Zimní pohled od Havířova směrem k Ostravě není příliš dýchatelně povzbudivý.

Zimní pohled od Havířova směrem k Ostravě není příliš dýchatelně povzbudivý. | foto: Archiv Evy Schallerové

Fe, Pb, Mn. Chemická tabulka? Ne, ostravské plíce

  • 39
Unikátní studie ukazuje, co konkrétně se lidem v Ostravě dostává do plic. Železo, chrom, mangan, olovo. Obsahují je nanočástice, které pronikají hluboko do těla. Jejich původ? Doprava, topeniště, průmysl.

Velikostí jsou srovnatelné s červenou krvinkou i šířkou lidského vlasu. Prakticky se neusazují, v ovzduší vydrží týdny, někdy měsíce. Stačí jeden nádech a do dýchacího traktu jich vnikne i deset milionů. Tyto drobné částice prachu poškozují plíce, imunitu, způsobují řadu nemocí.

Unikátní výzkum teď zjišťuje, co v ostravském ovzduší vlastně létá. Podle prvních výsledků jsou to především kovy. Vypouští je doprava a průmysl.

Co dýchá Ostrava

Unikátní výzkum ostravského Zdravotního ústavu rozklíčoval, že v ostravském vzduchu jsou zejména kovy - železo, mangan, chrom.

V Mariánských Horách pak odborníci zjistili také uhlíkové částice (saze), v jejichž struktuře jsou jemné částice olova. Tyto nanočástice dýcháním pronikají do těla a iniciují závažná nervová a kardiovaskulární onemocnění.

"Spektrum přítomných látek ve formě nanočástic je velmi bohaté. Ostravské ovzduší je ve větší míře kontaminováno nanočásticemi obsahujícími železo, mangan či chrom," informoval Karel Lach z ostravského Zdravotního ústavu. Výsledky vůbec poprvé představil na setkání se zástupci kraje.

Mariánské Hory zatěžuje doprava

Měření probíhá na dvou místech Ostravy. V Mariánských Horách coby místě s vysokým vlivem dopravy. A v Radvanicích, lokalitě v těsném sousedství huti a s příspěvkem lokálního topení. "V blízkosti průmyslu byly vyšší koncentrace naměřeny ve většině případů," informovala Zdeňka Kaličáková z Vysoké školy báňské, která na výzkumu spolupracovala.

A v Radvanicích je i více kovů. "Ovzduší na lokalitě Ostrava-Radvanice má ke stejnému datu odběru vyšší koncentrace jemných částic a nanočástic obsahujících kovy," upřesnil Karel Lach.

V Mariánských Horách zase dýchají lidé víc olova z dopravy. V sazích, které tam poletují ve vzduchu, vědci objevili jemné, různě velké částice olova. To je pevnou součástí samotné struktury sazí. Ukazuje se tak, že rozdělení nanočástic ovlivňuje řada faktorů, směr a síla větru, topeniště, doprava i blízký průmysl. Nanočástice jsou velmi nebezpečné, pronikají hluboko do těla. 

"Jejich obrovský povrch na sebe váže, kromě jiného, organické látky přítomné v ovzduší jako těkavé organické sloučeniny a polyaromatické uhlovodíky a přenáší je na velké vzdálenosti," vysvětlil Karel Lach.

Polyaromáty způsobují řadu závažných problémů. Urychlují stárnutí, zvyšují riziko kardiovaskulárních nemocí, ovlivňují vývoj plodu během těhotenství, mají vliv na plodnost, poškozují geny.

Čím větší prach, tím lépe...

Boj s jemným prachem je složitý. "Vypouštíme stále menší množství prachu, ale stále drobnější částice. Právě v nich je však zakopaný pes. Ukazuje se, že na ně se váže nebezpečný benzo(a)pyren. Mezi snížením množství prachu a množstvím benzo(a)pyrenu v ovzduší neexistuje přímá úměra," komentoval na setkání se zástupci kraje Jiří Bílek ze Zdravotního ústavu.

Ostravané tak budou kovy dýchat dál. Podle šéfa krajského odboru životního prostředí Tomáše Kotyzy zatím není možné drobné částice zachytit. "Čím větší částice prachu, tím lepší boj. Zatím ale není v technických možnostech nanočástice eliminovat," komentuje Kotyza.

Blýská se na lepší časy?

Celkové množství prachu vypouštěného průmyslem se ale v kraji daří snižovat. Například ostravský ArcelorMittal snížil během pěti let produkci tuhých znečišťujících látek na třetinu. V roce 2007 jich vypustil 1 929 tun, loni 669 tun. "V nejbližší době naše emise prachu plánujeme snížit minimálně o dalších 20 procent, z loňských 669 tun přibližně na 530 tun ročně," uvedla mluvčí společnosti Barbora Černá Dvořáková.

Dětská lékařka z Radvanic Eva Schallerová dokonce avizuje zlepšení akutních dýchacích potíží dětí. "Podle shrnutí mých čísel se situace rok od roku lepšila," uvedla.

"Respirační onemocnění je i tak u obyvatel kraje o deset až dvacet procent vyšší, než je průměr pro celou republiku," uvedl ministr Leoš Heger.