Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

Většina z dotací na nová pracovní místa míří do Moravskoslezského kraje

  • 9
Třicet milionů korun z celkových dvaačtyřiceti, které úřad práce letos poslal v rámci podpory vzniku nových pracovních míst firmám v České republice, zamířilo do Moravskoslezského kraje.

Sto padesát nových pracovních míst vznikne v nové hale vratimovské společnosti KES vyrábějící kabelové svazky pro automobily.

„V roce 2016 poskytl Úřad práce ČR hmotnou podporu v rámci investičních pobídek čtyřem zaměstnavatelům, kteří působí ve zpracovatelském průmyslu. Poskytnutá částka činila 42,3 milionu korun,“ řekla mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. „O třicet milionů korun požádala společnost KES z Vratimova, jež plánovala vznik 150 nových pracovních míst.“

„Dostavěli jsme novou výrobní halu, do které jsme hledali zaměstnance. V tom nám úřad práce hodně pomohl,“ říká generální ředitel společnosti KES Martin Svozil. „Všech 150 nových zaměstnanců už u nás pracuje, bylo to těžké období, najít najednou tolik lidí není snadné. Pro příští rok už takový přírůstek zaměstnanců neplánujeme, chceme firmu stabilizovat, další rozvoj budeme plánovat pak.“

Příspěvky od 100 do 300 tisíc na zaměstnance

Úřady práce poskytují podporu na vznik nových pracovních míst v několika úrovních.

„V oblastech s podílem nezaměstnaných osob o 25 procent vyšším, než je průměrná nezaměstnanost v republice, mohou zaměstnavatelé získat na jedno vytvořené místo 100 tisíc korun. V regionech, kde přesáhne průměrnou nezaměstnanost o 50 procent, činí příspěvek na jedno nově vzniklé místo 200 tisíc korun. Ve vybraných průmyslových zónách pak vyplacená částka dosahuje 300 tisíc korun. Takto podpořené pracovní místo musí být minimálně pět let obsazené,“ vysvětlila Beránková.

Pro firmy, které hledají nové zaměstnance, ale nemusí být finanční injekce jedinou pomocí ze strany úřadu práce.

„V rámci sladění nabídky a poptávky můžeme také zorganizovat výběrová řízení, ať už v prostorách úřadů práce, nebo přímo u zaměstnavatele,“ řekla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. Meziročně se částka na podporu v tomto dotačním programu zvýšila o více než 30 milionů korun. A mohla by se ještě zvýšit.

„V roce 2017 předpokládáme uzavření ‚Dohod o hmotné podpoře na vytváření nových pracovních míst v rámci investičních pobídek‘ se zhruba deseti zaměstnavateli především z Ústeckého a Moravskoslezského kraje a vznik 500 nových pracovních míst,“ dodala mluvčí úřadu práce.

Šance i pro malé firmy

Na peníze od úřadů práce nemusí dosáhnout jen firmy nabírající větší počet zaměstnanců. Úřady podporují i menší zaměstnavatele, peníze mohou získat i nezaměstnaní.

„Díky podpoře vzniku společensky účelných pracovních míst dostalo od začátku letošního roku do konce října šanci získat v rámci republiky zaměstnání 10 237 uchazečů,“ upřesnila množství nově vzniklých pracovních míst Beránková.

„Celkem 2 350 nezaměstnaných mohlo na základě tohoto příspěvku začít podnikat. Nejčastěji v oblasti osobních služeb, pohostinství, v obchodě, řemeslech či administrativě.“

Často probíraným příspěvkem je v posledních měsících a v souvislosti s krizí ve společnosti OKD také příspěvek na podporu regionální mobility, o který mohou nezaměstnaní žádat v případě, že si najdou novou práci dále od domova.

„Od dubna do konce října 2016 podalo žádost o příspěvek na podporu regionální mobility celkem 844 zájemců, nejvíce v Moravskoslezském (291), Olomouckém (284) a Jihomoravském (108) kraji. Jen v říjnu jich Úřad práce ČR přijal 288. S 357 žadateli už uzavřel dohodu o poskytnutí příspěvku. V jejich rámci přiznal měsíční částku většinou ve výši 1 500 korun,“ dodala Beránková.