Magistrát možná hrobky významných osobností převezme do své správy. (Ilustrační snímek)

Magistrát možná hrobky významných osobností převezme do své správy. (Ilustrační snímek) | foto: Zuzana Kohoutová, iDNES.cz

Úřad rozprodává hrobky v Opavě. I s mrtvými v rakvích

  • 6
Úřad pro zastupování státu nabízí k prodeji hrobky na opavském Městském hřbitově. Patří mezi takzvané propadlé hroby, už nemají majitele. Mezi stovkami vytipovaných míst posledního odpočinku jsou ale i hrobky a ostatky významných osobností města.

Hrobka s úložným prostorem zděným z cihel. Stáří 124 let, neudržovaná. Uvnitř pět rakví s ostatky zemřelých. Minimální prodejní cena 27 tisíc korun. I tak může vypadat inzerát Úřadu pro zastupování státu, který hrobky nabízí.

Momentálně je v nabídce devět hrobek.

"Jde o třetí vlnu prodeje, celkem budeme rozprodávat řádově čtyři sta hrobek. Zájem o ně je," řekl ředitel ostravské pobočky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Karol Siwek.

V hrobkách leží slavní měšťané minulosti

Prodává se obálkovou metodou, úřad rozprodává ty, o něž město nemělo zájem. Opavští historikové však upozorňují, že v nabízených hrobech jsou i ostatky významných Opavanů.

V aktuální vlně prodeje se objevila například hrobka významného městského architekta a stavebního rady Ferdinanda Puchnera.

"Je autorem několika školních budov, které dodnes tvoří tvář města. Například budovy Slezského gymnázia, kde byl na konstrukci poprvé ve Slezsku použit železobeton," uvádí opavský historik umění Pavel Šopák.

Na prodej však je také hrobka prezidenta Obchodní a živnostenské komory Antona Carla Lemacha, iniciátora rozvoje umělecko-průmyslového muzea, který je čestným občanem řady slezských měst, či autora betonové části opavského koupaliště Rudolfa Warzoga.

Pozastavit prodej se proto snaží například opavské občanské sdružení Za Opavu.

"Už před lety začal vznikat seznam významných hrobek, na jehož základě město Opava několik převzalo do svého majetku. Pak se ale od pokračování patrně ustoupilo. Chtěli bychom iniciovat dokumentaci všech hrobů a vytipování významných osobností," řekl Tomáš Skalík ze sdružení. Dodal, že sdružení by se na dokumentaci samo podílelo.

Hrobky mají i historickou hodnotu

Evidenci hrobek, na základě které město získalo 30 hrobů v letech 2009 a 2010, tvořil právě historik Pavel Šopák společně s ředitelem Zemského muzea Karlem Müllerem.

"Ve spolupráci s nimi bychom mohli ty nejcennější hroby vytipovat. Z hlediska umělecko-historické hodnoty, kdy jsou hrobky vzácné architektonickým pojetím a sochařskou výzdobou, jsem už dříve zmapoval," dodal Skalík, který je restaurátorem a sochařem.

Iniciativa historiků a občanského sdružení přiměla město se o prodej zajímat. Magistrát nevylučuje, že by některé hrobky osobností do své správy převzal.

"Je potřeba dokončit jejich seznamy. Bezplatný převod na město by pak byl možný," sdělil náměstek primátora Dalibor Halátek.

Město by se pak o hrobky staralo. Zároveň osloví místní organizace, které mají k osobnostem blízko, zda by o hroby nepečovaly.

"Například psychiatrická léčebna se stará o hrob svého druhého ředitele Ernsta Boecka," uvádí příklad, kdy se to již povedlo, Halátek.