Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fascinují je místa, kam se nesmí. Potají fotí rozpadající se krásu

  8:03aktualizováno  8:03
Opuštěné a chátrající továrny i jiné objekty jsou cílem urbexářů, kteří se snaží zachytit jejich kouzlo, dříve než zcela zmizí ze světa.

Urbexáři neprozrazují, kde své snímky fotili. Poznají je jen lidé, kteří daná místa znají. | foto: Anna

V utajení pronikají do míst, kam je většinou vstup zakázán. Učarovaly jim opuštěné továrny, chátrající uzavřené budovy a různé rozpadající se stavení. Ze svých adrenalinových cest do zrezivělých prostor si nosí trofeje v podobě fotografií, na kterých zachycují krásu, kterou už nikdy více lidské oko nemusí spatřit.

Fotogalerie

Jedná se o příznivce takzvaného urbexu, což je zkratka anglického výrazu urban exploration. Své fotografické úlovky nyní vystavují v ostravském klubu U Peciválů.

Pro urbexovou komunitu je Ostrava učiněným rájem. Bývalé ocelové srdce republiky v sobě totiž skrývá ruinu vedle ruiny. A právě v objektech, které už dosloužily a nezřídka hyzdí moderní ráz svého okolí, dokážou urbexáři odhalit netušený potenciál krásy.

„Přestože pracujeme v utajení, od dubna jsme se ve Stodolní ulici rozhodli poprvé na veřejnosti poodhalit svou činnost,“ říká jeden z nejstarších ostravských urbexářů Marek. Stejně jako ostatní kvůli anonymitě zveřejňuje pouze své křestní jméno.

Také proto na výstavě Nafoceno v utajení v klubu U Peciválů nenajdeme u fotografií žádná jména a ani názvy vyfocených míst. Urbexáři nestojí o publicitu. Má to i logické důvody, řada míst po odhalení veřejnosti trpí natolik, že je jejich neodvratný zánik podstatně rychlejší.

Urbexáři se už těší na nedávno uzavřený Důl Paskov

K vidění jsou například rozvaliny v Odrách, lázně, konírny, nemocnice, sklepení a hlavně doly, podzemí i povrch. Třešinkou na dortu je centrum Ostravy, pověstná městská jatka nebo bývalý módní dům Ostravica-Textilia.

„Jsou tady místa, kde jsme sfárali třeba i osm set metrů pod povrch. Letos jsem se dozvěděl, že u nás existuje zrušený důl, kde jsou ještě původní dolní vozíky, je jich osmnáct, sice bez koleček, ale unikum. Tady je pitevní stůl v jedné opuštěné nemocnici na polské straně. Bydlí tam bezdomovci, kdyby na nás v tom okamžiku houkli, tak nevím, nevím, co bychom si počali. Hned vedle je spalovací pec, ne na celá těla, ale na nějaké ty orgány,“ komentuje některé z vystavených snímků urbexář Marek.

„To je agregát, který byl už ukraden, já ho ale mám vyfocený, takže je to jediný dokument, že tam skutečně byl,“ říká fotograf Fedor Gabčan, ten sice k urbexářům nepatří, nicméně poetika zanikajících objektů mu není cizí.

Jisté je, že zub času hlodá neúprosně a zlatý věk urbexářů pomalu míjí, protože nejrozsáhlejší havířské kolonie či důlní objekty už byly srovnány se zemí. Ovšem další ruiny přibývají a urbexáři se na ně vyloženě těší. Třeba na před časem uzavřený Důl Paskov. „Nedávno jsme jeli kolem a já jsem si pro sebe říkal: jednou budeš náš,“ usměje se Marek.

Fotek je opravdu velké množství a dokumentují, kam všude se adrenalinoví průzkumníci 21. století dostali. Stará mlýnská stavba. Objekty, v nichž se nacházejí starodávné parní stroje. Úplně neznámý důl v Ostravě.

„Propátrali jsme jej celý, na povrchu je nasypaná halda. Tady je továrna, kde se tkaly koberce z lidských vlasů, což souvisí s naším nedávným objektem, který jsme objevili v příhraničí a kde se podle nás vyráběly součástky pro nacistické zbraně, rakety V-2. Tady se objevil i cyklon B z Osvětimi, to už jsou takové ty okamžiky, kdy tě opravdu zamrazí,“ dodává Marek.

Upozornili na unikátní chatu UFO v Beskydech

S opuštěnými objekty se spojuje hrůza i tajemství. „Tady nechci nic říkat, protože z této lodi se už ztratilo tolik věcí, že jsem rád, že tam ještě vůbec je. Jakmile ji nenechavci rozeberou, tak už tady nic podobného nenajdeš. Podobný případ je i tento důl, ve kterém je zachována kompletní řetízková šatna, a není to Důl Michal. Zanedlouho jej budou bourat. Jsou tam i chemické laboratoře, veškeré zařízení,“ komentuje objekty na vystavených fotografiích.

Architkt chce opravit beskydské UFO

Kovová konstrukce Niklova pavilonu už zkorodovala a vnitřek poničilo nejen...

Podařilo se těmto nadšencům upozornit na nějaký objekt, který pak majitel chtěl zachránit? „To je případ známé chaty UFO v Beskydech. Na naších facebookových stránkách Zapomenutá Ostrava se ozvala majitelka a ozval se také architekt, který by ji chtěl zrekonstruovat, což si myslím, že je fantastické. Ta stavba je postavena v bruselském stylu z 60. let, nádhera. Díky nafocení se podařilo dopátrat, jak tento objekt vznikl. Pokud se tato rekonstrukce podaří, tak to bude jedinečné, protože jinak jsou tyto objety odsouzeny do kytek,“ konstatuje Marek.

Jak je to vlastně s bezpečností při takových akcích? Není tajemstvím, že někteří prolézači ruin za tuto vášeň zaplatí i vážnými zdravotními úrazy.

„Jednou nás málem otrávil plyn a nějací Poláci na nás vyběhli s motorovou pilou, ale to patří k věci. Prostě jde o nonkonformní zábavu, která je jednoduše adrenalinová. V okamžiku, když dva tři týdny nikam nevyjedeme, tak nám to trošku chybí. Takže se už zase někam chystáme, možná už v sobotu nebo v neděli. Občas nám jde o život, ale zatím je to všechno v pohodě a jde se dál,“ komentuje setkávání s nebezpečím ostravský urbexář.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

Moravskoslezský kraj volí své zástupce do Senátu PČR ve volebních obvodech 68 - Opava, 71 - Ostrava-město a 74 - Karviná. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Dny NATO uvítaly 225 tisíc lidí. Legenda z Vietnamu zaplavila nebe vlčími máky

Letoun Bronco shazuje 200 tisíc kvítků vlčích máků.

Na mošnovském letišti končí Dny NATO v Ostravě, největší armádně-bezpečnostní show v Evropě. K vidění byla dvacítka...

Závěr první části Dnů NATO obstarali výsadkáři a severské stíhačky

Akrobatická skupina Křídla bouře z Chorvatska

Na mošnovském letišti proběhla první část Dnů NATO v Ostravě. Největší armádně-bezpečnostní show v Evropě divákům...Ostravou kolují až tisíce dávek zrádné drogy. S alkoholem zabíjí

Moravskoslezská policie zveřejnila zajištěný obal syntetického canabinoidu,...

Už zřejmě devatenáct lidí se od pondělí přiotrávilo po požití syntetického canabinoidu. U deseti z nich bylo potvrzeno,...

Starosta emigrant. Vedl příhraniční Hrčavu, teď kandiduje na Slovensku

Starosta Hrčavy na Frýdecko-Místecku má nakročeno za hranice. Kandiduje ve...

K ojedinělému kroku se odhodlal starosta Hrčavy Petr Staňo. Muž, který stál osm let v čele malé vesnice v...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Další z rubriky

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Napřed se přiotrávil, napodruhé ho zabila. Zrádná droga má další oběť

V rostlinné podobě může připomínat marihuanu.

Životu nebezpečná umělá náhražka marihuany, která se šíří na Ostravsku, má už druhou oběť. Zabila pětačtyřicetiletého...

Za železem se skrývaly cigarety. Celníky navedly i podezřelé GPS souřadnice

Přes 600 kilo neznačeného tabáku našli ostravští celníci ve slovinském kamionu.

Téměř 640 kilo neznačeného tabáku za miliony korun odhalili ostravští celníci ve slovinském kamionu mířícím do Polska....

Najdete na iDNES.cz