Evropský parlament při jednání. Kdo z kandidátů usedne do bruselských lavic? (ilustrační snímek)

Evropský parlament při jednání. Kdo z kandidátů usedne do bruselských lavic? (ilustrační snímek) | foto: Evropská komise

Utajené eurovolby. Kampaň kandidátů je nudná, shodují se lidé

  • 4
Startují už v pátek, někteří o nich ale ani neví. A těm, kdo vědí, často chybí motiv k účasti. Třeba proto, že kampani před eurovolbami chybí přesvědčivost a nápad. Či proto, že o práci europoslanců není slyšet. Dá se tušit, že volit půjde málo lidí.

"Prohlédla jsem si volební lístky a musím se přiznat, že téměř nikoho neznám. Ani jsem si nevšimla, že by probíhala nějaká kampaň. Mám vlastně jen jedinou zkušenost - moje dcera při pohledu na billboard na dálnici D1 řekla: "Mami, Paroubek je zpátky?," vypráví dvaačtyřicetiletá žena z Opavska.

Podobně rozporuplné pocity mají před eurovolbami mnozí lidé.

Kdy jít volit

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek a sobotu 23. a 24. května. Volební místnosti budou otevřené v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00 hodin.

Vybírat můžete mezi kandidáty devětatřiceti stran, sdružení a hnutí, zakroužkovat lze maximálně dva kandidáty na jednom lístku.

Někteří by si - nebýt tváří kandidátů, kteří na ně koukají z billboardů - ani neuvědomili, že volby, z nichž vzejde jednadvacet nových českých europoslanců, jsou už tady.

"Současná kampaň je hodně nevýrazná, a pokud někdo zachytil třeba předvolební spoty v televizi, tak to je opravdu lesk a bída kurtizán. Některé jsou tak amatérské, že jsem měla pocit, jako by je natáčeli doma v kuchyni," podotkla politoložka Jiřina Pavlíková.

Účast je slabá trvale

Mezi volebními hesly kandidátů politoložka postrádá skutečně silné téma, které by se dalo řešit na evropské úrovni.

"Kandidáti mluví o vážných problémech, které lidi trápí - o nezaměstnanosti, úplatkářství či třeba exekucích, ale tyto záležitosti se musí řešit apriori na úrovni státu, nikoli Evropského parlamentu," domnívá se Jiřina Pavlíková.

Voliči, které oslovila MF DNES, často uváděli, že volit půjdou, jedním dechem ale dodávali: "Myslím si, že celková účast bude slabá."

Podívejte se na nejbizarnější předvolební spoty

A za pravdu jim dávají i údaje o účasti v předchozích dvojích eurovolbách. K nim v Moravskoslezsklém kraji v roce 2004 přišlo pouhých 24 procent voličů, přičemž celostátní průměr byl 28 procent, o pět let později pak na severní Moravě a ve Slezsku k urnám přišlo necelých 26 procent voličů. Průměrná celostátní účast tehdy dosáhla 28 procent. "Více lidí by k eurovolbám přišlo, kdyby se ve stejném termínu konaly třeba i volby parlamentní nebo komunální," zamyslela se ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová.

K rozhodnutí pomůže volební kalkulačka

Jak prozradila, ona sama volit půjde, zatím ale není rozhodnutá, komu dá hlas. "Ještě si sednu a zvážím, kdo ze stávajících europoslanců něčeho dosáhl, případně, kdo z nových kandidátů má na to, aby v Europarlamentu prorazil."

Výtvarník a kastelán zámku Linhartovy Jaroslav Hrubý řekl, že volit půjde určitě. "Tedy skoro určitě. Bude to záležet na tom, jestli budu stíhat přípravy pro zahájení zámecké sezony, která startuje v neděli," vysvětlil výtvarník, podle něhož jsou evropské volby hodně důležité. "Pokud jednou v Evropské unii jsme, měli bychom dbát na to, kdo nás zastupuje."

Půjdete k evropským volbám?

celkem hlasů: 297

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 22. května 2014. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 177
Ne
Ne 100
Ještě nejsem rozhodnutý/á
Ještě nejsem rozhodnutý/á 20

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík si myslí, že k volbám by mělo jít co nejvíc lidí. "A nabádáme k tomu i naše lidi, ale žádnou stranu ani jméno jim nepředkládáme. Ať se rozhodnou sami a dobrovolně," poznamenal Jaromír Pytlík, který se ale ve shodě s ostatními oslovenými domnívá, že účast bude slabá. A to i ze strany havířů. "Horníci cítí, že budoucnost OKD je ohrožena a Unie pro zlepšení nedělá nic."

Současní europoslanci se nedokázali prezentovat

Jedním z důvodů, proč eurovolby moc netáhnou, je i "neviditelnost" europoslanců. "V Česku existuje velmi slabé povědomí o výsledcích práce současných europoslanců. Nedokázali je totiž prezentovat," uvedla Jiřina Pavlíková.

Jedna z oslovených voliček přidala historku z domova. "Moje babička zcela vážně a v rozhořčení prohlásila, že je z těch tradičních politických stran tak zklamaná, že bude volit Piráty a basta!" uvedla mladá žena.

Kandidátů pocházejících z Moravskoslezského kraje, kteří se vyšvihli i na čelní posty kandidátek, přitom není málo. Patří mezi ně Evžen Tošenovský (ODS), Kateřina Konečná (KSČM) či třeba Jan Keller (ČSSD). Zda jejich jména u voličů zaberou, uvidíme už brzy.