Studentů v lavicích moravskoslezských gymnázií má být znatelně méně. (ilustrační snímek)

Studentů v lavicích moravskoslezských gymnázií má být znatelně méně. (ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Moravskoslezská gymnázia protestují proti útlumu stovkami podpisů

  • 6
Redukce počtu míst na gymnáziích vyvolala v Moravskoslezském kraji bouři. Lidé po stovkách podepisují petice a žádají změnu rozhodnutí krajských radních. Úbytek míst v lavicích postihne i zaměstnance škol, o práci jich mohou přijít desítky.

"Od kraje je to pořádné uličnictví," říká Jiří Hruška, učitel českého jazyka a literatury na Jazykovém gymnáziu Pavla Tigrida v Ostravě. Gymnázium podle rozhodnutí krajské rady od září neotevře tři, ale jen dva první ročníky čtyřletého studia. Právě Hruška se stal iniciátorem petice, která žádá přehodnocení tohoto rozhodnutí. Podpisy přibývají po stovkách.

Změny na gymnáziích

O třídu méně od září na doporučení kraje otevře Gymnázium Hladnov a Jazykové gymnázium Pavla Tigrida v Ostravě, Mendelovo gymnázium v Opavě, gymnázia v Karviné, obou gymnázií v Havířově či gymnázia ve Frýdku-Místku.

Vůbec se gymnaziální třídy neotevřou na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu a na Střední průmyslové škole chemické akademika Heyrovského a Gymnáziu v Ostravě.

"Je v oběhu druhý den. Na arších máme zhruba 550 podpisů, na internetu dalších 450," prozrazuje pedagog průběžný stav. Podepisovat se bude do začátku příštího týdne. Zapojují se studenti, jejich rodiče, absolventi.

"Nelíbí se nám, že kraj při výběru škol ignoroval vlastní kritéria. Zveřejnil, že vybíral podle naplněnosti tříd, a zohlednil dostupnost školy. Opakovaně máme převis poptávky a dostupnost je výborná, studují u nás žáci z jiných okresů," říká Hruška.

Po ocenění školy redukce míst

Žádá rovněž zveřejnění všech dvaadvaceti škol, které musí od září počty míst zredukovat. Krajský úřad to zatím neučinil.

Ředitelka gymnázia Zdeňka Průšová říká, že úbytek míst na středních školách respektuje. "Nemůžu se ale ztotožnit s formou a termínem. Dostat takové rozhodnutí 21. ledna, kdy už je přijímací řízení připravené. A z výběru gymnázií jsem šokovaná," uvedla.

Šokovaný byl i ředitel opavského Mendelova gymnázia Petr Pavlíček. Právě jeho školu ocenilo ministerstvo školství jako jednu z nejlepších. A kraj mu ve stejnou chvíli oznámil, že může v září přijmout místo devadesáti jen šedesát žáků.

"Rozhodnutí nepředcházela žádná domluva, žádná komunikace předem. Škola má zázemí, jídelnu, tělocvičny, laboratoře, v řadě parametrů převyšuje okolní gymnázia, kterých se redukce nedotkla," komentoval Pavlíček. Na svém gymnáziu s úbytkem dětí počítal, proto před časem sám ubral jeden první ročník. Teď musí další.

Studenti vyrážejí s petičními archy do města

V Opavě se podepisuje petice pouhé dva dny a organizátoři už mají plné archy podpisů. "Zapojují se studenti a dokonce i deváťáci, kteří k nám chodí na přípravné kurzy. Vyrážejí s archy do města, jeden jen ve středu přinesl sedm plných archů," popisuje Jana Cupalová, organizátorka petice a učitelka základů společenských věd na gymnáziu.

"Před třemi lety jsme ubrali třídu. Když ubereme i teď, za osm let je to o jedenáct tříd méně. Nechápu důvod," říká Cupalová. Dodává, že na gymnáziu panuje doslova revoluční nálada. "Bojíme se, že snaha je úplně jiná. Může jít o plánované spojování i likvidaci," doplňuje.

Zaměstnancům škol jde i o práci. Nejen učitelům. "Budeme muset propustit čtyři kantory. Dotkne se to ale i uklízeček a pracovnic jídelny. Celkem šesti nebo sedmi lidí. S odbory to krajský úřad neprojednal," říká ředitel Petr Pavlíček.

Školy počítají, kolik by bylo propuštěných učitelů

O propouštění mluví i ostatní ředitelé. V prvních ročnících jim totiž celkem ubude čtyři sta studentů. "Pochopitelně to povede minimálně ke snížení úvazků. Jedna třída zaměstnává 2,4 učitele, jde o dvaapadesát hodin. Když třída nebude, je to poměrně citelný zásah," říká i ředitelka ostravského jazykového gymnázia Zdeňka Průšová.

Například na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu, kde od září vůbec neotevřou první ročník gymnaziálního vzdělávání, učitelé petice nepíšou, atmosféra však radostná není. "Redukce míst by měla být citlivější s ohledem na potřebnost oboru v kraji a konkurenceschopnost absolventů. U nás jde o zcela specifický typ gymnaziálního vzdělání, který nelze studovat na jiném gymnáziu v Moravskoslezském kraji," komentuje ředitelka Soňa Javůrková.

Pro příští rok počítá se snižováním úvazků učitelů. "Ale kdyby se první ročník neotvíral ani další rok, pak by propouštění postihlo učitele matematiky, biologie a podobně," dodala Javůrková. Tito učitelé by se po zániku gymnaziálního vzdělávání na konzervatoři už neuplatnili.

První ročník gymnaziální třídy neotevře ani ostravská Střední průmyslová škola chemická akademika Heyrovského. "Na přechodnou dobu zvažujeme nižší úvazky. Propouštění pravděpodobně někoho potká, ale rozhodnutí necháváme až po přijímacích zkouškách. Uvidíme podle počtu studentů," řekl ředitel Jiří Kaličinský. Připouští, že další rok by už ale byl dramatičtější.

Vedení krajského úřadu neustoupí

Vedení kraje neuvažuje o tom, že by své rozhodnutí o úbytku míst v prvních ročnících přehodnotilo. "Kraj se oborovou optimalizací rozhodl reagovat na dlouhodobý a v našem kraji velmi výrazný meziroční demografický pokles žáků vycházejících z devátých ročníků základních škol, a proto je záměrem přizpůsobovat počty otevíraných tříd na středních školách právě tomuto poklesu," uvedla náměstkyně hejtmana Věra Palková.

Dodala, že přijímací řízení je v kompetenci jednotlivých ředitelů. "Ti musí do konce ledna daného kalendářního roku zveřejnit předpokládané počty přijímaných žáků a počty otevíraných tříd jednotlivých oborů vzdělání. Kraj do takto zveřejněných údajů nemůže zasahovat," doplnila.

Rada totiž školám redukci míst jen doporučila. Ředitelé však upozorňují, že doporučení zřizovatele vyhovět musí.