Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Už žádné zlaté mzdy. Do čela orlovské městské akciovky přišel nový šéf

  11:12aktualizováno  11:12
Mnohamilionové ztráty čítalo hospodaření orlovské městské firmy SMO, když ji opustili členové dřívějšího vedení. Ukázal to provedený audit. Teď je tu nový šéf, který bude oproti předchůdci ve firmě působit na základě standardního zaměstnaneckého poměru.
Jak říká nový ředitel Služeb města Orlová Jaroslav Vaněk, jeho plat bude nižší než plat někdejšího místopředsedy představenstva a formálního šéfa firmy Alfréda Roika. (Ilustrační snímek)

Jak říká nový ředitel Služeb města Orlová Jaroslav Vaněk, jeho plat bude nižší než plat někdejšího místopředsedy představenstva a formálního šéfa firmy Alfréda Roika. (Ilustrační snímek) | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

Je to muž, který už v předchozích čtyřech letech mohl z odstupu sledovat hospodaření v akciovce SMO (Služby města Orlová).

Audit hospodaření firmy SMO

Výsledky ukázaly, že od 1. ledna 2009 do 31. března 2013 vedení firmy mnohdy nehospodařilo transparentně a efektivně a místy i zjevně poškozovalo firmu. Celková výše zjištěných škod a "neefektivit" v hospodaření SMO činí až 34,5 milionu korun.

Byl totiž šéfem odboru správy majetku města, které je jediným akcionářem firmy a hlavním obchodním partnerem.

"Za mého působení na radnici jsme mimo jiné revidovali a aktualizovali dlouhodobé smlouvy mezi městem a firmou SMO. Díky tomu Orlová ušetřila ročně řádově miliony," říká Jaroslav Vaněk a podotkne: "Každý pochopí, že tehdejší vedení firmy mne asi nemělo zrovna v oblibě."

Nedávno Jaroslav Vaněk vyhrál konkurz na nového šéfa akciovky, která se v Orlové stará o většinu služeb – od dodávek tepla po odvoz odpadků – a která se zároveň před několika týdny definitivně ukázala jako problémová.

Jak zjistil audit, od 1. ledna 2009 do 31. března 2013 hospodaření firmy utrpělo škody a "neefektivity" ve výši až 34,5 milionu korun. Auditoři ukázali na nadstandardně vysoké a neoprávněně vyplácené odměny bývalého místopředsedy představenstva a formálního šéfa Alfréda Roika, na nevýhodné prodeje nemovitostí, ale třeba i na chybějící kontrolní systém.

"Chci zlepšit systém vnitřní kontroly," říká Vaněk

Teď je na představenstvu firmy, aby vymohlo škody po předchůdcích, kteří je však považují za nesmyslné a zkreslené, a na novém šéfovi, aby nastolil transparentnější pořádky.

Jak přitom Jaroslav Vaněk podotýká, ve firmě se zatím rozkoukává. "V brzké době se chystám předložit představenstvu ke schválení nové organizační schéma, které by lépe odpovídalo potřebám efektivního fungování společnosti této velikosti a rozsahu," nastiňuje plány Vaněk a dodává, že chce zlepšit systém vnitřní kontroly a také chce, aby členové orgánů firmy a akcionář měli proti dřívějšku víc informací třeba o hospodaření SMO.

"Čistky" v podobě výměny nejbližších podřízených Vaněk nechystá. A co bude se "zlatým" platem převyšujícím měsíčně i dvě stě tisíc, jejž hlavně ve formě odměn bral Alfréd Roik, který však proti Vaňkovi – zaměstnanci – ve firmě působil na základě obchodněprávního vztahu?

"Byla mi jako zaměstnanci stanovena základní výše mzdy, která je nižší než základní odměna bývalého místopředsedy představenstva. A další nenárokové složky mé mzdy se řídí stejnými pravidly jako u jiných zaměstnanců firmy," míní Vaněk.

Jak přitom potvrzuje předseda představenstva firmy SMO a městský radní Waldemar Danělyšin, vymožení milionů, o které dle auditorů městská firma přišla za dřívějšího vedení, bude složité. "Žádáme po panu Roikovi mimo jiné vrácení odměn, které si nechal v minulosti bez vědomí akcionáře vyplatit. Jeho advokáti už věc postoupili soudu," vysvětluje Danělyšin.

Alfréd Roik, stejně jako bývalý šéf představenstva Jaromír Sýkora, odmítají, že by hospodaření firmy dosáhlo ztrát v takové hodnotě, jako zjistil audit.Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Tak těm lidem dejte byty, říká autor žaloby na bezdoplatkové zóny

Majitel Hotelu Grand Zdeněk Plaček.

Majitel bohumínského Hotelu Grand Zdeněk Plaček podal žalobu na město kvůli zavádění bezdoplatkových zón. V jeho domě...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Výměny potrubí omezují dopravu i dodávky vody v Moravskoslezském kraji

Ilustrační snímek

Cestování po Moravskoslezském kraji dokážou znepříjemnit nejen opravy silnic, ale i rekonstrukce vodovodních a...

Změny územních plánů se táhnou, lidé jsou kvůli tomu naštvaní

Obyvatelé Vranova u Brna mají strach z plánované změny územního plánu, která by...

Lidé v Moravskoslezském kraji bývají naštvaní, že nemohou stavět – kvůli bílým místům v územních plánech. Zaplnit je...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz