Dřevěný kostel sv. Antonína Paduánského z roku 1640 na hoře Malá Prašivá.

Dřevěný kostel sv. Antonína Paduánského z roku 1640 na hoře Malá Prašivá. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

V Beskydech se otevírá kuriózní naučná stezka ve tvaru hvězdice

  • 0
Hora Prašivá v Beskydech od nynějška láká návštěvníky na tuzemskou raritu. Na její vrchol se totiž turisté mohou vydat po „hvězdicové“ stezce - pavučině šesti naučných tras, které se nakonec sejdou v jediném bodě.

"Šest naučných tras směřuje do jediného bodu a vytvářejí svou podstatou hvězdici. Takovýto tvar naučné stezky nikde u nás nenajdete," říká Miroslav Lysek, který vznik stezky inicioval.

Stezkou chtěl popularizovat zdejší důležitý turistický cíl, poutní místo na Malé Prašivé, kde se už od roku 1640 nachází známý dřevěný kostel sv. Antonína Paduánského. Protože ale na vrchol Prašivé lze dojít po více trasách a iniciátoři nechtěli žádnou z nich opomenout, vzniklo tak originální řešení - hvězdicová stezka.

Informační tabule tedy provázejí jak turisty, kteří se rozhodnou vyrazit z parkoviště v Morávce, tak i ty, kdo vyrazí od kostela v Pražmu, od základní školy v Raškovicích, od pivovaru v Nošovicích, od kostela v Horních Domaslovicích či z Hnojníku.

"Nejdelší je trasa z Horních Domaslovic, a to zhruba kolem deseti kilometrů. Naopak nejkratší 5,5 kilometrová trasa na vrchol Prašivé vede z Raškovic," dodává Lysek.

Z informačních tabulí se i místní mohou dozvědět řadu nových informací. "V každé obci, kterou prochází, je jedna tabule věnována základním místním informacím o rozloze a počtu obyvatel, její poloze vůči okolním sousedům, historickým faktům, historickým a přírodním zajímavostem a významným osobnostem," poukazuje Lysek.

Lidé se tak například dozvědí více o rozdělovacím jezu na řece Morávce, kolem nějž jedna ze stezek vede. Vodní dílo se nachází na pomezí obce Raškovice a Vyšní Lhoty a slouží k tomu, aby mohla být v případě potřeby odvedena část Morávky do povodí Lučiny. Ta je totiž, co se týče vodnatosti, nedostatečná.

"Je to druhý největší kanál v České republice, má kolem devíti kilometrů. Větší je jen Schwarzenberský kanál na Šumavě," říká Lysek.

Dohromady šestice stezek představuje kolem čtyřiceti kilometrů a nabízí celkem šestadvacet zastavení. Na vybudování stezky se podílelo Sdružení obcí povodí Morávky a řada obcí. Financování bylo zajištěno přes Operační program přeshraniční spolupráce mezi Českou a Polskou republikou.