Rys ostrovid zachycený fotopastí v Beskydech, konkrétně v Javorníkách | foto: Hnutí Duha Olomouc

Pytláci vyhánějí šelmy z Beskyd. Zmizeli medvědi, rysů a vlků je pomálu

  • 116
V Beskydech ubývá vzácných šelem. Tvrdí to ochránci přírody, kteří jejich výskyt v horách sledují. Nyní zveřejnili výsledky březnového mapování velkých šelem. Odhadují, že v Beskydech žije asi deset rysů a pět vlků. Po desítkách let ze zdejších hor zřejmě zcela zmizeli medvědi. Ochránci za hlavní důvod úbytku šelem označují pytláky.

Stopy rysů ve sněhu, vlčí trus nebo zbytky kořisti. Podle takových věcí, které by laik nejspíš přehlédl, poznají ochránci přírody v Beskydech, že se tam pohybují velké šelmy. Tedy vlci, rysové a medvědi. Jejich počet se ale neustále snižuje.

"Už dva roky jsme nenašli žádný doklad o přítomnosti medvěda," posteskla si Dana Bartošová ze Správy chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy, která mapování každoročně koordinuje. Od 70. let, kdy se medvědi do Beskyd vrátili ze Slovenska, se jejich výskyt přitom dařilo prokazovat každý rok.

Co se tedy změnilo? "Zásadním problémem je pytláctví. Právě medvěd je nejohroženější, protože je cennou trofejí," popsala Bartošová. Ohrožení jsou však i vlci a rysové. "Velké šelmy se podařilo vyhubit už našim předkům a dnes, v horských lesích s mnoha cestami a stále dokonalejší loveckou technikou, je to ještě mnohem jednodušší," dodala koordinátorka z CHKO.

Ubývání velkých šelem není problémem jenom v Beskydech, které jsou jedinou lokalitou, kde se vyskytoval medvěd a vlk v Česku. "Například rysové se vyskytují na řadě dalších míst, a i tam se jejich počty snižují," potvrdil Vladimír Hanzal z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Šelmy budou mizet, dokud si stát neporadí s pytláky

Ještě před patnácti lety se odhady počtu rysů pohybovaly mezi 100 až 150 zvířaty, letos to už je jen mezi 80 až 100 kusy. A to i přesto, že rys ostrovid, vlk obecný a medvěd hnědý se u nás lovit nesmí.

Nazmar tak zatím vycházejí peníze vynaložené na osvětu lidí nebo náhradu škody způsobenou velkými chráněnými šelmami. "A bude to tak do té doby, dokud si náš stát s pytláky neporadí," naznačila Bartošová.

Mapování výskytu šelem přitom není nic jednoduchého. Jen letos se do Beskyd vydalo po stopách rysů, vlků a medvědů 75 profesionálních i dobrovolných ochránců přírody. Někteří z nich tam byli pod hlavičkou Hnutí Duha, které nedávno zažilo velký úspěch.

Právě jejich projekt Vlčí hlídky, který se zaměřuje na mapování šelem v Beskydech, vyhrál mezinárodní soutěž o dvouletý grant ve výši 30 tisíc eur. "Rysi nebo vlci patří mezi nejvzácnější klenoty naší přírody. Náš projekt je má chránit před pytláky a napomoci jejich návratu do českých hor," řekl Miroslav Kutal z Hnutí Duha.

Vítězství v silné mezinárodní konkurenci ho potěšilo o to víc, že vzešlo z hlasování lidí. "Velmi nás těší, že lidé chtějí, aby se velké šelmy do naší přírody vracely, a že nám v tom pomohli," poznamenal Kutal.

Ochráncům přírody se také nedávno podařilo vůbec poprvé s pomocí fotopasti vybavené kamerou nafilmovat rysa ostrovida (o natočení rysa čtěte zde). K desítkám dřívějších fotografií tak poprvé přibyl i videozáznam této šelmy.

23. března 2012