Vzhůru mezi koruny stromů. V Beskydech vznikla unikátní naučná stezka

  • 6
Málo viděná atrakce vznikla na pomezí Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic. Součástí nové naučné stezky Beskydské nebe se stala téměř stometrová lávka ve výšce až šestnáct metrů. Lidé tak mohou poznávat přírodu v korunách stromů.

Málo viděná atrakce vznikla na pomezí Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic. Součástí nové naučné stezky Beskydské nebe se stala téměř stometrová lávka ve výšce až šestnáct metrů. Lidé tak mohou poznávat přírodu v korunách stromů.

Dívenka vešla do velké makety orlího hnízda. Vše si prohlíží a nakonec se rozhodne, že jen tak neodejde. Nakonec se nechá přesvědčit a už pospíchá k dalekohledu.

Visutá konstrukce v lokalitě Horečky nad roklí potoka Vlčák bude bavit zejména rodiny s dětmi. A na šesti zastaveních poznají život ptačích obyvatel okolních stromů.

Beskydská atrakce

„Jsem opravdu nadšený. Jako bývalý učitel oceňuji názornost a hravý styl, který je dětem mnohem bližší než obrázky v učebnicích,“ těšil se předseda Matice Radhošťské Drahomír Strnadel.

Tříkilometrová naučná stezka bude přístupná v kteroukoli roční dobu, ale „nebeský chodník“, dlouhý 85 metrů, je nyní otevřen mimořádně jen od pátku do neděle, aby si lidé mohli novinku prohlédnout.

Pak se na téměř dva metry širokou lávku návštěvníci dostanou jen od začátku dubna do konce října. Na obsahu stezky se podíleli ochránci přírody z CHKO Beskydy, záchranné stanice a centra ekologické výchovy v Bartošovicích a Muzea Novojičínska.

Spokojenost s úrovní nové atrakce neskrýval ani ředitel CHKO Beskydy František Jaskula. Ocenil také, že kvůli výstavbě visuté lávky nemuseli dělníci vykácet ani kousek lesa.

„Všimněte si. Aniž jsme museli do schodů nebo někam stoupat, tak stojíme vysoko nad zemí a opravdu v korunách stromů. Nad tím nápadem žasnu,“ konstatoval.

Frenštát nelze s Lipnem srovnávat, není to rozhledna

Mnozí lidé srovnávali chodník s podobnou, avšak mnohem větší atrakcí v jihočeském Lipně nad Vltavou. To však tvůrci Beskydského nebe odmítají. „Tam stezka funguje zejména jako rozhledna, kdežto naše tyto ambice nemá, chceme jen lidem přiblížit přírodu,“ vysvětlil autor projektu Marian Žárský.

Co jsou Horečky

Lokalita na rozhraní Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovicemi byla v minulosti turisticky velmi atraktivní. V lesoparku stojí kdysi velmi vyhledávaný hotel Vlčina, který je však už několik let marně nabízen k prodeji. Prázdné jsou i ubytovny Pantáta a Panímáma.

Zašlou slávu připomíná i skokanský můstek, na němž kdysi trénoval a soutěžil legendární skokan na lyžích Jiří Raška. Na Horečkách se také koná hudební festival.

Markéta Nedomová přijela s dvouletou dcerou do Frenštátu až z Pržna na Frýdecko-Místecku. „Beskydy jsou naše, jezdíme všude, kde to je zajímavé. Čekala jsem sice, že lávka bude delší, ale jinak je moc pěkná,“ zhodnotila.

Náklady na celou tříkilometrovou stezku a zastřešení sousedního amfiteátru vyšly na přibližně 11,5 milionu korun, přes sedmdesát procent uhradí evropská dotace.

Stezka se stala další etapou oživení lokality Horečky. Kdysi vyhlášená rekreační oblast nejméně třicet let pustla. Pak se však několik místních nadšenců dalo dohromady a navrhlo řadu změn. Přidal se Frenštát i obec Trojanovice a nakonec vznikl Fond Horečky.

„Ještě před několika lety byl amfiteátr zchátralý a tam, kde nyní stojí visutá lávka, byla jen zarostlá louka,“ vzpomenul frenštátský místostarosta Pavel Míčka.