Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bohumínští třídí jak o život, město jim díky tomu zlevní poplatky

  16:35aktualizováno  16:35
Třiďte odpad, ulehčíte si na poplatcích, motivují města v Moravskoslezském kraji své občany. Vůbec poprvé to od příštího roku pocítí lidé z Bohumína, za odpad budou platit méně. Další města snižování zatím nechystají.
Papír do modrého, plasty do žlutého. Zatímco pro lidi z některých měst je třídění odpadu samozřejmostí, jinde v tom pokulhávají. (Ilustrační foto)

Papír do modrého, plasty do žlutého. Zatímco pro lidi z některých měst je třídění odpadu samozřejmostí, jinde v tom pokulhávají. (Ilustrační foto) | foto: Martin Stolař, MAFRA

O čtyřicet tun tříděného odpadu v kontejnerech a dvě stě tisíc korun v městské kase víc. Právě to je důvodem, proč lidé z Bohumína příští rok zaplatí za odpad méně.

Jak kdo v kraji třídí odpad

V Bohumíně tvoří tříděný odpad dvanáct procent celkového objemu odpadu. V Karviné je to 18,1 procenta, v Ostravě 24,2 procenta, v Opavě 8,5 procenta.

Ideální poměr tříděného a netříděného odpadu by měl být padesát na padesát. V západních zemích je to běžné. Co se týká nákladů na svoz, mají výhodnější pozici menší města. Ta velká naopak doplácejí obrovské částky.

Bohumín jako první v kraji díky separaci zlevňuje vybíraný poplatek. Na svoz odpadu nedoplácí. Radnice zvýhodní ty, kteří více třídí.

"V létě jsme zkusili zajímavý experiment. Svezli jsme popelnice od domkařů a sídlištní kontejnery na separační linku, abychom zjistili, jak lidé třídí. Výsledek ukázal, že obyvatelé rodinných domů třídí mnohem zodpovědněji než lidé na sídlištích," řekl místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Domkařům se tedy sníží poplatek o deset procent, lidem na sídlištích o pět procent.

"V popelnicích z městských částí se našla jen čtyři procenta komodit, které se dají vytřídit, zato na sídlištích zabíraly celých dvacet procent kapacity kontejnerů," přiblížila rozdíl mluvčí radnice Lucie Balcarová.

Bohumín za svoz odpadů ročně zaplatí zhruba 16 milionů. Tři miliony získá za tříděný odpad, zbylých třináct vybere na poplatcích od občanů. Na rozdíl od ostatních měst ale neúčtuje pevnou částku na osobu a rok, ale za vývoz odpadových nádob.

Třeba na sídlištích se za vývoz kontejneru bude příští rok platit necelých 16 tisíc, které se rozdělí mezi několik desítek domácností v bytových domech, které kontejner používají. Domkaři za popelnici zaplatí čtrnáct set ročně.

V jiných městech zlevňování zatím nechystají

V průměru tak na jednoho obyvatele připadá 500 korun ročně, početnější domácnosti mají výhodu. To postačí na pokrytí svozu odpadů, z městské pokladny nejde nic.

V ostatních městech v kraji se příští rok zlevňování díky růstu třídění zatím nechystá. Radnice musí značnou část naopak doplácet.

"Za poslední tři roky se u nás podíl vytříděného odpadu zdvojnásobil. Přesto za svoz odpadů město ještě dalších více než třicet procent doplácí z městské pokladny," vysvětlila například mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová.

Dodala, že by to chtělo ještě minimálně dvojnásobný nárůst separace, aby se poplatek mohl snížit. Karviňané už od roku 2005 platí stále stejně, 500 korun. Ani příští rok tomu nebude jinak. Celkové náklady na jednoho člověka činí 750 korun.

Zdražovat, ale ani zlevňovat se nebude ani ve Frýdku-Místku, Opavě, Ostravě či Novém Jičíně. Města na svoz doplácejí, náklady se pohybují okolo 700 na osobu, v Opavě dokonce 879 na osobu. Rozdíl současné třídění rozhodně nepokryje.

"Systém stojí 202 milionů, s odečtením částky, kterou dostaneme za separovaný odpad, 174 milionů. Město je schopno vybrat necelých 150 milionů, zbytek se doplácí z rozpočtu," upřesnila Andrea Vojkovská z ostravského magistrátu. Poplatky se v kraji pohybují okolo pětistovky na osobu.Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Tak těm lidem dejte byty, říká autor žaloby na bezdoplatkové zóny

Majitel Hotelu Grand Zdeněk Plaček.

Majitel bohumínského Hotelu Grand Zdeněk Plaček podal žalobu na město kvůli zavádění bezdoplatkových zón. V jeho domě...

Další z rubriky

V Bohumíně už funguje nový kruhový objezd. Ještě ho čeká krátká uzavírka

Kruhový objezd u Turnova bude bezpečnější. (ilustrační snímek)

Řidiči už v Bohumíně na Karvinsku jezdí po novém kruhovém objezdu, který má zjednodušit dopravu u průmyslových podniků...

Výměny potrubí omezují dopravu i dodávky vody v Moravskoslezském kraji

Ilustrační snímek

Cestování po Moravskoslezském kraji dokážou znepříjemnit nejen opravy silnic, ale i rekonstrukce vodovodních a...

Řidičům Taxify hrozí za chybějící oprávnění velké pokuty i trestní stíhání

Přivolávání taxíku pomocí aplikace (ilustrační foto).

Alternativní taxislužba Taxify, která začala v Ostravě fungovat před třemi týdny, budí emoce. Klienti kvitují nízké...

Najdete na iDNES.cz