Bohumín, Karviná, možná i Ostrava a Havířov. Města krotí zloděje kovů

  13:21aktualizováno  13:21
Stop krádežím kovů či třeba nepostižitelnosti autorů opětovných přestupků. Petici, která to žádá, schvalují i města v Moravskoslezském kraji. Některá mají díky vyhláškám dokonce pořádný náskok. A další nejspíše přibudou.

Zloději kovů berou vše. Nejžádanějším „zbožím“ jsou například kanálové poklopy. (Ilustrační snímek) | foto: Policie ČR

Naposledy přitvrdila Karviná. Zastupitelé tento týden schválili vyhlášku, která od 1. ledna zakáže fyzickým osobám odevzdávat do komerčních sběren kovy, ale i papír a další využitelné složky odpadu. „Povoleno to bude jen právnickým osobám - firmám,“ dodala Swiderová (více o karvinské vyhlášce zde).

Karviná se tak připojila k Bohumínu, Rychvaldu nebo například Dolní Lutyni, kde už podobnou vyhlášku schválili. „Dnes nastavený kontrolní systém sběren není účinný. Vyhláškou jdeme na hranu zákona, to víme, ale předpokládám, že se k nám připojí i další obce v okolí,“ sdělil karvinský primátor Tomáš Hanzel.

Ve svém tažení, které ovšem vyvolává negativní odezvu u provozovatelů sběren, města a obce na Karvinsku předbíhají radnice z dalších míst země.

Bruntál, Brušperk, Vendryně... Petičních míst přibývá

Řada z nich se v současnosti připojuje k petici iniciované Svazem měst a obcí. Signatáři apelují na Parlament a vládu, ať je co nejrychleji přijata novela zákona o odpadech, která zakáže výkup kovů od fyzických osob - a povolí jej jen firmám na základě bezhotovostní platby. Žádají i zavedení centrálního registru přestupků, který by zamezil nepostižitelnosti autorů opakované drobné kriminality. A žádají třeba i o to, aby stát kladl větší důraz na veřejně prospěšné práce a znovu zavedl veřejnou službu.

Zřícený elektrický stožár na Novojičínsku po zásahu zlodějů kovů a silného větru

Zloději kovů například zavinili i pád několika stožárů vedení vysokého napětí na Novojičínsku.

„Zatím je pod peticí podepsáno minimálně pět set lidí. Dá se ale čekat, že podpisy budou přibývat s blížícím se termínem zasílání, který je 10. října,“ řekla mluvčí Svazu měst a obcí Štěpánka Filipová.

Z radnic, jež se k petici připojily, zmínila třeba Brušperk na Frýdecko-Místecku či Vendryni na Třinecku. Petice má například i podporu Bruntálu. „Plně ji podporuji, hned jsem podepsal. Města nemají možnosti, jak zlepšit vymahatelnost práva, účinněji trestat přestupky, nemůžeme ani ovlivnit demotivační rozdělování dávek či byznys s ubytováváním často problémových lidí,“ řekl starosta Bruntálu Petr Rys. 

Obyvatelé Bruntálu mohou petici podepsat v městském informačním centru, na recepci městského úřadu, či si ji stáhnout na webu města, vytisknout a podepsané archy doručit do infocentra či na radnici.

S iniciativou Svazu měst a obcí se ztotožňují i představitelé Karviné. „Je vidět, že tlak na stát je z mnoha stran. Nyní jsme přijali příslušnou vyhlášku a chceme, aby stát změnil zákony,“ uvedl Tomáš Hanzel.

Provozovatelům sběren se nové vyhlášky nelíbí

V tom, zda zákonodárci přání starostů vyhoví, či ne, by mohlo být jasněji už brzy. V úterý totiž začala schůze Sněmovny, na které mají poslanci projednat tématiku výkupu kovů.

Vyhlášky zamezující sběrnám vykupovat kovy od fyzických osob vítá například i sekretář Svazku měst a obcí okresu Karviná Česlav Valošek. „Omezí to krádeže věcí, které ohrožují životy a zdraví lidí,“ myslí si Valošek.

Třeba ředitel pro správu společnosti Trojek, která jednu ze svých sběren provozuje v Bohumíně, už dříve řekl: „Bude to pro nás znamenat výrazný pokles příjmu kovového odpadu, který jsme se již nyní zavázali odevzdat našim odběratelům.“ „Komerční sběrny o odevzdané kovy nepřijdou, prodáme jim je,“ reagoval místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Vyhlášku omezující výkup kovů chystá i Ostrava. Návrh magistrát rozešle obvodům. Už v pondělí se bude o postoji k zlodějům kovů hlasovat v Havířově. Iniciativa se však neomezuje jen na severovýchod republiky. Před několika dny podobnou vyhlášku schválil i Chomutov (více zde).

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Ukrajinský gynekolog Vitalij Smetanskyi pracuje ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Skládal jsem v životě mnoho zkoušek, ale aprobační zkouška v Praze byla nejtěžší. Třeba v Německu to mají jednodušší,“...

Další z rubriky

Vyměňte šéfa Fakultní nemocnice Ostrava, žádají zdravotníci i studenti

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (zleva) při středečním...

Ve Fakultní nemocnici Ostrava to opět vře. Rušno je tam od nástupu nového ředitele Evžena Machytky, ale tak vyhrocená...

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Ukrajinský gynekolog Vitalij Smetanskyi pracuje ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Skládal jsem v životě mnoho zkoušek, ale aprobační zkouška v Praze byla nejtěžší. Třeba v Německu to mají jednodušší,“...

Zraněné ženě na Frýdecko-Místecku pomáhali hasiči ze střechy garáže

Hasiči v sobotu v podvečer pomáhali ženě v Raškovicích, která spadla ze střechy...

V sobotu v podvečer vyjížděly dvě jednotky hasičů k ženě, která spadla ze střechy rodinného domu na Frýdecku-Místecku....

Najdete na iDNES.cz