Zloději kovů berou vše. Nejžádanějším „zbožím“ jsou například kanálové poklopy. (Ilustrační snímek)

Zloději kovů berou vše. Nejžádanějším „zbožím“ jsou například kanálové poklopy. (Ilustrační snímek) | foto: Policie ČR

Bohumín, Karviná, možná i Ostrava a Havířov. Města krotí zloděje kovů

  • 98
Stop krádežím kovů či třeba nepostižitelnosti autorů opětovných přestupků. Petici, která to žádá, schvalují i města v Moravskoslezském kraji. Některá mají díky vyhláškám dokonce pořádný náskok. A další nejspíše přibudou.

Naposledy přitvrdila Karviná. Zastupitelé tento týden schválili vyhlášku, která od 1. ledna zakáže fyzickým osobám odevzdávat do komerčních sběren kovy, ale i papír a další využitelné složky odpadu. „Povoleno to bude jen právnickým osobám - firmám,“ dodala Swiderová (více o karvinské vyhlášce zde).

Karviná se tak připojila k Bohumínu, Rychvaldu nebo například Dolní Lutyni, kde už podobnou vyhlášku schválili. „Dnes nastavený kontrolní systém sběren není účinný. Vyhláškou jdeme na hranu zákona, to víme, ale předpokládám, že se k nám připojí i další obce v okolí,“ sdělil karvinský primátor Tomáš Hanzel.

Ve svém tažení, které ovšem vyvolává negativní odezvu u provozovatelů sběren, města a obce na Karvinsku předbíhají radnice z dalších míst země.

Bruntál, Brušperk, Vendryně... Petičních míst přibývá

Řada z nich se v současnosti připojuje k petici iniciované Svazem měst a obcí. Signatáři apelují na Parlament a vládu, ať je co nejrychleji přijata novela zákona o odpadech, která zakáže výkup kovů od fyzických osob - a povolí jej jen firmám na základě bezhotovostní platby. Žádají i zavedení centrálního registru přestupků, který by zamezil nepostižitelnosti autorů opakované drobné kriminality. A žádají třeba i o to, aby stát kladl větší důraz na veřejně prospěšné práce a znovu zavedl veřejnou službu.

Zloději kovů například zavinili i pád několika stožárů vedení vysokého napětí na Novojičínsku.

„Zatím je pod peticí podepsáno minimálně pět set lidí. Dá se ale čekat, že podpisy budou přibývat s blížícím se termínem zasílání, který je 10. října,“ řekla mluvčí Svazu měst a obcí Štěpánka Filipová.

Z radnic, jež se k petici připojily, zmínila třeba Brušperk na Frýdecko-Místecku či Vendryni na Třinecku. Petice má například i podporu Bruntálu. „Plně ji podporuji, hned jsem podepsal. Města nemají možnosti, jak zlepšit vymahatelnost práva, účinněji trestat přestupky, nemůžeme ani ovlivnit demotivační rozdělování dávek či byznys s ubytováváním často problémových lidí,“ řekl starosta Bruntálu Petr Rys. 

Obyvatelé Bruntálu mohou petici podepsat v městském informačním centru, na recepci městského úřadu, či si ji stáhnout na webu města, vytisknout a podepsané archy doručit do infocentra či na radnici.

S iniciativou Svazu měst a obcí se ztotožňují i představitelé Karviné. „Je vidět, že tlak na stát je z mnoha stran. Nyní jsme přijali příslušnou vyhlášku a chceme, aby stát změnil zákony,“ uvedl Tomáš Hanzel.

Provozovatelům sběren se nové vyhlášky nelíbí

V tom, zda zákonodárci přání starostů vyhoví, či ne, by mohlo být jasněji už brzy. V úterý totiž začala schůze Sněmovny, na které mají poslanci projednat tématiku výkupu kovů.

Vyhlášky zamezující sběrnám vykupovat kovy od fyzických osob vítá například i sekretář Svazku měst a obcí okresu Karviná Česlav Valošek. „Omezí to krádeže věcí, které ohrožují životy a zdraví lidí,“ myslí si Valošek.

Třeba ředitel pro správu společnosti Trojek, která jednu ze svých sběren provozuje v Bohumíně, už dříve řekl: „Bude to pro nás znamenat výrazný pokles příjmu kovového odpadu, který jsme se již nyní zavázali odevzdat našim odběratelům.“ „Komerční sběrny o odevzdané kovy nepřijdou, prodáme jim je,“ reagoval místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Vyhlášku omezující výkup kovů chystá i Ostrava. Návrh magistrát rozešle obvodům. Už v pondělí se bude o postoji k zlodějům kovů hlasovat v Havířově. Iniciativa se však neomezuje jen na severovýchod republiky. Před několika dny podobnou vyhlášku schválil i Chomutov (více zde).