Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Bruntále otevřou nový hřbitov, pohřbívat se na něm začne na jaře

  12:16aktualizováno  12:16
Pár dní před památkou zesnulých se v Bruntále otevřou brány nového hřbitova. Lidé si tu své blízké s věnci a svíčkami ale zatím nepřipomenou, letos totiž bude fungovat jen kolumbárium. Kompletní provoz začne od jara.

Bruntálský hřbitov už je plný a není možné ho rozšířit, město proto nyní dostavělo nové pohřebiště na Uhlířském Vrchu. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Pohled na současný bruntálský hřbitov je všeříkající. Už tu skoro nezbývá místo pro nové hroby, areál je navíc v obklíčení panelových domů a radnice ho proto nemá kam rozšířit.

Bruntálští se ale už za pár dní dočkají nového hřbitova na Uhlířském vrchu. V těchto dnech finišují úpravy areálu, oficiální otevření se chystá na 25. října, kdy ho vysvětí zástupci církve.

První pohřby se ale v areálu začnou konat až na jaře. Zatím totiž bude fungovat pouze kolumbárium, tedy stavba s několika stovkami schránek na urny. Plný provoz, který zahrne i vsypovou a rozptylovou loučku, se rozjede od jara 2011.

"Tento týden jsme ještě jednou posekali v areálu trávu a rozmisťujeme lavičky, odpadkové koše a informační cedule. V nejbližších dnech na pohřebišti vztyčíme ekumenický kříž, který se ještě dokončuje," popisuje Petr Fiala, ředitel Technických služeb Bruntál, které hřbitov provozují.

Hřbitov začali stavět už v 80. letech

Ten vznikal ve třech etapách. "V roce 2007 radnice nechala odstranit náletové dřeviny, o rok později provést terénní úpravy, loni se mimo jiné stavělo kolumbárium. Letos zbývalo postavit chodníky, instalovat veřejné osvětlení, zřídit vsypovou a rozptylovou loučku a také oplocení," zrekapituloval průběh stavby pohřebiště mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

Na nové místo k pohřbívání zesnulých čekali Bruntálští několik desetiletí. V 80. letech minulého století se začalo stavět nové pohřebiště na Uhlířském vrchu, práce ale byly na zhruba dvacet let přerušeny. V novém století ale začala být potřeba nového hřbitova natolik akutní, že vznikl projekt, který teď finišuje.

"Nové pohřebiště je potřeba. Současný hřbitov je v centru a není možné ho rozšířit," poznamenala i obyvatelka Bruntálu Jana Močková.

Do vzniku areálu, v němž by v budoucnu měla přibýt i provozní budova a nová obřadní síň, investoval Bruntál spolu s krajem a státem na 30 milionů korun.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Diamo obnovuje rybníky v Ostravě-Nové Vsi, které poničila těžba uhlí

Rybník v Ostravě-Nové Vsi po rozsáhlé obnově.

Tři rybníky v ostravské části Nová Ves obnoví do konce podzimu pracovníci státního podniku Diamo. Rybníky byly v...

Ostravské stopy: První záskok budu mít vždy spojený s Ostravou, říká Trojan

Rozstřel Trojan, Dvořál - Celé

Známý herec Ivan Trojan sleduje dění v Ostravě od konce 80. let, kdy se do ní podíval v rámci svého prvního záskoku....

Nový fenomén? Uprostřed měst se objevují louky s kvítím

Květnatá louka ze semen firmy Planta Naturalis

Zatímco na vesnicích květiny ze zahrad téměř vymizely a kolem domů roste pouze nízce posekaný trávník bez bylin i...

Najdete na iDNES.cz