Takto vypadal ve 20. letech minulého století Dělnický dům, kde členové bystřické Matice slezské pořádali kulturní akce a kde vzniklo i první kino v obci. | foto: Archiv obce

Zlatý věk prožila ve 20. letech. Teď Bystřičtí Matici slezskou oživili

  • 0
Když v roce 1923 obyvatelé Bystřice nad Olší na Třinecku slavili páté výročí založení státu, Matice slezská secvičila jednoaktovku Když uhodila dvanáctá. Nebylo to ale jediné představení, s nímž měla u lidí velký úspěch. Založila i první kino v obci, organizovala průvody a další akce. Teď, po 91 letech, ji místní obnovili.

Psala se dvacátá léta. Přesněji 23. duben 1922. Tehdy v Bystřici nad Olší vznikla organizace, která zaujala mnohé místní. Dnes zde Matice slezská prožívá své znovuzrození.

"Organizaci jsme obnovili na popud některých místních lidí, kteří se mě ptali, jestli by nebylo dobré znovu oživit činnost Matice slezské," vysvětluje první novodobá předsedkyně bystřické Matice Anna Konderlová.

Jak říká, nyní má organizace, která usiluje o zachovávání národních a lidových tradic, ale třeba i o sbližování lidí ve Slezsku bez ohledu na národnost, patnáct členů. A další zájemci o členství se hlásí.

Šestá svého druhu na Jablunkovsku

Matice slezská, která se tehdy jmenovala Slezská matice osvěty lidové, vznikla v již zmíněném roce 1922 jako šestá organizace svého druhu na Jablunkovsku.

Její členové se poprvé sešli v bystřickém Dělnickém domě, předsedou zvolili úředníka státních drah Viktora Michalíka. A činnost Matice místní zaujala. Není divu. Organizace totiž v obci pořádala nejednu akci.

Třeba u příležitosti pětiletého výročí založení samostatného státu sehráli členové Matice jednoaktovku nazvanou Když uhodila dvanáctá. "Hra pojednávala o pádu Rakousko-Uherska a vzniku našeho státu," připomněl obsah inscenace bystřický kronikář Petr Majer.

První předseda, drážní úředník Viktor Michalík...

...a nová předsedkyně Anna Konderlová.

Jednoaktovka ale v říjnu 1923 nebyla jedinou součástí oslav organizovaných bystřickou Maticí. "Následovalo recitační vystoupení dětí, zazněly i árie z Prodané nevěsty a na závěr hymna," řekl Petr Majer.

Plesy, divadelní představení či třeba lampionový průvod, to byly jen některé z akcí, díky nimž si bystřická Matice slezská získala ve 20. letech mezi místními oblibu. Koncem roku 1927 měla 168, a v únoru 1928 dokonce 230 členů.

Desáté výročí republiky. Matice uvedla hru Vrah

Například desetileté oslavy vzniku republiky pojala vskutku velkolepě. Předcházel jim početný lampionový průvod, jenž uctil památku padlých vojínů, hlavní program pak zpestřily mimo jiné přednášky nebo divadelní hra Vrah.

Ve 30. letech však vlivem politického dění Matice činnost utlumila a v říjnu 1938 po obsazení Bystřice Poláky zanikla. Po válce bylo několik pokusů o její vzkříšení, naposledy fungovala na přelomu 60. a 70. let. A dnes?

"Zatím plánujeme, které akce bychom mohli zorganizovat. Rádi bychom se angažovali třeba i v některých obecních aktivitách, jako je Den Bystřice," řekla Anna Konderlová, která "nové" Matici předsedá od prosince.