Na Karvinsku se údajně kupčí s hlasy, na Bruntálsku zase s voliči

  19:41aktualizováno  20:19
Velké problémy provázejí komunální volby v Českém Těšíně na Karvinsku a v Karlově Studánce na Bruntálsku. Zatímco v Těšíně se objevuje vážné podezření na kupčení s hlasy, v lázeňské obci v podhůří Jeseníků starostka vyškrtla voliče, kteří se podle ní do obce účelově přihlásili.

Marian Kuś údajně stojí za kupčením s volebními hlasy v Českém Těšíně. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

„Jdeš volit? Nabídnu ti dvě stovky za hlas.“ Takovou výzvu objevil před pár týdny na Facebooku jeden z obyvatel Českého Těšína.

Podle Janusze Konieczneho z Nadačního fondu proti korupci je takřka jisté, že aktuální komunální volby doprovázejí například v Českém Těšíně i nekalé praktiky. Byť méně okatě než v minulosti.

„Mám několik svědků, se kterými jsem mluvil a kteří prokázali, že jim bylo nabízeno pět set korun za hlas,“ uvedl Janusz Konieczny.

Marian Kuś: Někdo si připravuje legendu

V čím prospěch se hlasy skupují? Podle Konieczného podobně jako před čtyřmi lety, kdy se volby ve městě z nařízení soudu opakovaly, ve prospěch uskupení SOS pro Český Těšín vedeného současným těšínským zastupitelem Marianem Kuśem.

Ten to popírá. „Tady nikdo nic nekupuje. Někdo si podle mě takzvaně připravuje legendu a sehnat čtyři pět falešných svědků, kteří budou něco říkat, není problém,“ uvedl Kuś.

Kvůli podezření pro maření přípravy a průběhu voleb policie prověřuje několik lidí z Českého Těšína. „Přijali jsme oznámení o možném protiprávním jednání, to skutečně prověřujeme. Vzhledem ke stavu vyšetřování detaily v tuto chvíli zveřejnit nemůžeme,“ sdělila policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Prokázat kupčení je velmi složité

Podle mluvčí Českého Těšína Doroty Havlíkové jsou během voleb strážníci ve volebních místnostech a okolí přítomní ve větším počtu než jindy. Důvodem je snaha zabránit případnému maření voleb.

„Hlídky byly proškoleny, jak mají postupovat v případě podezření, že by chtěl někdo kupovat hlasy,“ sdělila Havlíková s tím, že proškoleni pro případ, že nebudou podezření ze skupování hlasů, byli i členové volebních komisí.

Při monitorování voleb s Nadačním fondem proti korupci spolupracuje sdružení Oživení. A průběh voleb hlídá například i Transparency International nebo organizace Naši politici.

Kupčení s hlasy bylo sice relativně nedávno zařazeno mezi trestné činy, prokázat, že člověk hlasoval v rozporu „s nezávislostí své vůle“ je ale prakticky nemožné.

Zifčák považuje starostčin zásah za nepřípustný

A problém druhý: Karlova Studánka. Ta obec je vyhlášená mimo jiné pro svůj klid. Ne však během voleb.

Už poslední komunálky se v Karlově Studánce musely z rozhodnutí soudu opakovat kvůli účelovému přihlašování nových obyvatel. A napětí provází volby i teď. Starostka Radka Chudová vyškrtla 26 lidí ze seznamů, které v obci čítají 197 voličů.

Jde se o větší část z celkového počtu osob, jež si krátce před komunálkami v roce 2010 v obci nechaly zapsat trvalý pobyt na adrese Hotelu Džbán. Jeho nájemcem je Ludvík Zifčák, někdejší agent StB. Posledně kandidoval za sdružení Prosperita Karlovy Studánky a nyní kandiduje coby dvojka Hnutí sociálně slabých (HSS).

Bývalý agent StB a někdejší předseda KSČ Ludvík Zifčák, který organizuje hromadné přistěhovávání lidí do hotelu Džbán v Karlově Studánce.

Bývalý agent StB a někdejší předseda KSČ Ludvík Zifčák.

Vyškrtnutí lidé podle starostky v obci nebydlí, ani tu nepracují (Zástupci HSS míní opak - pozn. red.). „Ty lidi tady opravdu nikdo nevídá,“ uvedla Chudová s tím, že vyškrtnutí daných osob ze seznamu voličů byla jediná možnost, jak zabránit možnému zmanipulování voleb. „Vycházela jsem z rozhodnutí Ústavního soudu, které je závazné,“ řekla starostka.

Mezi voliči, které vedení obce nepřipustilo k volbám, byli i tři kandidáti HSS.

Ludvík Zifčák starostčin postup odsoudil. Zástupci jeho sdružení se dle něj o vyškrtnutí voličů ze seznamů dozvěděli náhodně na začátku týdne a neměli čas na účinnou obranu. Podle Zifčáka naopak starostka účelově zasahuje do průběhu voleb. Vyškrtnutí voliči podali vůči postupu obce protest. Zástupci HSS se obrátili i na okresní státní zastupitelství. Naznačili, že se mohou i pokusit blokovat volby.

Posledně šlo v obci do voleb devět uskupení, nyní jen dvě. Kromě HSS je to Sdružení nezávislých kandidátů - Spokojení občané vedené starostkou.

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Na okraji Třince se v noci srazil kamion s dodávkou, zemřeli čtyři lidé

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

V Třinci-Neborech na Frýdecko-Místecku se v noci stala tragická dopravní nehoda. Při střetu kamionu s dodávkou tam...

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Další z rubriky

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Povolební jednání? Už jsem nebyl politicky naivní, říká primátor Ostravy

Primátor Ostravy a lídr hnutí ANO Tomáš Macura získal jednoznačné vítězství v...

Po říjnových komunálních volbách nebylo sporu, že Ostravu povede další čtyři roky Tomáš Macura. Hnutí ANO, kterému byl...

Opava loni měřila návštěvnost trhů, letos program přizpůsobí výsledkům

Vánoční jarmark v Topoli na Chrudimsku nabídl i cukroví

Na vánoční trhy v Opavě lidé ve velkém chodí nejen na koncerty či rozsvěcení stromu. Radnice to loni zjistila unikátním...

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na iDNES.cz