Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mezi plány Ostravy pro příští roky je sdílení kol i městská lanová dráha

  18:46aktualizováno  18:46
Někteří Ostravané sní o tom, že za pár let budou cestovat nad městem v kabině lanové dráhy, jiní to považují za drahou zbytečnost. Město vyslyšelo první ze zmíněných skupin a lanovka se dostala do první desítky strategických projektů města. V seznamu je i sdílení kol a proměna náměstí Republiky.

Lanovka, o které se uvažuje v Ostravě, už funguje v Ústí nad Labem. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Lanová dráha má spojit hlavní turistické cíle Ostravy, jako je zoologická zahrada, Slezskoostravský hrad či Dolní oblast Vítkovice.

„Městská lanová dráha by měla sloužit nejen turistům, ale i místním občanům jako rychlý a ekologický dopravní prostředek. Pokud se podaří projekt uskutečnit, naváže na historickou tradici. V minulosti jezdily nad hlavami Ostravanů vozíky s uhlím,“ vysvětluje primátor Tomáš Macura.

Podotkl, že projekt lanovky pro lidi je teprve ve fázi přípravy. „Nechali jsme zpracovat studii proveditelnosti, která ukáže, zda je vůbec reálné lanovku postavit a kde by mohly být zastávky.“

Tak či tak dalo současné vedení Ostravy najevo, že o výstavbě lanové dráhy vážně uvažuje, a to v nejbližších letech. Lanovku totiž magistrát zařadil do první desítky projektů zahrnutých do strategického plánu města na léta 2017 až 2023. Celý plán bude sice hotový až na konci roku, už nyní ale město chystá projekty, které by se mohly uskutečnit v nejbližší době.

„Například řemeslný inkubátor by se mohl otevřít už před Vánocemi, aby si tam lidé mohli vyrobit dárky,“ sdělil Macura. Upřesnil, že v areálu bývalého dolu Hlubina vzniká sdílená řemeslná dílna pro veřejnost. „Nadšenci, kutilové i profesionální řemeslníci tam budou moci tvořit s profesionálními stroji a nářadím pro práci se dřevem, kovem, keramikou, papírem, textilem a kůží, ale i s vybavením pro vyspělé technologie, jako je gravírování a 3D tisk,“ dodal Macura.

Na projektu spolupracují s městem VŠB-TU Ostrava a nezisková Dílna Provozu Hlubina, partnerem projektu jsou i Dolní Vítkovice a další se rýsují z řad středních odborných škol.

Ostravané si řekli o sdílení kol

Už příští rok se mohou lidé těšit na projekt veřejného sdílení kol, takzvaný bikesharing. Kdo bude chtít, půjčí si kolo na některém ze stanovišť a vrátí ho na jiném. Po takové službě volá řada lidí. Vyplynulo to z ohlasů Ostravanů, kteří se zapojili do ankety cílené na přípravu strategického plánu.

„Do přípravy strategie se různou formou zapojilo už téměř 18 tisíc lidí. Máme z toho velkou radost,“ řekl primátor a dodal, že teď může veřejnost posílat vlastní konkrétní návrhy projektů, které by pomohly proměnit Ostravu v ještě lepší místo k životu. „Každým námětem se budeme seriózně zabývat,“ slíbil Macura. Formulář je dostupný na www.fajnova.cz/chci-se-zapojit.

Projekty města

  • výstavba městské lanové dráhy
  • komplexní proměna náměstí Republiky
  • architektonické soutěže na řešení prostoru Umělecké ulice a náměstí Msgre Šrámka
  • revitalizace lesoparku Benátky a Hulváckého kopce
  • revitalizace Výškovických rybníků
  • revitalizace Pustkoveckého údolí
  • řemeslný inkubátor
  • zavedení bikesharingu
  • výstavba 12 rodinných domů pro lidi se zdravotním postižením
  • dotační program na rozvoj talentů

Podle Daniela Konczyny, který se na tvorbě strategického plánu podílí, je přístup Ostravy výjimečný. „Troufnu si říci, že v Česku ještě nikdy neplánovalo žádné město své kroky do budoucna takovým způsobem jako teď Ostrava. Daří se to i díky ohromné aktivitě obyvatel, kteří chtějí něčím přispět a sami nám nabízejí spolupráci,“ uvedl.

Šéf odboru strategického rozvoje Václav Palička dodal, že všech deset zmíněných projektů už je zahrnuto do připravovaného návrhu rozpočtu na příští rok, ale většina jen nižšími částkami určenými na přípravu projektové dokumentace.

S výjimkou řemeslného inkubátoru, kterému bude stačit zhruba kolem pěti milionů na přestavbu bývalé kompresorovny na Hlubině, bude většina záměrů nákladných. Například lanovka může spolykat nejméně půl miliardy, přestavba náměstí Republiky přibližně 700 milionů.

A v plánu má město řadu dalších akcí. „Počítáme s podporou vzdělávání, s tím souvisí i výstavba nové Fakulty umění na Černé louce, která může stát až 1,5 miliardy. V tomto případě i v některých dalších ale investorem nebude město. Podle zkušeností z minulého období však odhaduji, že v příštích osmi letech Ostrava proinvestuje kolem osmi až deseti miliard,“ dodal primátor.
Nejčtenější

Rozmrzelý Baroš: Nejhorší sezona, řeknu to naplno, jsme prostě v ...

Kapitán Baníku Milan Baroš (v červeném) čelí přesile hráčů Liberce.

Soupeřovi fanoušci ho vřele vítali. „Mílan Baroš,“ skandovali. Ostravský útočník však po utkání 14. kola první ligy v...

Za organizaci homosexuální prostituce mladistvých padlo šest obvinění

Obchodníci s lidmi

Kriminalisté obvinili šest mužů, kteří podle nich na několika místech v ČR, zejména v Praze a na Ostravsku,...Nejhorší byly obrovské vlny, říká dobrodruh, který sjel Dunaj na kajaku

Zdeněk Lyčka po Dunaji uplaval 2 800 kilometrů.

Dobrodruh Zdeněk Lyčka z Frýdku-Místku mnohokrát ve Švédsku zvládl devadesátikilometrový Vasův běh na lyžích a má za...

Zpěvák a student Dan Bárta získal univerzitní cenu za výzkum vážek

Dan Bárta při přebírání ocenění Ostravské univerzity za výzkum vážek. (14....

Pět cen, z toho dvě akademikům a tři studentům, udělil rektor Ostravské univerzity Jan Lata na výroční akci školy,...

Ostravské stopy: V hospodě seděly živly a páchla řeka, vzpomíná hudebník

Ostravský rodák Martin Jarošek vystudoval na konzervatoři dirigentství a...

Hudebník Martin Jarošek sice vystudoval ostravskou konzervatoř, ale místo aby komponoval nebo dirigoval, vrhl se do...Další z rubriky

Po Odře lodě do Polska hned tak nevyplují, vznikne jen suchý poldr

Budou po Česku plout nákladní lodě jako například na průplavu Rýn - Mohan -...

Poláci u Ratiboře postaví jen suchý poldr. Pro hladký průjezd lodí po Odře k Bohumínu by však byla lepší přehrada. Na...

V Ostravě jsem tak často, že mi chybět ani nestačí, říká Radovan Lipus

Známý režisér Radovan Lipus se v Ostravě naposledy zastavil minulý týden....

Proslulé pořady Šumná města a Šumné stopy, seriály, četné činoherní inscenace, pořad Stesk kavárenského povaleče a nově...

Muži od sporáku chytila košile, těžce popálený letěl do nemocnice

Vrtulník Letecké záchranné služby v Ostravě.

Chtěl si ohřát jídlo, ale od sporáku mu vzplanula košile a následně se osmašedesátiletý muž popálil na horní polovině...Najdete na iDNES.cz