Požár v elektrárně v Dětmarovicích na Karvinsku. (28. července 2017)

Požár v elektrárně v Dětmarovicích na Karvinsku. (28. července 2017) | foto: pozary.cz

V elektrárně u Karviné hořelo odsiřovací zařízení, zraněno bylo osm lidí

  • 9
Úplná likvidace požáru haly v areálu elektrárny v Dětmarovicích u Karviné pokračuje. Osm zaměstnanců a hasičů se zranilo - část se nadýchala jedovatého dýmu, další trpěli následky přehřátí a vyčerpání. Nutnou odstávku největší tuzemské černouhelné elektrárny však zákazníci podle firmy ČEZ nijak nepocítí.

Hlášení o požáru dostalo operační středisko šest minut po půl jedenácté dopoledne. „Na místo události bylo postupně vysláno sedmnáct hasičských jednotek - mezi nimi místní podniková, sedm jednotek profesionálních hasičů, osm jednotek dobrovolných hasičů a také specialisté z chemické laboratoře ve Frenštátě pod Radhoštěm. Ti monitorovali ovzduší u zásahu a také v okolí elektrárny, zvýšené koncentrace škodlivých látek však nebyly naměřeny,“ sdělil mluvčí hasičů Jakub Kozák.

Zraněno bylo celkem osm lidí, pět zaměstnanců firmy a tři hasiči. Čtyři z nich, z toho jeden hasič, skončili na pozorování v nemocnici v Orlové.

„Část elektrárny bude určitě odstavena, jak dlouho potrvá, zatím nelze říci. Zákazníci to však nijak nepoznají. Dodávky dodržíme ze záložních zdrojů, a to z naftových a plynových kotlů v areálu elektrárny,“ dodala oblastní mluvčí ČEZ Marie Pásková s tím, že elektrárna dodává teplo a elektřinu do Bohumína, Orlové a Karviné.

Na místě bylo několik svařovacích souprav

V areálu hořela vnitřní vestavba rekonstruovaného absorbéru, tedy zařízení na odsiřování. „O nehodě jsme informovali Českou inspekci životního prostředí a spolupracujeme,“ dodala Pásková.

Požár v elektrárně v Dětmarovicích na Karvinsku. (28. července 2017)

Zásah hasičů byl velmi náročný. „Vzhledem k vysokým teplotám a přítomnosti několika svařovacích souprav bylo nutné prostory intenzivně chladit. K tomuto účelu bylo využito celkem pěti automobilových plošin s dálkově ovládanými vodními monitory,“ přiblížil mluvčí Kozák.

Požár se podařilo lokalizovat okolo šesté hodiny večer, v tu dobu již teplota poklesla natolik, aby bylo možné provést důkladný vnitřní průzkum, včetně kontroly statikem.

Specialisté prohlédnou požářiště asi až v pondělí

Přes noc na místě události zůstala podniková jednotka hasičů k případnému ochlazování svářecích souprav a nepřetržitou kontrolu absorbéru, jehož obsah se nechá řízeně vyhořet.

„Vzhledem ke složitosti přístupu na samotné místo zásahu a komplikovanosti hasebních prací lze předpokládat, že celková likvidace bude trvat až do pondělí. Až poté proběhne ohledání ze strany specialistů z řad hasičů a policie, kteří určí příčinu vzniku požáru a vyčíslí způsobenou škodu,“ zakončil Kozák.

V Orlové žádné problémy nepocítili

V Orlové žádné problémy dětmarovické elektrárny nepoznali. Podle společnosti SMO, která ve městě zajišťuje centrální dodávky tepla pro bytové domy a firmy, se ani žádné potíže neočekávají. „Náš dispečink vše konzultoval s dispečery ČEZ a podle dosavadních informací by neměly orlovské domácnosti pocítit žádný výpadek dodávek tepla a teplé vody,“ informoval aktuálně Petr Lukaštík, provozně-technický manažer SMO Orlová.

Jak uvedla ČTK, výstavba největší tuzemské tepelné elektrárny spalující černé uhlí začala v roce 1971 a spouštění čtyř bloků trvalo postupně od května 1975 do listopadu 1976. Zpočátku spalovala elektrárna pouze černé uhlí z místních zdrojů, po roce 2000 se začalo ke spalování v menším množství používat také hnědé uhlí ze severozápadních Čech.