Žádné obálky, ale jen počítačové nabídky. Elektronické aukce šetří městských rozpočtům miliony. (ilustrační snímek)

Žádné obálky, ale jen počítačové nabídky. Elektronické aukce šetří městských rozpočtům miliony. (ilustrační snímek) | foto: ÚMO Plzeň 3

Elektronické aukce se šíří pomalu. Ostrava vévodí, Český Těšín zaostává

  • 0
Města v Moravskoslezském kraji nešetří tolik, kolik by mohla. Zatím totiž nevyužívají v plné míře elektronické aukce, které dokážou ceny nakupovaného zboží nebo třeba služeb stlačit často až na překvapivě nízkou úroveň.

Nedávno se o tom přesvědčila Ostrava. Když prostřednictvím e-aukce nakupovala elektřinu na příští rok, vysoutěžila cenu o 10,2 milionu korun nižší, než je cena platná pro letošek. A na nákupu plynu pro příští rok ušetřila skoro milion.

Ostrava patří mezi průkopníky e-aukcí v Česku. Jako první také zavedla Systém sdružených nákupů, díky němuž řeší elektronické veřejné zakázky nejen magistrát, ale i všechny městské organizace a obvody. "Zhruba jedenáctimilionová úspora za elektrickou energii a zemní plyn pro rok 2013 je potvrzením funkčnosti systému. Do současnosti Ostrava touto cestou dosáhla úspor více než 110 milionů korun," říká primátor Ostravy Petr Kajnar.

Také Bruntál využívá e-aukce už řadu let

Podobný systém sdružených nákupů, jako využívá krajské město, by podle něj měla využívat i státní a veřejná správa v Česku. Zatímco Ostrava díky elektronickým výběrovým řízením šetří ročně desítky milionů, další města v Moravskoslezském kraji se k e-aukcím zatím staví dost zdrženlivě.

Snad až na Bruntál, který je spolu s Ostravou ve větší míře využívá už několik let. "V letech 2009 až 2011 jsme díky e-aukcím uspořili zhruba dvacet milionů korun," uvádí mluvčí Bruntálu Jiří Ondrášek.

Třeba Karviná nebo Český Těšín ale zatím mají k e-aukcím odtažitý vztah. "Dělali jsme je třeba na nákup materiálu pro kanceláře, ale jen prostřednictvím veřejných serverů, tedy zadarmo - zprostředkovatelským firmám neplatíme," říká mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Havířov zaplatí za elektřinu o tři miliony méně

Karviná podle mluvčí dosahuje úspor třeba při nákupu elektřiny prostřednictvím dohody s dodavatelem. Oproti loňsku letos za elektřinu platí o 1,2 milionu méně.

Úspora to ale není až tak velká. Pro příklad. Třeba Havířov, který má zhruba o třicet tisíc obyvatel víc než Karviná, díky e-aukci letos platí za elektřinu zhruba o tři miliony korun méně než loni. "Kromě elektřiny a plynu soutěžíme elektronicky i některé zakázky na stavební práce, plošné opravy cest a chodníků nebo třeba na opravy v budovách škol," upřesňuje mluvčí Havířova Eva Wojnarová.

Podle Těšína není aukce zárukou kvalitního dodavatele

V Krnově zatím prostřednictvím e-aukce nakupují jen elektřinu. Od poloviny roku 2009 jim to vyneslo úsporu asi 2,2 milionu korun. Zatímco v Novém Jičíně už mají s elektronickým nákupem elektřiny a plynu zkušenosti, v Opavě budou energie elektronicky letos nakupovat poprvé - prostřednictvím systému sdružených nákupů.

V Českém Těšíně zatím e-aukce neokusili. Podle představitelů radnice nejsou zárukou skutečně kvalitního dodavatele. Zástupcům města vadí například i nutnost poplatku aukční společnosti a nákupu drahého programu, který se podle nich vyplatí hlavně velkým městům.