Jezero, které vzniklo z vyvěrajícího pramene v Jánských Koupelích (snímek z počátku prosince). Únik se opakovaně nedařilo zastavit.

Jezero, které vzniklo z vyvěrajícího pramene v Jánských Koupelích (snímek z počátku prosince). Únik se opakovaně nedařilo zastavit. | foto: Archiv iDNES.cz

V Jánských Koupelích konečně utěsnili vrt, ze kterého unikala léčivá kyselka

  • 1
Jánské Koupele řeší dlouhodobé problémy s vytékající minerální vodou. Poslední, zhruba dva týdny trvající únik už se ale podařilo vyřešit, a to dokonce ještě před speciálního schůzkou, kterou kvůli vytvořenému malému jezeru v parku bývalých lázní svolal odbor životního prostředí ve Vítkově.

"Cílem schůzky bylo, aby voda dále netekla - a to se povedlo," uvedl Slavomír Jaššo z odboru životního prostředí. Při posledním úniku (více o něm čtěte zde) se sice objevily spekulace, že vytékající voda pochází ze sirného pramene, analýza vody to však vyloučila.

"Je to minerální voda s obsahem železa, žádná síra v ní není, to jsme věděli od začátku. Dříve ji tady jezdili pít chudokrevní lidé," říká Jan Netal z opavské firmy Baneba, současný vlastník areálu. Baneba do utěsnění vrtu investovala asi deset tisíc korun.

Proč vlastně voda vytékala? "Pochází ze stometrového hloubkového vrtu. Je to kyselka, ve které je přítomen kysličník uhličitý. Pokud se z vrtu pravidelně neupouští, časem vznikne přetlak a voda začne vytékat," vysvětlil Netal. Dále doplnil, že k této situaci dochází běžně, že je naprosto normální.

"Také podle hydrogeologů je všechno v pořádku, provedli tady inspekci," prozradil Luděk Kozák, starosta Starých Těchanovic. Říká, že se voda v parku drží často. "Park je na nižší úrovni než hladina řeky, takže tam bývá vlhko a voda se tam drží, třeba na jaře nebo při povodních. Teď je to zamrzlé, ale až se oteplí, voda se vysuší."

Problém jsme vyřešili, vrt budeme dál hlídat, říká majitel

Vyústění pramene nemá kohoutek, proto vodu nejde pustit. "Ten kohoutek tam byl, ale třikrát nám ho někdo ukradl," řekl Netal. Vrt proto nyní kryje přišroubovaná zátka, u které je pojistka.

Historie Jánských Koupelí

Jánské koupele patřily v 19. a v první polovině 20. století k nejznámějším lázním ve Slezsku.

Po roce 1945 byly znárodněny, pak tam vznikla dětská ozdravovna a později středisko odborářské rekreace. Poslední rekreanti odsud odjeli v roce 1993.

"Vrt budeme samozřejmě hlídat. Pravidelně budeme používat manometr, který změří tlak vody pod zemí," uvádí Netal.

Podle Šárky Petrtýlové, tajemnice městského úřadu Vítkova, má pramen sledovat také Český inspektorát lázní a zřídel, jeden z odborů ministerstva zdravotnictví.

Léčebné účinky zdejší vody znali opavští lékaři už v 18. století. Opravdové lázně zde založil Jan z Tenczina kolem roku 1810. O jejich největší rozkvět se zasloužil hrabě Camillo Razumovsky na přelomu 19. a 20. století.

Od roku 1994 jsou všechny objekty z důvodu nedostatku financí uzavřeny a chátrají. Areál se firmě Baneba už nějakou dobu nedaří prodat. "V současnosti máme dva potenciální investory, zatím je to v jednání," přiblížil Netal. Téměř všechny budovy jsou zapsané na seznamu nejohroženějších kulturních památek.