Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Karviné se žije nejhůře, zjistil průzkum. Primátor nesouhlasí

  18:55aktualizováno  18:55
Karviné pětku, Třinci jedna mínus, Českému Těšínu dvojku a většina zbylých měst patří do horšího průměru. Tak lze zjednodušeně interpretovat výsledky průzkumu firmy MasterCard, který porovnával například míru nezaměstnanosti, kvalitu sociální a zdravotní péče a počet násilných trestných činů. Výsledky karvinský primátor kritizuje.

V Karviné se podle celostátní studie žije nejhůře v České republice. | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

 "To mě vůbec nepřekvapuje, vždycky říkám, že bych na tu Karvinou nejraději hodila bombu," směje se obyvatelka Karviné Dagmar Pytlíková, která ve městě bydlí i pracuje. Vzápětí ale vážně dodává: "Všechno je o lidech. Jestliže mají někteří z nás myšlení naruby, žije se tu a pracuje velice těžce," komentuje Pytlíková výsledky socioekonomické studie "MasterCard česká centra rozvoje".

Interaktivní mapa výsledků měst

Už počtvrté ji připravili odborníci z Vysoké školy ekonomické v Praze, společnost MasterCard a Sdružení CZECH TOP 100. Letos odborníci hodnotili sociální situaci v šedesáti třech největších městech České republiky. Karviná v ní propadla. "Sledovali jsme trh práce, ceny bydlení, mzdovou úroveň, kvalitu sociální a zdravotní péče, ale i kriminalitu," vyjmenovává vedoucí metodického týmu René Wokoun. Podle odborníků je v Karviné prakticky všechno špatně.

Karviná kraluje kriminalitě

Třeba vysoká míra nezaměstnanosti - Karviná je s 16,2 procenta v tabulce třetí od konce, hůře je na tom již jen Litvínov s 16,4 procenta a Jirkov s 16,7 procenta. Obě města jsou v Ústeckém kraji.

Pokud jde o kriminalitu, Karviná tabulkám kraluje. "Nejvyšší počet násilných trestných činů v roce 2010 vykazuje jednoznačně město Karviná, na druhém místě je překvapivě Liberec. Následují Ostrava, Sokolov a další s výraznějším odstupem," píše se ve studii.

"Na čas jsem se odtud odstěhovala, opravdu je to tu zlé. V Karviné mě drží jen rodina," říká další obyvatelka Gracyna Krucinová.

S největšími problémy by měl pomoci stát

Primátor Karviné Tomáš Hanzel připouští, že se ve městě nežije lehce, s výsledky průzkumu ale nesouhlasí.

"Nejde o srovnávací výzkum, jsou to jen povytahovaná statistická data a výsledky nejsou relevantní. Ano, je tu těžký život a špatná kvalita životního prostředí, ale dokud nám nepomůže stát, město s tím nic neudělá,"míní primátor.

Z Moravskoslezského kraje bylo do projektu zařazeno celkem dvanáct měst. "Jejich pozice ve výsledném hodnocení jsou značně rozdílné, celkově nelze situaci hodnotit pozitivně. Pouze Třinec a Český Těšín se umístili v první polovině tabulky celkového hodnocení," zmiňují se odborníci ve studii.

Třinci pomohlo, že se nehodnotilo životní prostředí

Nejlépe hodnoceným městem Moravskoslezského kraje je Třinec. "Pozitivní hodnocení je důsledkem statistik trhu práce. Silnou stránkou města je i nízký počet trestných činů," vysvětlují odborníci. Obyvatele města výsledek překvapil. Třinec totiž patří mezi města s nejhorší kvalitou ovzduší v zemi. To ale nebylo předmětem zkoumání.

Třinec

Třinec

Třinec překvapil. Stal se osmým městem v zemi s nejlepší sociální situací. "Možná je to tím, že jsme taková velká vesnice. Lidé tady nemají obavy pustit děti ven. Třinec je hodně roztahaný a složený z několika podhorských vesniček. Lidé k sobě mají blíž," myslí si Martina Wolna z Třince.

Podle ní by město dopadlo podstatně hůře, kdyby odborníci hodnotili i životní prostředí.

"Máme sice nízkou nezaměstnanost, ale o to hůř se nám tady dýchá. Ocelárny dávají práci spoustě lidem. Kdyby šlo omezit průmysl, aniž by lidé přišli o práci, bylo by to ideální," přemýšlí.

Solidní Frýdek-Místek těží i z Hyundai

"Ostrava vykazuje poměrně vysokou úroveň důchodů – starobních, ale také invalidních, a pokud jde o násilné trestné činy, je třetí nejhorší v zemi," píše se ve studii "MasterCard česká centra rozvoje".

Frýdek - Místek

Frýdek - Místek

 Frýdek-Místek je podle odborníků, kteří studii zpracovali, městem, které se v rámci Moravskoslezského kraje umístilo na celkovém třetím místě. "Tato velmi solidní pozice je dána přítomností silné automobilky Hyundai," míní vedoucí metodického týmu studie René Wokoun.

Zásadním problémem Havířova je podle něj situace na trhu práce. "Město vykazuje pátou nejvyšší míru nezaměstnanosti, vysoký je také podíl dlouhodobé nezaměstnanosti, a to 46 procent. Úroveň mezd lze hodnotit jako podprůměrnou. Menší kompenzací je poměrně nízká cena bydlení," dodává Wokoun.

Autoři:Nejčtenější

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Důkazy vedou k přesvědčivému závěru o Kramného vině, míní Ústavní soud

Petr Kramný u ostravského soudu (29. června 2015)

Nepřímé důkazy umožnily dospět v kauze Petra Kramného k přesvědčivému závěru o jeho vině. Justice při hodnocení důkazů...

Další z rubriky

Ostravské stopy: Vítkovice mají nezaměnitelný genius loci, říká Ilja Novák

Profesní kariéra animátora Ilji Nováka je z velké části spojena s ostravským...

Svůj vztah k městu líčí v seriálu MF DNES a iDNES.cz Ostravské stopy režisér a animátor Ilja Novák. Vzpomíná na rodné...

Vítkovické strojírny podaly insolvenční návrh, lidé dostanou peníze

Provoz ve Vítkovických strojírnách.

Problémy s penězi mohou alespoň na nějakou dobu vyřešit zaměstnanci společnosti Vítkovické strojírny. Firma na sebe...

Snímek vylepší třeba lokomotivou. Piktoriálních fotografů je u nás pomálu

Trojice netradičních fotografů (zleva): Josef Frydrych, Lucie Brychcyová a Jiří...

Zvláštnímu druhu umělecké fotografie, kdy vznikají na snímcích neopakovatelné chvíle, které jako by ani nebyly, se...

Najdete na iDNES.cz