Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Karviné se žije nejhůře, zjistil průzkum. Primátor nesouhlasí

  18:55aktualizováno  18:55
Karviné pětku, Třinci jedna mínus, Českému Těšínu dvojku a většina zbylých měst patří do horšího průměru. Tak lze zjednodušeně interpretovat výsledky průzkumu firmy MasterCard, který porovnával například míru nezaměstnanosti, kvalitu sociální a zdravotní péče a počet násilných trestných činů. Výsledky karvinský primátor kritizuje.

V Karviné se podle celostátní studie žije nejhůře v České republice. | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

 "To mě vůbec nepřekvapuje, vždycky říkám, že bych na tu Karvinou nejraději hodila bombu," směje se obyvatelka Karviné Dagmar Pytlíková, která ve městě bydlí i pracuje. Vzápětí ale vážně dodává: "Všechno je o lidech. Jestliže mají někteří z nás myšlení naruby, žije se tu a pracuje velice těžce," komentuje Pytlíková výsledky socioekonomické studie "MasterCard česká centra rozvoje".

Interaktivní mapa výsledků měst

Už počtvrté ji připravili odborníci z Vysoké školy ekonomické v Praze, společnost MasterCard a Sdružení CZECH TOP 100. Letos odborníci hodnotili sociální situaci v šedesáti třech největších městech České republiky. Karviná v ní propadla. "Sledovali jsme trh práce, ceny bydlení, mzdovou úroveň, kvalitu sociální a zdravotní péče, ale i kriminalitu," vyjmenovává vedoucí metodického týmu René Wokoun. Podle odborníků je v Karviné prakticky všechno špatně.

Karviná kraluje kriminalitě

Třeba vysoká míra nezaměstnanosti - Karviná je s 16,2 procenta v tabulce třetí od konce, hůře je na tom již jen Litvínov s 16,4 procenta a Jirkov s 16,7 procenta. Obě města jsou v Ústeckém kraji.

Pokud jde o kriminalitu, Karviná tabulkám kraluje. "Nejvyšší počet násilných trestných činů v roce 2010 vykazuje jednoznačně město Karviná, na druhém místě je překvapivě Liberec. Následují Ostrava, Sokolov a další s výraznějším odstupem," píše se ve studii.

"Na čas jsem se odtud odstěhovala, opravdu je to tu zlé. V Karviné mě drží jen rodina," říká další obyvatelka Gracyna Krucinová.

S největšími problémy by měl pomoci stát

Primátor Karviné Tomáš Hanzel připouští, že se ve městě nežije lehce, s výsledky průzkumu ale nesouhlasí.

"Nejde o srovnávací výzkum, jsou to jen povytahovaná statistická data a výsledky nejsou relevantní. Ano, je tu těžký život a špatná kvalita životního prostředí, ale dokud nám nepomůže stát, město s tím nic neudělá,"míní primátor.

Z Moravskoslezského kraje bylo do projektu zařazeno celkem dvanáct měst. "Jejich pozice ve výsledném hodnocení jsou značně rozdílné, celkově nelze situaci hodnotit pozitivně. Pouze Třinec a Český Těšín se umístili v první polovině tabulky celkového hodnocení," zmiňují se odborníci ve studii.

Třinci pomohlo, že se nehodnotilo životní prostředí

Nejlépe hodnoceným městem Moravskoslezského kraje je Třinec. "Pozitivní hodnocení je důsledkem statistik trhu práce. Silnou stránkou města je i nízký počet trestných činů," vysvětlují odborníci. Obyvatele města výsledek překvapil. Třinec totiž patří mezi města s nejhorší kvalitou ovzduší v zemi. To ale nebylo předmětem zkoumání.

Třinec

Třinec

Třinec překvapil. Stal se osmým městem v zemi s nejlepší sociální situací. "Možná je to tím, že jsme taková velká vesnice. Lidé tady nemají obavy pustit děti ven. Třinec je hodně roztahaný a složený z několika podhorských vesniček. Lidé k sobě mají blíž," myslí si Martina Wolna z Třince.

Podle ní by město dopadlo podstatně hůře, kdyby odborníci hodnotili i životní prostředí.

"Máme sice nízkou nezaměstnanost, ale o to hůř se nám tady dýchá. Ocelárny dávají práci spoustě lidem. Kdyby šlo omezit průmysl, aniž by lidé přišli o práci, bylo by to ideální," přemýšlí.

Solidní Frýdek-Místek těží i z Hyundai

"Ostrava vykazuje poměrně vysokou úroveň důchodů – starobních, ale také invalidních, a pokud jde o násilné trestné činy, je třetí nejhorší v zemi," píše se ve studii "MasterCard česká centra rozvoje".

Frýdek - Místek

Frýdek - Místek

 Frýdek-Místek je podle odborníků, kteří studii zpracovali, městem, které se v rámci Moravskoslezského kraje umístilo na celkovém třetím místě. "Tato velmi solidní pozice je dána přítomností silné automobilky Hyundai," míní vedoucí metodického týmu studie René Wokoun.

Zásadním problémem Havířova je podle něj situace na trhu práce. "Město vykazuje pátou nejvyšší míru nezaměstnanosti, vysoký je také podíl dlouhodobé nezaměstnanosti, a to 46 procent. Úroveň mezd lze hodnotit jako podprůměrnou. Menší kompenzací je poměrně nízká cena bydlení," dodává Wokoun.

Autoři:


Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Nový fenomén? Uprostřed měst se objevují louky s kvítím

Květnatá louka ze semen firmy Planta Naturalis

Zatímco na vesnicích květiny ze zahrad téměř vymizely a kolem domů roste pouze nízce posekaný trávník bez bylin i...

Festivalu Colours of Ostrava se daří i ekonomicky, zdvojnásobil zisk

Zlata Holušová hledá interprety pro Colours of Ostrava na festivalech po celém...

Nejlepší rok ve své historii loni zaznamenala společnost Colour Production Zlaty Holušové, pořádající od roku 2002...

Orchideje i cenné lesy. Moravskoslezský kraj zdobí nové přírodní památky

Kvetoucí vstavačové louky u Býkovic

V okolí Kopřivnice a Štramberka leží dvě nové přírodní památky. Krajští radní na základě doporučení odborníků schválili...

Najdete na iDNES.cz