Archeologické práce v kostele sv. Kateřiny ve Štramberku- Tamovicích v letech 2011 a 2012. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

V kostelíku zaniklé vesnice ležely kostry, převládají pohřbené děti

  • 0
Při opravách kostelíku sv. Kateřiny ze 14. století ve Štramberku na Novojičínsku objevili stavebníci staré kostry lidí. Na pohřebišti už pracují archeologové. Nález je dalším dokladem existence v 16. století zaniklé obce Tamovice, přičemž kostelík je poslední zachovalou stavbou dávné osady.

Archeologové prozatím v kostele odhalili 25 středověkých koster. "Kostrové pohřby jsme odhalili po částečném odstranění stávajícího dláždění v interiéru kostelní lodi," uvedl František Kolář z Národního památkového ústavu v Ostravě.

Pohřbívání v interiérech církevních staveb totiž nebylo ve středověku nic neobvyklého. "Jedná se o obecně rozšířený jev od středověku po závěr 18. století. Většinou byli takto v interiéru kostela pohřbíváni sociálně výše postavení jedinci," vysvětlil Kolář.

Rekonstrukce kostelíku

Kostelík se opravuje kvůli jeho technickému stavu, který chce Římskokatolická farnost Štramberk zlepšit.
Zároveň má v plánu využít jeho atraktivitu při prezentaci lidové architektury. Rekonstrukce přijde na 5,6 milionu korun - 5,2 milionu přitom směřuje z dotace Evropské unie.
Rekonstrukce začala v březnu 2011, skončit by měla v květnu 2012.

Zhruba 25 kosterních pozůstatků dospělých i dětí leží v několika úrovních, přičemž starší pohřby jsou často narušeny mladšími. "Zemřelí byli uloženi v natažené poloze, patrně bez rakví. Převažují dětské pohřby," řekl Kolář.

Kostel skrývá i staré mince a keramické střepy

V kostelíku ale archeologové našli i další věci. Posýpka kostelní dlažby obsahovala mince z 19. století, křížky a medailonky, v zásypech hrobových jam se nacházely středověké keramické střepy.

Pohřby však nebyly vybaveny žádnými doprovodnými předměty čili milodary. "Absence milodarů v hrobových jamách může odkazovat na středověký původ pohřbů. Přidávání růženců, medailonů a křížků se obecně rozšířilo teprve v průběhu 17.-18. století," upřesnil Kolář.

Archeologové si slibují, že výsledky výzkumu doplní dosavadní poznatky o pohřebních zvycích venkovského obyvatelstva v období vrcholného středověku až raného novověku. Na výzkumu budou pracovat ještě zhruba tři týdny, částečně v průběhu stavebních prací. Samotná rekonstrukce kostela skončí v květnu příštího roku.

V kostele sv. Kateřiny ve Štramberku-Tamovicích bylo odhaleno pětadvacet...
Kostelík sv. Kateřiny ve Štramberku-Tamovicích patří k nejstatším sakrálním...
Archeologové při vykopávkách v kostele sv. Kateřiny ve Štramberku - Tamovicích.

Pozdně gotický kostelík ze 14. století se nachází v místech v 16. století zaniklé osady Tamovice, u silnice mezi centrem Štramberka a obcí Rybí. Strmá šindelová střecha s dřevěnou věžičkou a dřevěný ochoz kolem kostela dodávají stavbě lidový ráz podobný kostelům v blízkém okolí. Původně gotická stavba byla v minulosti několikrát přestavěna.

Důvod rekonstrukce kostela je zřejmý. Římskokatolická farnost Štramberk se rozhodla zlepšit technický stav z části dřevěného kostela svaté Kateřiny a jeho okolí a využít jeho atraktivitu při prezentaci lidové architektury.

"Rekonstrukce začala na jaře letošního roku. Po dokončení úprav bude kostel přístupný veřejnosti," uvedl Miroslav Přikryl z ostravsko-opavského biskupství.

Kostelík stojí mezi Štramberkem a obcí Rybí na Novojičínsku ne místě dávné obce Tamovice.

Kostelík stojí mezi Štramberkem a obcí Rybí na Novojičínsku ne místě dávné obce Tamovice.