Na gymnázia se hlásí jen ti, kteří na studium skutečně mají. Ubylo uchazečů s horším prospěchem. (Ilustrační snímek)

Na gymnázia se hlásí jen ti, kteří na studium skutečně mají. Ubylo uchazečů s horším prospěchem. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nával na gymnáziích. Hlásí se stovky žáků, šance na přijetí není vysoká

  • 4
Na gymnáziích v Moravskoslezském kraji bude sice od září o tři sta míst méně, ani to ale zájemce neodradilo. Stále se hlásí po tisících. Například v Ostravě na jednu gymnaziální třídu připadá osmdesát až sto přihlášek.

Rozhodování, na jakou střední školu si pošle přihlášku, nebylo pro patnáctiletou Markétu Gebauerovou z Opavy jednoduché. Chce být lékařkou. Proto míří na gymnázium. Ale není jedničkářka. Nakonec to však i přesto, že je letos kvůli úbytku míst na gymnázia menší šance se dostat, riskla.

"Že se na gymnáziích rušilo tolik míst, mě znervóznělo. Mám průměr 1,75, takže víc dvojek než jedniček. Bude to asi velká konkurence. Ale věřím, že přijímačky zvládnu," přiznala obavy.

V regionu ubývá školáků

  • Za posledních pět let klesl počet žáků, kteří opouštějí základní školy v kraji, o 4 tisíce, a to z 13,5 tisíce na 9,5 tisíce deváťáků.
  • Útlum podle prognóz statistiků potrvá do roku 2016. Pak přijde krátkodobý vzestup a opět útlum.
  • Za třicet let by měl mít kraj o více než 7 tisíc středoškoláků méně než teď, za padesát let bude rozdíl činit už 12,5 tisíce dětí ve věku od 15 do 19 let.

Počty přihlášek došlých na střední školy v Moravskoslezském kraji ukazují, že se podobně rozhodly i stovky dalších školáků. Gymnázia je zřejmě stále lákají více než střední odborné vzdělání.

"Zájem je pořád stejný, ani přes úbytek míst v příštím školním roce počet přihlášek výrazně neklesl," řekl Daniel Kašička, ředitel ostravského Gymnázia Hladnov a zároveň předseda Asociace ředitelů gymnázií v Moravskoslezském kraji.

"Převis žáků je velký, na ostravských gymnáziích připadá na jednu třídu v průměru osmdesát až sto dětí," dodal s tím, že letos proto bude více odmítnutých.

Ředitelé gymnázií si ale zároveň všímají, že se o přijetí přestali pokoušet horší žáci. "Hlásí se jen ti, kteří na gympl skutečně mají, podle známek to vypadá dobře. Školáci, kteří neměli prospěch, si už asi řekli, že si dají přihlášky na odborné školy," uvedl ředitel porubského Wichterlova gymnázia Antonín Balnar.

Podle jeho kolegů však kromě menší pravděpodobnosti uspět u průměrných žáků hraje roli také skutečnost, že místo tří už podávají jen dvě přihlášky, a proto své šance více zvažují.

Na odborných školách se úbytek kapacity gymnázií neprojevil

Naopak odborné střední školy žádný větší nápor přihlášek zatím nezažívají. "Počet deváťáků se stále snižuje, takže i když je méně míst na gymnáziích, žádný skokový nárůst to neznamená. My se držíme zhruba na stejných číslech jako loni," sdělil zástupce ředitele SŠ Havířov-Prostřední Suchá Karel Skupin.

Stejně hodnotí počty přihlášek i jinde. "Aby se redukce míst na gymnáziích skutečně projevila na středních odborných školách, muselo by být zrušeno mnohem víc gymnaziálních tříd. Podíl gymnazistů a kapacity gymnázií jsou stále vyšší, než je ideální stav a dlouhodobý záměr republiky i kraje," uvedl ředitel SOŠ a SOU podnikání a služeb v Jablunkově Roman Szotkowski.

Samotný krajský úřad zatím situaci nehodnotí. "Zatím si deváťáci jen poslali přihlášky. Každý má právo si podat dvě, takže pokud například uspějí u přijímacích zkoušek na obou školách, nelze předem říci, kterou si vyberou. Teď školy čekají přijímací zkoušky, odvolací řízení a teprve potom bude jasné, jak moc se poměr dětí v prvních ročnících na gymnáziích, středních odborných školách a učilištích ve srovnání s minulými roky změní," vysvětlil šéf krajského odboru školství Libor Lenčo.

Až zhruba za měsíc tak bude jasné, zda odmítnutí uchazeči z gymnázií zamíří skutečně na odborné školy, nebo raději na soukromá gymnázia.

Firmy žádají kvalifikované dělníky

Krajský úřad síť středních škol optimalizuje dlouhodobě. Zavření deseti gymnaziálních tříd v prvních ročnících čtyřletého studia je jen jedním z řady kroků, jak se snaží vyrovnat s masivním úbytkem žáků opouštějících základní školy. Zároveň s gymnaziálními zmizela zhruba stovka míst i z odborných středních škol. Od příštího školního roku se také sloučí dalších osm škol, vzniknou z nich čtyři, a to v Orlové, Bruntále, Rýmařově a Českém Těšíně.

Po optimalizaci dosahuje průměrná naplněnost krajských středních škol 75 až 80 procent. "Je vyšší, nicméně stále ještě nedosahuje optimálního naplnění především z pohledu efektivity financování," uvedla mluvčí kraje Petra Špornová.

Kromě gymnaziálních oborů v kraji dlouhodobě patří k deváťáky nejpoptávanějším oborům ty ekonomické. Naopak zaměstnavatelé spíše chtějí strojaře, informatiky a hutníky (více o názoru firem zde).