Zatímco ceny plynu a elektřiny v Moravskoslezském kraji klesají, vodárny své služby dále zdražují. (Ilustrační snímek)

Zatímco ceny plynu a elektřiny v Moravskoslezském kraji klesají, vodárny své služby dále zdražují. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

V Moravskoslezském kraji podraží voda, většina dalších cen spíše klesá

  • 1
Bude rok 2014 vstřícný pro peněženky obyvatel Moravskoslezského kraje? Zdá se, že ve většině případů ano. Dolů letí ceny plynu a elektřiny, lidé si nepřiplatí ani za odpad či psy, v centru Ostravy se dokonce poplatek za psy snižuje. Stejné zůstává také nájemné v městských bytech. Naopak podraží voda a ceny jízdného.

Změny jízdného každý rok znamenají nevoli cestujících. Tentokrát ale například Dopravní podnik Ostrava slibuje, že lidé mají šanci ušetřit stovky korun. Zavádí nové druhy jízdenek i ceny.

"Místo čtvrthodinové jízdenky za šestnáct korun budou v prodeji jízdenky na deset minut za čtrnáct korun a na půl hodiny za dvacet korun," řekl mluvčí podniku Miroslav Albrecht. Novinku si podle něj přálo asi osmdesát procent účastníků veřejné ankety.

V prodeji zůstane i současná hodinová jízdenka za 26 korun, která o víkendu bude platit devadesát minut. Ve dnech pracovního klidu se prodlouží i platnost půlhodinové jízdenky. Vůbec nejvíce ale ušetří lidé s dlouhodobými časovými jízdenkami, za rok i více než 600 korun.

Bohumín zvyšuje nájemné, cenu však udrží pět let

Dobrou zprávou příštího roku je i stálá cena nájemného v městských a obecních bytech. Zdražovat se nebude. Výjimkou je Bohumín, který cenu zvyšuje zhruba o 3,50 koruny na metr čtvereční. Ve městě totiž skončila deregulace nájemného. Nová cena činí 45,65 koruny za metr a město ji zmrazilo až do roku 2018.

"Sleva sice končí, takže příští rok lidé zaplatí více, ale my jim garantujeme, že stejnou činži budou platit ještě dalších pět let. Zdražování nemáme v plánu, přestože republikový trend je opačný. Nechceme naše obyvatele ještě více zatěžovat," vysvětlil místostarosta Igor Bruzl.

Cestu téměř nulového navýšení nájmu kvůli zbytečné zátěži lidí si zvolily i ostravské obvody. Ceny nájmů tam porostou jen o inflaci. Radnice chtějí předejít nárůstu už tak vysokých dluhů.

Navyšovat se nebudou ani poplatky za odpad či za psy. Naopak centrální ostravský obvod ohlásil snížení poplatků o 200 korun. Chce tak lidem ulehčit povinné čipování psů.

Obyvatelé domků třídí zodpovědněji než lidé ze sídlišť

V Bohumíně zase klesá poplatek za odpad. O deset procent méně tam zaplatí domkaři, o pět procent lidé ze sídlišť.

"V létě jsme svezli popelnice od domkařů a sídlištní kontejnery na separační linku, abychom zjistili, jak lidé třídí. Výsledek ukázal, že obyvatelé domků třídí zodpovědněji," zdůvodnil místostarosta Lumír Macura.

V Opavě se chystá osvobození od poplatku za odpad dětí z dětských domovů a jiných ústavních zařízení. "Stává se, že rodiče neplatí poplatky za své děti, které žijí v dětských domovech a jiných zařízeních ústavní výchovy. Tyto děti pak, i když situaci samy nezavinily, vstupují do dospělosti s dluhem vůči městu. Tomu by mělo nové znění vyhlášky zabránit," uvedla náměstkyně opavského primátora Pavla Brady.

Podraží naopak voda, a to v celém kraji. V Bruntále či Krnově si lidé také připlatí za MHD. V Opavě naopak lidé mohou při jízdě trolejbusem či autobusem ušetřit. Město sice jízdné nezlevňuje, ale nově zavádí takzvané přestupní jízdné. Pokud cestující do třiceti minut po výstupu nastoupí do dalšího spoje, druhá cesta jej přijde jen na pětikorunu. Například v Hlučíně zlevňují parkování. A do zoologické zahrady i za kulturou v Ostravě i v kraji lidé budou chodit za letošní ceny.