V některých místech volby hlasováním zdaleka neskončily. Průběhem se zabývá soud. Ilustrační snímek

V některých místech volby hlasováním zdaleka neskončily. Průběhem se zabývá soud. Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

V Moravskoslezském kraji přišel rekordní počet žalob na volby

  • 3
Přepočítávání hlasů nebo opakované volby může řadě měst nařídit Krajský soud v Ostravě, který dostal rekordní počet žalob na neplatnost voleb či hlasování. Dokud nerozhodne, nemohou začít pracovat noví zastupitelé.

Tolik žalob na komunální volby jako letos úředníci Krajského soudu v Ostravě nepamatují. „Před osmi lety jich přišlo 23, před čtyřmi lety 22, ale letos je jich celkem 39 z Moravskoslezského a Olomouckého kraje,“ říká mluvčí soudu Dalibor Zecha.

Tři žaloby podle něj přišly pozdě. Do datové schránky dorazily pouhou jednu sekundu po páteční šestnácté hodině, kdy vypršela desetidenní lhůta pro podání návrhů na vydání rozhodnutí o neplatnosti voleb či hlasování. „Podněty, které přišly po lhůtě, soud řešit nebude,“ říká Zecha.

Jednu žalobu, která přišla ve lhůtě, už soud vyřídil. A jiné tři zamítl. Mimo jiné stížnost Martina Piperka na registraci TOP 09. Předsedovi organizace strany a lídrovi do zastupitelstva Ostravy vadilo, že ho týden před volbami vyškrtl z kandidátky místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek kvůli vážnému podezření z domácího násilí. Piperek násilí popírá, ale s volební žalobou neuspěl.

Na vyřízení zbylých 32 návrhů má soud lhůtu dvacet dní. Do jeho rozhodnutí nemohou radnice Ostravy a čtyř městských obvodů, Českého Těšína, Karlovy Studánky, Třince, Krnova, Štramberka, Karviné, Kopřivnice a Frýdlantu nad Ostravicí svolat ustavující jednání nového zastupitelstva.

Už se například ví, že o stížnostech z Karlovy Studánky se bude jednat 6. listopadu. 

Důvody žalob se různí. Například v Českém Těšíně hrozí stejná situace jako před čtyřmi lety, kdy se tam komunální volby opakovaly kvůli kupčení s hlasy. Soud letos dostal hned čtyři žaloby z tohoto města.

Česká pirátská strana žádá rozhodnutí o neplatnosti voleb a Marian Kuś z uskupení SOS pro Český Těšín trvá na neplatnosti hlasování. Další dvě žaloby na neplatnost voleb podali Nezávislí, ty ale soud pověřovat nebude. „Obě přišly pozdě,“ vysvětluje Zecha.

Podivný úspěch kandidátky ODS v Ostravě-Jih

Nejvíc žalob je z krajského města a jeho obvodů. Soud jich dostal sedm včetně té od Piperka, kterou už zamítl. Zbývá prověřit žalobu koalice Pirátů a Strany zelených, která kandidovala do města pod názvem Jsme Ostrava, a dalších pět žalob na volby či hlasování v obvodech: Jih, Moravská Ostrava a Přívoz, Poruba a Vítkovice (2x).

Ve Vítkovicích zpochybňuje regulérnost voleb tím, že poukazuje na kupčení s hlasy, například Josef Stojka z Romské demokratické strany, které chybělo pár desetin procenta, aby se dostala do zastupitelstva.

 Na Jihu pro změnu upozornil volič Lukáš Balcařík na neobvyklý úspěch kandidátky ODS Šárky Arlethové. Ta z nevolitelného 34. místa vyskočila díky preferenčním hlasům na třetí příčku ve své straně. Získaného mandátu v zastupitelstvu se ale obratem vzdala.

„Jsem si jistý, že tam muselo být něco nekalého. Účelem žaloby je docílit přepočítání hlasů v okrsku 11 006. Není možné, aby tam, kde volilo jen 241 lidí, dalo 185 z nich preferenční hlas jedné kandidátce. Nikde jinde se nic podobného nestalo,“ líčí Balcařík s tím, že přepočet by měl ukázat, jak se dají falšovat volby. „Třeba to bude prkotina a členové volební komise chtěli do počítače zadat 18 hlasů, ale omylem zadali 185,“ dodal.

„Netušíme, co za tím je. Možná se někde stala chyba,“ připouští i ostravský lídr ODS Martin Štěpánek.

Zastupitelstva až po rozhodnutí soudu

Na odhalení lidských chyb při počítání hlasů sází i uskupení Jsme Ostrava, které podalo žaloby k výsledkům voleb v Porubě, Jihu, Moravské Ostravě i ve městě, a to hlavně kvůli nesouhlasu s pětiprocentní klauzulí.

Lukáš Černohorský, lídr uskupení Jsme Ostrava, žádá přepočítání hlasů v Moravské Ostravě.

Speciálně v Moravské Ostravě ale žádá přepočítání výsledků u okrsků s velkým množstvím neplatných hlasů. „Stačil by jeden platný hlasovací lístek a mohli bychom být v zastupitelstvu obvodu,“ vysvětluje Lukáš Černohorský, lídr uskupení Jsme Ostrava, které v Moravské Ostravě získalo 4,99 procenta hlasů.

„Netvrdím, že členové komisí s lístky manipulovali, ale po dvou dnech ve volebních místnostech a hodinách počítání se mohli snadno splést,“ míní.

Na velké množství chyb při sčítání hlasů upozornilo soud také hnutí ANO v Krnově. Paradoxní ovšem je, že se jedná o tamního vítěze voleb.

Jednotlivci i zástupci stran, kteří podali žaloby, musí podezření podložit důkazy, aby soud vyhověl jejich návrhům. Když uspějí, může se ještě leccos změnit: od několika jmen až po celá zastupitelstva.

Před čtyřmi lety se opakovaly volby nejen v Českém Těšíně, ale i v Karlově Studánce. I kdyby však zastupitelé zůstali stejní, odklad jejich prvního shromáždění by mohl ovlivnit výslednou podobu rodících se koalic.