Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: HZS Jihočeského kraje

V lesích se nesmí kouřit, sucho může přibrzdit i parní vlak

  • 0
Zákaz kouření, pálení klestí a vypalování porostů vyhlásili na svém zasedání radní Moravskoslezského kraje na celém území regionu. Důvodem je dlouhotrvající sucho a nárůst počtu požárů. Nařízení může dopadnout i na provoz osoblažské úzkokolejky.

Turisté, zahrádkáři i lesníci si musejí dávat pozor na to, co dělají. Kvůli suchu nesmějí od úterý například vypalovat trávu nebo pálit větve a odpad vzniklý při lesní těžbě.

„S ohledem na přetrvávající suché, teplé počasí a extrémní nárůst požárů lesních, polních a travních porostů vyhlásil Krajský úřad Moravskoslezského kraje dobu zvýšeného nebezpečí vzniku požárů na území Moravskoslezského kraje,“ vysvětlila mluvčí krajského úřadu Petra Špornová.

„Je zakázáno plošné vypalování porostů, včetně staré a suché trávy. Na místech se suchým porostem, v lesích a ve vzdálenosti do padesáti metrů od okraje lesa se zakazuje kouření, rozdělávání a udržování otevřeného ohně a odhazování hořících nebo doutnajících předmětů,“ upřesnil rozsah opatření ředitel krajského úřadu Tomáš Kotyza.

Povinností je mnohem více

O vyhlášení mimořádného opatření požádali krajský úřad pracovníci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.

„Kvůli suchu jsme zaznamenali zvýšený počet požárů, ať už se to týkalo lesních porostů, polí a podobně,“ vysvětlil důvody žádosti mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. „Například v úterý dopoledne museli hasiči zasahovat u požáru pětadvacetihektarového pole ve Slezských Pavlovicích, kde jim pomáhali i jejich polští kolegové.“

Omezení práce s otevřeným ohněm se ale nedotkne jen kuřáků, turistů či zahrádkářů. Na vydané nařízení totiž budou muset zareagovat i firmy a majitelé lesů.

„Musejí například vyznačit na přístupových cestách do lesa zákaz kouření, rozdělávání nebo udržování ohně, nespalovat v lese klestí a těžební odpad, udržovat lesní cesty, zejména ty, které vedou k požárem nejvíce ohroženým lokalitám, sjízdné a volné,“ upozornil na některé z nově zavedených povinností Tomáš Kotyza.

A zákaz se dotkne i milovníků železnic. Platí totiž i pro provoz historických parních lokomotiv, které po dobu jeho trvání nesmějí vyjet.

Provozovatelé osoblažské úzkokolejky doufají, že budou moci vyjet i přes vydaný zákaz.

To se týká například osoblažské úzkokolejky, která v průběhu prázdnin nabízí romantickou projížďku vlakem taženým parní lokomotivou prakticky každý víkend.

„Je to pro mě novinka, ještě se k nám tato informace nedostala,“ komentoval zákaz Marek Neděla, vedoucí provozu obecně prospěšné společnosti Slezské zemské dráhy, která výletní vlaky na Osoblažsku provozuje.

Přes zákaz vydaný krajským úřadem věří, že fanoušci železnice o své oblíbené jízdy nepřijdou.

„Doufám, že jízdy parní lokomotivou rušit nebudeme. Vše ale bude záležet na našem jednání s hasiči. Věřím, že se dohodneme, například že by vlak jezdil třeba s doprovodem, s protipožárními opatřeními. Není to totiž poprvé, kdy byl podobný zákaz vydán. Něco podobného tady už před několika roky bylo. Právě kvůli velkému suchu. A i tehdy jsme to vyřešili. Zhruba deset minut po odjezdu vlaku na trasu vždy vyráželi hasiči, kteří celou dobu kontrolovali místa, kudy vlak projel, aby případnému požáru zamezili,“ dodal Marek Neděla.