(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: František Vlček, MAFRA

Zdravotníci se učí sebeobraně. Agresivních pacientů přibývá

  • 1
Jak se ubránit útoku pacienta v sanitce? Co si počít, když agresor vytáhne v ordinaci třeba nůž? I takové věci se v uplynulém roce učily stovky zaměstnanců nemocnic na území regionu v kurzech sebeobrany.

Zřizují vlastní ochranku, bezpečnostní tlačítka... Šéfové nemocnic v kraji hledají způsoby, jak co nejvíc chránit zdravotníky před útoky agresivních pacientů či návštěvníků. Novým hitem se stávají kurzy sebeobrany.

„V prosinci u nás vyvrcholil kurz profesní sebeobrany pro 80 zaměstnanců,“ říká mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Tomáš Oborný s tím, že zdravotníky trénoval například Mario Bortoli, dlouholetý reprezentant republiky v karate, nebo Marcel Frenštatský, reprezentant v judu.

Zájemce učili, jak předcházet útoku a jak se bránit v konkrétním prostoru, například v sanitce, ordinaci či kanceláři. „Nechyběl ani nácvik speciálních obranných technik proti agresivním, ale fyzicky znevýhodněným osobám: seniorům, dětem i těhotným ženám,“ netají Oborný.

Absolventi kurz chválí. „Bála jsem se, že nezvládnu to, co trénovaní lektoři. Ale ukázali nám jednoduché chvaty, které vycházejí z přirozeného pohybu a člověk si ani neuvědomí, že je umí. Také už vím, že je nutné umět se postavit nebezpečí čelem. Rozhodně se teď cítím jistější na noční službě i cestou z práce domů,“ líčí vedoucí laborantka Olga Michnová.

Velký ohlas měly podobné kurzy i jinde. Například v Třinci-Sosně už absolvovalo alespoň základní výcvik 342 zaměstnanců. Ve Slezské nemocnici Opava prošlo kurzem sebeobrany šedesát lidí, v Krnově sto padesát.

Podle ředitele nemocnic v Opavě a Krnově Ladislava Václavce se zdravotníci setkávají s agresivními pacienty čím dál tím častěji.

„Lidé útočí hlavně pod vlivem alkoholu, návykových či omamných látek, nejčastěji na urgentním příjmu. Začíná to nadávkami a výhrůžkami, končí až fyzickým napadením,“ říká Václavec s tím, že často musí zasahovat i lidé z ochranky, což komplikuje proces zdravotnické pomoci. Proto vedení rozhodlo o pořádání kurzů sebeobrany.

V Krnově požádala nemocnice o pomoc instruktory bojových umění a trenéry sebeobrany z řad městských strážníků. Učit začali v září, skončili v prosinci.

„Nejdřív jsme dotazníkem zjišťovali, kdo by měl o kurz zájem. Velká odezva nás překvapila,“ netají náměstkyně pro ošetřovatelskou péči v krnovské nemocnici Šárka Tavandzi.

O kurzy je velký zájem

Kurzu se mohl zúčastnit každý ze 150 zájemců. Intenzivním výcvikem na žíněnkách strávili dva dny po osmi hodinách.

„První den se učili základní věci: jak reagovat při napadení, jak uchopit agresora, na co si dát pozor, různé hmaty. V pokračování kurzu trénovali, jak se bránit při napadení se zbraní. Lektoři použili různé hole, nůž, ale i pistoli,“ líčí Tavandzi s tím, že zdravotníci lační po dalších kurzech.

„Ráda bych šla znovu. Absolvovala jsem loni oba a naučila se, že i slabá žena se může ubránit silnému muži, když ví, jak na to. Lektoři nám ukázali, že nemá smysl propadat panice. Cítím se teď jistěji,“ říká sestra z krnovského ARO Věra Dodková. „Kurzy sebeobrany zopakujeme,“ slibuje Tavandzi. „A nejen to. Pořídíme nouzová tlačítka s napojením na Městskou policii Krnov.“

Školení s ukázkami sebeobrany i kurzy s intenzivním výcvikem letos zopakuje řada zařízení.

„Nemocnice Třinec plánuje proškolit všech 500 nelékařských zdravotnických pracovníků,“ uvádí její mluvčí Jolana Filipová. I jinde chtějí s kurzy sebeobrany začít. „Zvažujeme to kvůli rostoucí agresivitě pacientů i možné hrozbě teroristických útoků,“ dodala Lucie Branná z Městské nemocnice Ostrava.