Vstoupili bratr i švagrová. V ODS Frýdek-Místek to kvůli nováčkům vře

  13:43aktualizováno  13:43
Frýdecko-místecká ODS se rozdělila na dvě znepřátelené skupiny. Jedna, zastoupená současným vedením strany, vytýká druhé nestandardní přijímání nových členů a obviňuje její zástupce ze snahy ovlivnit výsledky blížícího se sněmu pomocí umělého navýšení hlasujících. Druhá strana považuje obvinění za nesmyslná.
Noví členové ODS ve Frýdku-Místku prý jdou do strany jen kvůli změně poměru sil. (ilustrační snímek)

Noví členové ODS ve Frýdku-Místku prý jdou do strany jen kvůli změně poměru sil. (ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

Vedení místního sdružení obvinilo poslance Igora Svojáka z umělého navyšování počtu členů. Důvodem je podle vedení frýdecko-místeckého sdružení snaha o ovládnutí místní stranické organizace.

"Během jednání Rady místního sdružení bylo v rozporu se stanovami přijato třiadvacet nových členů," řekl předseda frýdecko-místecké ODS Petr Konůpka. "Z nich se jednání zúčastnili pouze tři, nestandardně proběhlo i zaplacení členských příspěvků. Částku za dvacet nových členů osobně přinesl pokladník Pavel Mlýnek bez toho, aby měl doklady o zaplacení," dodal další detaily Petr Konůpka s tím, že přes protesty předsedy i místopředsedy místního sdružení rada přijetí nových členů poměrem 6:5 odhlasovala.

Igor Svoják

Igor Svoják

Celou věc bude nyní řešit kontrolní a revizní komise místní ODS, na kterou se Petr Konůpka obrátil, kopii podnětu má redakce k dispozici. "Vše je teprve v jednání. Podnětem se bude kontrolní a revizní komise zabývat, výsledek ale předjímat nemohu," komentoval stížnost předseda komise František Kopecký.

Vstupují i Svojákovi z Mikulova

Petr Konůpka ve stížnosti přímo obviňuje Igora Svojáka ze snahy ovládnout sdružení. "Vyslovuji podezření z podvodu způsobeného manipulováním s přihláškami ODS, ze záměru nekorektně ovlivnit výsledky volebních sněmů a ze závažného několikanásobného porušení stanov ODS," napsal frýdecko-místecký předseda ve svém podnětu.

Poslanec Igor Svoják však veškeré problémy popsané ve stížnosti odmítá. "Je to celé nesmysl, já jsem těch třiadvacet lidí nepřivedl, navíc se jedná o lidi, kteří v ODS už jednou byli, takže není potřeba, aby se osobně představovali. Tento postup jsme konzultovali s hlavní kanceláří ODS a ta nám dala za pravdu," hájí se poslanec.

Podle Konůpky je však vstup do strany čistě účelový. "Proč by jinak u nás, ve Frýdku-Místku, vstupovali do místní organizace Marek Svoják žijící v Mikulově, Jana Svojáková žijící v Mikulově nebo Tomáš Švrčina z Karviné?" ptá se Konůpka.

Všichni se o dění ve městě zajímají, argumentuje Svoják

"Ano, je to můj bratr a švagrová, ale proč by nemohli být u nás ve straně?" odmítá účelovost vstupu Igor Svoják. "Bratr pochází z Frýdku-Místku, oba se o dění ve městě zajímají, znají jej, nikdo a nic jim nemůže zabránit, aby byli členy organizace, kterou si vyberou," dodává poslanec, který navíc odmítá, že by šlo o takzvané velrybaření, tedy hromadný nábor nových členů.

"Velrybařením se nazývá nábor členů, kteří o tom, že do nějaké strany vstoupili, často vůbec nevědí. Tady jde o lidi, kteří už členy ODS v minulosti byli a z různých důvodů z ní vystoupili. Teď se prostě vrací. Navíc já jsem pro jejich přijetí nehlasoval, v radě mám jen poradní hlas," vysvětluje Igor Svoják.

Volební sněm se koná 25. února. Bude vítězný?

Problémů při vstupu nových členů je však podle Petra Konůpky víc a přišel na ně právě díky tomu, že jde o bývalé členy ODS. "Z porovnání některých původních a nových přihlášek stejných zájemců o členství je zřejmé, že nejsou vlastnoručně podepsány zájemcem, podpisy na přihláškách jsou značně rozdílné," přibližuje jednu z výhrad.

"Třiadvacet nových členů je pro naše sdružení více než čtvrtina původní členské základny. Jejich hromadné přijetí vyvolává závažné podezření z účelovosti tohoto kroku s cílem zmanipulování výsledku volebního sněmu ODS ve Frýdku-Místku, který je naplánován na 25. února 2013," dodává Petr Konůpka v dopise revizní komisi.

"ODS ve Frýdku-Místku měla za doby mého předsednictví tradičně okolo 150 členů, teprve v poslední době klesl jejich počet na 110. Místo, aby bylo vedení strany ve městě rádo, že je zájem o práci ve straně, tak se jim to nelíbí. To nechápu," oponuje Igor Svoják.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Další z rubriky

Architektura Jubilejní kolonie doposud poutá pozornost, říká památkář

Jubilejní kolonie v současnosti.

Devadesát let. V lidském měřítku požehnaný věk, ale pro Jubilejní kolonii v ostravské městské části Hrabůvka to znamená...

Před vojáky jsme zakrývali erotické scény, líčí muž těžké začátky u kina

Josef Jermář téměř před půl stoletím spojil svůj život s kinem.

Brzy to bude půl století od chvíle, kdy Josef Jermář spojil svůj život s kinem. Po revoluci se stalo jakýmsi jeho...

Ostrava plánuje nejvyšší rozpočet ve své historii, přesáhne deset miliard

Ostravský magistrát - Nová radnice a Baník

Vyrovnaný rozpočet ve výši 10,4 miliardy korun odsouhlasili ve středu zastupitelé Ostravy na rok 2019. Ve srovnání s...

Najdete na iDNES.cz