Vstoupili bratr i švagrová. V ODS Frýdek-Místek to kvůli nováčkům vře

  13:43aktualizováno  13:43
Frýdecko-místecká ODS se rozdělila na dvě znepřátelené skupiny. Jedna, zastoupená současným vedením strany, vytýká druhé nestandardní přijímání nových členů a obviňuje její zástupce ze snahy ovlivnit výsledky blížícího se sněmu pomocí umělého navýšení hlasujících. Druhá strana považuje obvinění za nesmyslná.
Noví členové ODS ve Frýdku-Místku prý jdou do strany jen kvůli změně poměru sil. (ilustrační snímek)

Noví členové ODS ve Frýdku-Místku prý jdou do strany jen kvůli změně poměru sil. (ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

Vedení místního sdružení obvinilo poslance Igora Svojáka z umělého navyšování počtu členů. Důvodem je podle vedení frýdecko-místeckého sdružení snaha o ovládnutí místní stranické organizace.

"Během jednání Rady místního sdružení bylo v rozporu se stanovami přijato třiadvacet nových členů," řekl předseda frýdecko-místecké ODS Petr Konůpka. "Z nich se jednání zúčastnili pouze tři, nestandardně proběhlo i zaplacení členských příspěvků. Částku za dvacet nových členů osobně přinesl pokladník Pavel Mlýnek bez toho, aby měl doklady o zaplacení," dodal další detaily Petr Konůpka s tím, že přes protesty předsedy i místopředsedy místního sdružení rada přijetí nových členů poměrem 6:5 odhlasovala.

Igor Svoják

Igor Svoják

Celou věc bude nyní řešit kontrolní a revizní komise místní ODS, na kterou se Petr Konůpka obrátil, kopii podnětu má redakce k dispozici. "Vše je teprve v jednání. Podnětem se bude kontrolní a revizní komise zabývat, výsledek ale předjímat nemohu," komentoval stížnost předseda komise František Kopecký.

Vstupují i Svojákovi z Mikulova

Petr Konůpka ve stížnosti přímo obviňuje Igora Svojáka ze snahy ovládnout sdružení. "Vyslovuji podezření z podvodu způsobeného manipulováním s přihláškami ODS, ze záměru nekorektně ovlivnit výsledky volebních sněmů a ze závažného několikanásobného porušení stanov ODS," napsal frýdecko-místecký předseda ve svém podnětu.

Poslanec Igor Svoják však veškeré problémy popsané ve stížnosti odmítá. "Je to celé nesmysl, já jsem těch třiadvacet lidí nepřivedl, navíc se jedná o lidi, kteří v ODS už jednou byli, takže není potřeba, aby se osobně představovali. Tento postup jsme konzultovali s hlavní kanceláří ODS a ta nám dala za pravdu," hájí se poslanec.

Podle Konůpky je však vstup do strany čistě účelový. "Proč by jinak u nás, ve Frýdku-Místku, vstupovali do místní organizace Marek Svoják žijící v Mikulově, Jana Svojáková žijící v Mikulově nebo Tomáš Švrčina z Karviné?" ptá se Konůpka.

Všichni se o dění ve městě zajímají, argumentuje Svoják

"Ano, je to můj bratr a švagrová, ale proč by nemohli být u nás ve straně?" odmítá účelovost vstupu Igor Svoják. "Bratr pochází z Frýdku-Místku, oba se o dění ve městě zajímají, znají jej, nikdo a nic jim nemůže zabránit, aby byli členy organizace, kterou si vyberou," dodává poslanec, který navíc odmítá, že by šlo o takzvané velrybaření, tedy hromadný nábor nových členů.

"Velrybařením se nazývá nábor členů, kteří o tom, že do nějaké strany vstoupili, často vůbec nevědí. Tady jde o lidi, kteří už členy ODS v minulosti byli a z různých důvodů z ní vystoupili. Teď se prostě vrací. Navíc já jsem pro jejich přijetí nehlasoval, v radě mám jen poradní hlas," vysvětluje Igor Svoják.

Volební sněm se koná 25. února. Bude vítězný?

Problémů při vstupu nových členů je však podle Petra Konůpky víc a přišel na ně právě díky tomu, že jde o bývalé členy ODS. "Z porovnání některých původních a nových přihlášek stejných zájemců o členství je zřejmé, že nejsou vlastnoručně podepsány zájemcem, podpisy na přihláškách jsou značně rozdílné," přibližuje jednu z výhrad.

"Třiadvacet nových členů je pro naše sdružení více než čtvrtina původní členské základny. Jejich hromadné přijetí vyvolává závažné podezření z účelovosti tohoto kroku s cílem zmanipulování výsledku volebního sněmu ODS ve Frýdku-Místku, který je naplánován na 25. února 2013," dodává Petr Konůpka v dopise revizní komisi.

"ODS ve Frýdku-Místku měla za doby mého předsednictví tradičně okolo 150 členů, teprve v poslední době klesl jejich počet na 110. Místo, aby bylo vedení strany ve městě rádo, že je zájem o práci ve straně, tak se jim to nelíbí. To nechápu," oponuje Igor Svoják.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Zraněné ženě na Frýdecko-Místecku pomáhali hasiči ze střechy garáže

Hasiči v sobotu v podvečer pomáhali ženě v Raškovicích, která spadla ze střechy...

V sobotu v podvečer vyjížděly dvě jednotky hasičů k ženě, která spadla ze střechy rodinného domu na Frýdecku-Místecku....

Vítkovice zbourají komín Strakáč, nepomohla ani snaha sdružení o záchranu

Komín zvaný Strakáč je vysoký 101 metrů.

Kostkovaný komín někdejší úpravny a spékárny rud takzvané Aglomerace v Ostravě-Vítkovicích zvaný Strakáč půjde k zemi....

V den narozenin svého dítěte bych nikoho nezabila, plakala obžalovaná

Žena známého bodla nožem do hrudníku

Krajský soud v Ostravě začal řešit případ vraždy z letošního března, ze které je obžalovaná 28letá Marta Lešková. Podle...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz