Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

V Opavě vznikají desítky černých skládek, hrozí za ně vysoké pokuty

  • 3
Opavu trápí velké množství černých skládek. Kolem kontejnerů, zahrádkářských osad a v příkopech u cesty se objevují rozebrané části aut, záchodové mísy, rozbitá křesla nebo i staré ledničky. Co se nevejde do kontejnerů, naskládají lidé okolo. Za to jim ale hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

"Lidé si tato místa pletou se sběrnými místy," upozornila tisková mluvčí městské policie v Opavě Pavla Losertová. V loňském roce Opavané odhodili na zem 40 tun odpadu, za necelých deset měsíců letošního roku už téměř 30 tun. "Musíme to uklidit a to něco stojí. Letos jsme za odvoz věcí z černých skládek utratili už osm set tisíc korun. Jsem si jistá, že tyhle peníze šly použít určitě mnohem užitečněji," řekla vedoucí odboru životního prostředí opavského magistrátu Marie Vavrečková.

Jaký postih hrozí za černou skládku

Měsíčně se v Opavě objeví desítky nových černých skládek. Jedná se i o odložený odpad okolo kontejnerů, například na sídlištích.

Tomu, kdo založí černou skládku, hrozí ve správním řízení pokuta až 50 tisíc korun. Na místě může zaplatit blokovou pokutu tisíc korun.

Hromady nepotřebných věcí se objevují po celém městě. Nejčastěji pak kolem garáží, zahrádkářských osad a v příkopech u cest. "Aktuálně řešíme černou skládku na konci Hillové ulice v Kateřinkách. Černé skládky ale objevujeme téměř všude. I v okrajových částech města," doplnila Losertová.

Lidé, kteří se neobtěžují odvézt nepotřebný odpad do sběrného dvora, riskují postih a pokutu.

V Opavě jsou tři sběrné dvory, v Kateřinkách, v Kylešovicích a v Jaktaři. "Tam mohou lidé odevzdat bezplatně téměř cokoliv z domácnosti. I stavební odpad, který je ale limitován. Každý může odevzdat sto kilogramů měsíčně," přiblížila Vavrečková z odboru životního prostředí.

V Kravařích skládky nemají

V nedalekých Kravařích na rozdíl od Opavy problém s odloženým odpadem nemají. "Kdysi jsme tady černé skládky mívali taky. Ale podařilo se nám to odbourat. Už přes tři roky jsme tady žádnou nepovolenou skládku neobjevili," uvedl starosta Kravař Andreas Hahn. Receptem je podle něj dostatek míst, kam nepotřebné věci odložit.

"Dvakrát ročně mohou lidé vyhodit do velkokapacitních van například staré ledničky, koberce, gauče a podobné věci, které už nepotřebují. Máme kontejnery i na sklo, elektroniku. Teď jsme zavedli novinku a každých čtrnáct dní odvážíme bioodpad. Velmi se to osvědčilo. Letos jsme to zkusili v místech, kde lidé nejvíce zahrádkaří, od příštího roku plánujeme svážet trávu z celých Kravař," řekl Hahn, který si pořádkumilovnost Kravařanů velmi pochvaluje. "I ten, kdo by chtěl něco vyhodit, má určitě strach, že ho někdo uvidí," dodal.

Obyvatelé Opavy tak svědomití zřejmě nejsou. "Lidé pravděpodobně spoléhají na anonymitu většího města. Objasněnost je proto zatím velmi nízká. Přesto naši okrskáři pravidelně kontrolují místa, kde je vyšší pravděpodobnost založení černé skládky. Případně pak dohlížejí na její odstranění," popsala mluvčí městské policie.