V první novodobé veřejné prádelně v Ostravě lze vyprat i prádlo větších rozměrů.

V první novodobé veřejné prádelně v Ostravě lze vyprat i prádlo větších rozměrů. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Místo herny prádelna. V Ostravě si můžete vyprat jako v americkém filmu

  • 71
Kdysi byly prádelny součástí větších bytových domů, s nástupem automatických praček však vymizely. V Ostravě nyní vznikla novodobá veřejná prádelna, která cílí na všechny, kteří na domácí očistu špinavého prádla nemají čas, chuť nebo pračku.

Stínítko na lampu, plyšové kostky, nafukovací lehátko i povlečení. To všechno si chtěl vyprat Mr. Bean ze známého britského sitkomu v samoobslužné prádelně. Vzpomínáte? Do pračky strčil i svého medvídka.

Podobnou samoobslužnou prádelnu s atmosférou britských sitkomů a amerických filmů otevřeli také v Ostravě v ulici 30. dubna, nedaleko úřadu práce.

Je první svého druhu. Nahradila hernu a měla by pomoci hlavně vysokoškolákům, projíždějícím manažerům a rodinám bez pračky. "Služba je v zahraničí naprosto běžná. Lidem šetří čas i peníze," řekl Jan Vleugels, generální ředitel firmy, která prádelnu Quickwash (rychlé praní - pozn. red.) otevřela.

Prací prášek svůj, nebo z automatu

V pěti průmyslových pračkách, které jsou k dispozici každý den i o víkendu od 8:00 do 20:00 hodin, můžete vyprat oblečení i věci větších rozměrů - deky, přikrývky, přehozy, obaly na matrace, polštáře nebo péřové deky.

V čem se pere? Buď v prášku, který se používá v samoobslužných prádelnách po celém světě a koupíte ho za dvacet korun v prádelně, nebo si přinesete svůj vlastní. Stejně jako aviváž.

Jedno vyprání stojí osmdesát korun, ale kdybyste chtěli prát čtrnáct kilogramů prádla najednou, zaplatíte o šedesát korun více. Prádlo se vypere asi za hodinu, ale můžete si ho nechat i vysušit, to stojí dvacet korun.

Považujete veřejnou prádelnu za dobrý nápad?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 20. června 2014. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 2283
Ne
Ne 93

 V prádelně je automat na kávu a připojení k internetu zdarma. "Prádelna se může stát místem pravidelného setkávání přátel, kteří spojí příjemné s užitečným, nebo maminek s dětmi, eventuálně se zde můžou potkat budoucí životní partneři," uvedl marketingový manažer firmy David Grendysa.

"Kdysi byly společné prádelny součástí většiny bytových domů, stejně jako takzvané mandly. Později oblíbená služba zcela vymizela. Projektem samoobslužné prádelny jsme chtěli tradici oprášit a přivést k životu," zdůvodnil obchodní ředitel firmy Tomáš Drga.

Vedení Ostravy podobné aktivity vítá. "Město nemůže obdobná zařízení provozovat, ale může vytvářet podmínky pro to, aby mohla podobná místa vzniknout. Dalším vstupům soukromých společností do sociální sféry je město otevřené," uzavřel náměstek ostravského primátora Martin Štěpánek.