Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Městskou nemocnici v Ostravě čeká omlazovací kúra za miliardy

  • 6
Ještě nikdo neví, jak přesně, ale jisté je, že Městská nemocnice Ostrava se v příštích deseti až patnácti letech výrazně změní. Projde omlazovací kúrou, která bude stát stamiliony až miliardy.

„Nemocnice potřebuje modernizaci a my ji chceme zvládnout během deseti let. Konkrétní představu o projektech a nákladech budeme mít do jara. Zatím město ukládá do speciálního fondu určeného na investice do nemocnice 200 milionů korun ročně. Když to vynásobíme deseti lety, jsme na částce dvě miliardy,“ říká náměstek ostravského primátora pro zdravotnictví Michal Mariánek.

„Třeba to bude stát méně. Ale kdyby to naopak nestačilo, město si může na další opravy půjčit. Ostrava má dobré ratingové hodnocení a příští rok by mělo být ještě lepší,“ podotkl náměstek.

Na změny čekají pacienti i zdravotníci. „Nemocnice je pavilonového typu, což je její největší nevýhoda. Problémů máme řadu, ale nejrychleji potřebuje modernizaci chirurgické oddělení, kde jsou ještě třílůžkové pokoje a společné toalety pro celá patra,“ netají nový ředitel nemocnice Petr Uhlig.

Nevyhovuje ani to, že dětské lůžkové oddělení stojí za plotem nemocničního areálu. „Jsme sice propojení koridorem, ale znamená to dlouhé převozy dětí na operační sály a ještě delší přebíhání pediatrů, když odpoledne a v noci slouží nejen na dětském lůžkovém oddělení, ale současně i na novorozeneckém. To sice patří k nám, ale fyzicky je v budově porodnice uvnitř areálu,“ líčí sestra z pediatrie.

Kdy budou nové operační sály?

„Všichni proto čekáme na informaci, kdy se začne stavět chirurgická kostka s operačními sály. Na tom záleží, zda se dětské oddělení přestěhuje do areálu. Řeší se to léta, a stále nic,“ dodává zdravotnice.

O stavbu budovy pro centrální operační sály usiluje nemocnice už dlouho. Původní projekt za téměř miliardu se ale v posledních letech mění skoro stejně rychle jako ředitelé špitálu. Velký projekt považovali radní města za megalomanský, ale ani poloviční verze se jim nelíbí.

„Největší projekt počítal s obestavěnou plochou přes 120 tisíc metrů krychlových, aniž by někdo reálně podložil potřeby takového prostoru. Jsem proti přehnanému utrácení, zvlášť když cena jednoho kubíku obestavěného prostoru se pohybuje kolem 7,5 tisíce korun, nemluvě o nákladech na další údržbu a provoz,“ říká investiční náměstek primátora Ostravy Břetislav Riger.

Naopak návrh na poloviční chirurgickou kostku mu připadá až moc seškrtaný. „Nejvíc mi vadí, že zmizely dospávací pokoje, které jsou pro dnešní moderní operační sály nezbytností. Dovedu si představit budovu s obestavěným prostorem kolem 80 tisíc metrů krychlových. Ale navržené řešení musí být účelné a efektivní,“ dodal Riger.

Město chce získat objektivnější návrh – od lidí, kteří nepracují v nemocnici. Vypsalo proto soutěž pro nezávislé firmy na vypracování generelu rozvoje nemocnice.

„Veřejnou zakázku vyhrála společnost Rala s cenou 929 280 korun,“ sdělil radní Mariánek s tím, že už v lednu musí předložit výsledky. „Vypracuje nový návrh chirurgické kostky i celkového využití areálu nemocnice s harmonogramem prací na léta 2017 až 2030,“ dodal Mariánek.

Drobné změny se už dějí, například u centrálního příjmu

Ačkoli Městská nemocnice Ostrava stále čeká na plán rozvoje, který určí, co se bude v příštích letech modernizovat, s drobnějšími opravami otálet nemůže. Teď například finišuje rekonstrukce centrálního příjmu, který už nestačí pro spádovou oblast s 350 tisíci obyvateli.

„Výhledově počítáme s tím, že centrální příjem včetně urgentního přestěhujeme do nové chirurgické kostky. Ale protože na tu si počkáme ještě několik let, zatím opravujeme příjmové ambulance i 12 výtahů v pavilonu. Vše za plného provozu. Práce skončí 30. listopadu. Od 1. prosince už bude mít centrální příjem čtyři lůžka pro pacienty místo dvou, nové zázemí včetně šatny a dvě pracoviště pro lékaře místo dosavadního jednoho,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Uhlig.

Do konce roku projde menší rekonstrukcí i hojně využívaný bufet. Významné změny uvidí také pacienti kožních a ORL ambulancí. „Opravy těchto ambulancí, které jsou v jednom pavilonu, právě začínají. Budou stát asi 4,5 milionu korun a přinesou pacientům větší komfort. Především kožní ambulance se dočkají důstojnějších podmínek – přestěhujeme je totiž ze sklepení do patra,“ líčí Uhlig.

„Příští rok je v plánu několik akcí, hlavně ale chceme připravit projekt komplexní rekonstrukce lůžkové chirurgie. Stavební práce asi za 100 milionů začnou v roce 2018. Už příští rok bude ve fondu pro nemocnici 450 milionů,“ dodal náměstek primátora Michal Mariánek.