Stavba nového chodníku na náměstí Družby v Ostravě-Porubě, který by měl ochránit kořenový systém kolem rostoucích stromů.

Stavba nového chodníku na náměstí Družby v Ostravě-Porubě, který by měl ochránit kořenový systém kolem rostoucích stromů. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

V Ostravě už se díky unikátní metodě opravy chodníků nemusí kácet stromy

  • 14
Kvůli protestům proti kácení stromů při opravách chodníků v Ostravě-Porubě musela radnice přijít s šetrnějším řešením. Stavbaři teď využívají unikátní metodu, která chrání kořeny 18 vzrostlých lip na náměstí Družby. Kácet se zřejmě nebude ani další stovka stromů na rekonstruované ulici M. Kopeckého.

"Jako první v zemi jsme použili unikátní technologii, která ochrání kořeny stromů, zajistí jim přístup k vláze i vzduchu a prostor pro růst, ale zabrání tomu, aby znovu ničily chodníky," přiblížila mluvčí radnice Jana Končítková.

Nová technologie je asi o 30 procent dražší než běžná oprava chodníků, vyjde na 2,5 milionu korun. Zachrání však cenné stromy. Nový chodník totiž bude výš než původní, takže pod ním vznikne nové místo pro kořeny. Řemeslníci tam nyní budují betonové patky, na které položí ocelové rošty, a teprve do nich vloží zámkovou dlažbu.

"Pod rošty budou mít kořeny vzduch i prostor, ale nahoru už se neprotlačí," ujistil zástupce firmy vyrábějící speciální rošty Roman Hájek. Potvrdil také, že na opravu chodníků je dosud žádná radnice kromě porubské nevyužila.

Zatímco porubští radní se chlubí tím, že jako první objevili technologii, kterou zatím využívají při opravách chodníků jen v cizině, ne všichni místní lidé jsou nadšení.

Radnice utrácí víc než musí, míní kritici

"Radnice zbytečně utrácí za ochranu starých stromů," kritizoval řešení například jeden z místních seniorů. A myslí si to i jeho soused v důchodovém věku.

"Jsou už příliš velké, je z nich moře listí a řada lidí je navíc na lípy alergická. Radnice by udělala lépe, kdyby staré stromy vykácela a vysadila mladé. Za ušetřené peníze by tu mohla vybudovat nová parkovací místa," uvedl.

Podle ekologů z Arniky i odborníků na ochranu životního prostředí jsou ale vzrostlé stromy ve městě velmi důležité. "Pokud jsou zdravé a mají bohatou korunu, omezují například množství polétavého prachu v ovzduší až o desítky procent," vysvětlil vedoucí ostravské katedry ochrany životního prostředí v průmyslu Petr Jančík.

"Stromy na náměstí Družby jsou zdravé, jinak bychom za jejich ochranu nepřipláceli," ujistila Petra Špornová z porubské radnice. "Novou technologii určitě použijeme i jinde. Bohužel, zřejmě se nikdy nezavděčíme všem," dodala.