Ostravští veterináři se připravují na plošné čipování psů. (ilustrační snímek)

Ostravští veterináři se připravují na plošné čipování psů. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Ať se očipují radní, odmítá petice v Ostravě plošné značení psů

  • 13
Jako šikanu hodnotí někteří lidé novou vyhlášku nařizující plošné čipování psů. Vadí jim, že krajské město na rozdíl od jiných na čip nepřispěje. Výhrad je ale víc, proto vznikla i petice za zrušení vyhlášky.

Ačkoli v řadě měst musejí chovatelé už několik let povinně čipovat psy, v Ostravě budí stejné nařízení vlnu nevole a rozděluje obyvatele města na dva tábory. Nová vyhláška, která začala platit 1. ledna, vyvolává spory i v některých rodinách.

Například radní Moravské Ostravy a Přívozu Dalibor Mouka je pro čipování. Podle něj patří k moderní době. Jeho manželka je proti.

Petiční argumenty

  • Vynucovaným tipováním psů se nesníží jejich počet, množství exkrementů ani počet nezodpovědných chovatelů psů a problémů s tím spojených.
  • Lidé, kteří dnes nemají evidenční známky pro své psy, nebudou mít ani čipy.
  • Je to trest pro slušné chovatele.

"Křičela na mě, kdo tu blbost vymyslel. Máme tři psy, z toho dva tetované. V Ostravě ale bude nutné očipovat i je," vysvětluje Mouka. Seniora Petra Hadaščoka z Ostravy-Jihu vytočila nová vyhláška tak moc, že sepsal petici, v níž žádá její zrušení.

Je to jen šikana, říká iniciátor petice

"Chci ušetřit naši jorkšírku Nelinku, ale nejen ji, zbytečné bolesti. Váží jen dvě kila. Nevidím důvod, proč jí píchat injekci," říká Petr Hadaščok, který před svátky vyvěsil svou petici na internetu.

"Lidé o ní nevědí, proto je zatím na internetu jen málo podpisů. Pár jich je také v papírové verzi petice. S tou jsem začal, ale sbírání ručních podpisů je náročné," říká penzista, který má vůči vyhlášce řadu výhrad.

"Hlavní je to, že někdo rozhodl o nás, aniž by nám prospěl. Vyhláška nic neřeší, jen škodí, a to lidem i pejskům. Je to šikana slušných lidí, kteří za psa řádně platí. Teď mají navíc platit ze svého asi šest set korun za čipování, které nepotřebují a nechtějí. Je to dost peněz. Ne že bych je neměl, ale dokázal bych je využít lépe," říká muž, který se obává, že nejdřív bude povinné čipovat psy a později lidi.

Souhlasíte s čipováním psů?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 23. ledna 2013. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 387
Ano
Ano 221

"Nelíbí se mi to. Ale když to konšelé chtějí a tvrdí, že je to bezbolestné, ať nám jdou příkladem a nechají nejdřív očipovat sebe a své rodiny," zlobí se Hadačšok. Souhlasil by jen s čipem, který by pes neměl v těle.

Místostarosta Ostravy-Jihu Radim Miklas (ODS) je jedním z ostravských politiků, kteří dostali petici od pana Hadaščoka e-mailem. Nesouhlasí s ní. Je pro čipování. "V našem obvodě je přihlášených asi šest tisíc psů, ale to je jen zlomek skutečného počtu zvířat, kteří tu žijí," argumentuje.

Čipování je podle něj pro psy stejně nebo méně traumatizující než očkování či jiné injekce, kterých dostávají tak jako lidé za svůj život mnoho. Čipy pomohou zlepšit evidenci psů a urychlit jejich návrat domů v případě, že se zaběhnou. A řešit se dá i cena zákroku.

Cena za čipování se může snížit

"Mluvil jsem s veterináři. Pokud v soutěži vybereme několik z nich, pak se při hromadném čipování může snížit cena čipu a jeho aplikace na polovinu. Uvidíme příští rok, jak se situace vyvine. Kdyby se ukázalo, že je to i tak pro některé lidi problém, můžeme najít způsob, jak pomoci," dodal Miklas.

Ačkoli vyhlášku schválilo město, na rozdíl od jiných radnic v Moravskoslezském kraji na čipování přispívat nehodlá. Poplatky za psy totiž vybírají obvody, je tedy na každém z nich, zda chovatele nějak finančně podpoří.

"Na schůzce před Vánocemi se starostové dohodli, že si to každý obvod vyřeší po svém. V našem obvodě veterináři připraví návrhy, které by měly snížit cenu čipování. Pak uvidíme, co dál," říká radní centrálního obvodu Dalibor Mouka.