Ostravští Romové demonstrovali proti rasismu v roce 2013 v obvodu Přívoz.

Ostravští Romové demonstrovali proti rasismu v roce 2013 v obvodu Přívoz. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

V Ostravě vznikla první Romská rada, chce řešit práci i bydlení

  • 88
Zlepšit vzdělání, bydlení, zaměstnanost a soužití Romů s majoritou. Takové cíle má Romská rada, která vznikla v Ostravě jako první svého druhu v zemi. Stala se poradním orgánem náměstka primátora Zbyňka Pražáka (KDU-ČSL).

Napjaté až nepřátelské vztahy, které v Ostravě panují mezi Romy a velkou částí majority, chce zlepšit podnikatel Vladimír Leško. Stal se totiž předsedou nově založené Romské rady v krajském městě.

„V Ostravě jsme doma. Nechceme, aby se na nás lidé dívali špatně. Proto vznikla Romská rada, která bude ve spolupráci s městem pomáhat při řešení problémů. Nejdříve se zaměříme na vzdělávání, bydlení a zaměstnanost Romů,“ říká Vladimír Leško, který se dostal do povědomí ostravské veřejnosti při zavírání ubytoven.

Pětičlenné předsednictvo Romské rady, ve kterém nechybí ani další známá jména jako třeba Josef Stojka, si zvolili Romové 7. února. Shromáždění se ale zúčastnilo jen asi 120 lidí. Leško přitom odhaduje, že v Ostravě žije třicet až čtyřicet tisíc Romů.

Vishwanathan: Dobrý začátek

„Dělali jsme velkou informační kampaň, přijít mohl každý, ale chtěli jsme spíš zástupce početných rodin. A asi 500 lidí za jediný den vyjádřilo Romské radě podporu svým podpisem,“ vysvětluje Magdalena Karvayová, mladá členka expertní skupiny při Romské radě, která chce zapojit do práce hlavně studenty a absolventy středních i vysokých škol.

Volbě předsedy a čtyř místopředsedů Romské rady přihlížel i ostravský romský aktivista indického původu Kumar Vishwanathan. „Velké věci vznikají po malých krůčcích. Tohle je dobrý začátek. Poprvé se spojili Olaši i Rumungři a Romská rada se teď oficiálně stala partnerem města. Současné vedení rady má rok do dalších voleb na to, aby dokázalo, že jedná za všechny Romy. Musí si získat důvěru Romů i města,“ míní.

Spolupráci Romské rady s městem přijela do Ostravy tento týden podpořit také náměstkyně ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Kateřina Valachová. „Je přirozené, že právě Ostrava je první místo, kde vznikla místní Romská rada. Díky ní se mohou Romové přímo podílet spolu s ostatními obyvateli města na řešení problémů,“ řekla Vlachová.

Nejen práva, ale také povinnosti

Zdůraznila ale, že cílem není zvýhodňování menšiny. „Romská rada bude předávat městu svá doporučení a podněty, ale zároveň by od něj měla přijímat i úkoly,“ upřesnila.

To potvrdil i Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy pro sociální oblast, vzdělávání a zdravotnictví: „Stanovili jsme si priority a jasně řekli, že naše spolupráce nebude jen o právech, ale i o povinnostech.“

Romové to akceptují. „Máme recepty na řešení některých problémů, ale chyběla nám legitimita ke spolupráci s městem a obvody. Teď ji máme. Víme, že problémové věci se nedají změnit ze dne na den. Potrvá to déle. Ale věřím ve výsledky. Poprvé mám pocit, že to nebude o nás bez nás,“ míní Vladimír Leško.

Romové chtějí mít silnější pozici i v obvodech

Do práce Romské rady by se měly už brzy zapojit desítky lidí. „Expertní skupinu, která má řešit konkrétní problémy, nechceme nijak početně omezovat. Kromě toho chceme do konce června ustavit osadní výbory, které musí být podle zákona nejméně tříčlenné,“ říká člen expertní skupiny Miroslav Klempár.

Zatím neví, zda bude v každém z 23 městských obvodů jeden výbor nebo jich někde bude i víc. „Máme vytipované lidi a můžeme osadní výbory navrhnout. Ale zřídit je musí zastupitelstva. Proto budeme nejdříve jednat s radními obvodů,“ dodal Klempár.