Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Petrovicích řádila voda už čtyřikrát. Příští rok už snad lidi ochrání hráz

  9:28aktualizováno  9:28
Do konce příštího roku by měla Petrovice u Karviné chránit dva a půl metru vysoká protipovodňová hráz. Vesnice to nutně potřebuje. Jen letos ji už třikrát ohrožovala rozvodněná říčka Petrůvka, další povodeň obec postihla už loni na podzim.

Petrovice už rozvodněná řeka zaplavila za poslední rok několikrát. Ilustrační foto | foto: ČTK

Fyzicky se hráz začne stavět až v říjnu, nyní se provádějí přípravy na stavbu - dělníci řežou stromy a budují přeložky inženýrských sítí. "Až se bude dělat, tak v úseku mostu před odbočkou na zámeček až po most na Půstkách," sděluje starosta obce Petr Trojek.

Jen od listopadu loňského roku v Petrovicích u Karviné voda řádila už čtyřikrát. Dvakrát přitom šlo o stoletou vodu. Lidé si proto od povodňové hráze mnoho slibují. Někteří jsou však na rozpacích.

"Čekám na ni, co tu žiju, to je osmadvacet let," říká Renata Filipová. Povodně letos postihly i ji. "Měla jsem půl metru vody v celém domě. Zničila nábytek, objevily se mi tu plísně a dodneška jsem se jich nezbavila," stěžuje si Filipová a doufá, že hráz k něčemu bude.

"Starostové nám ji odjakživa slibovali. Jestli nám pomůže, zjistíme, až přijde nová povodeň," říká Filipová.

Lidé při dešti stěhují nábytek

Lidé si na tak velkou vodu v obci nepamatují: "Žiju tady více než čtyřicet let, ale to, co se děje v posledních deseti letech, je neuvěřitelné," sděluje Gustav Uher.

Sotva zaprší, lidé se připravují na evakuaci. "Máme strach," potvrzuje Renata Filipová a nešťastně dodává: "Můj dům je podmočený, úplně v háji."

Řeka Petrůvka letos na začátku září dosáhla třetího povodňového stupně a vylila se z břehů do polí v místní části Dolní Marklovice, obydlí neohrozila. Přesto se v obci stavěly hráze z pytlů.

Plánovaná hráz na řece Petrůvce by měla ochránit část čtyřtisícové obce před stoletou vodou. Stavbu za 16 milionů korun dotuje ministerstvo zemědělství, dokončena by měla být do konce příštího roku.

Protipovodňová hráz bude dlouhá 1,6 kilometru, v nejvyšším bodě dosáhne výšky 2,2 metru. Podle starosty Trojka ale hráz ochrání jen část obce v česko-polském pohraničí. "Koryto je potřeba zpevnit ještě směrem na Závadu, tato ochrana se projekčně připravuje," říká starosta.

Voda letos na jaře zaplavila na 130 domů, téměř polovina z nich měla vodu v obytných částech. Některé domy přitom byly zaplaveny dvakrát.

"Letošní povodně byly nejhorší, protože trvaly nejdéle. Vzniklo prakticky jedno jezero od Polska až po soutok s Olší. Po prvním opadnutí vody přišla povodeň ještě jednou," vzpomíná starosta.

Přípravu stavby protipovodňové hráze v uplynulých letech brzdilo několik okolností. Společnost Povodí Odry kritizuje za chybné jednání stavební odbor petrovického úřadu. Vedení obce naopak viní z nečinnosti společnost a poukazuje na obyvatele, kteří odmítali prodat své pozemky.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Kvůli závadě brzd vlaku hořela tráva u trati v délce sedmnácti kilometrů

Hasiči zasahovali u požáru trávy podél dlouhého úseku železniční trati.

Rozsáhlý požár trávy podél sedmnáctikilometrového úseku železniční trati museli v pondělí likvidovat hasiči na...

Festivalu Colours of Ostrava se daří i ekonomicky, zdvojnásobil zisk

Zlata Holušová hledá interprety pro Colours of Ostrava na festivalech po celém...

Nejlepší rok ve své historii loni zaznamenala společnost Colour Production Zlaty Holušové, pořádající od roku 2002...

Před soudem stojí muž obžalovaný z napadení ženy. V 90. letech vraždil

Obžalovaný Marek Horváth při jednání Krajského soudu v Ostravě. (21. srpna 2018)

Krajský soud v Ostravě začal projednávat brutální napadení ženy na ulici v Karviné, ze které hrozí 38letému Markovi...

Najdete na iDNES.cz