Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Petrovicích řádila voda už čtyřikrát. Příští rok už snad lidi ochrání hráz

  9:28aktualizováno  9:28
Do konce příštího roku by měla Petrovice u Karviné chránit dva a půl metru vysoká protipovodňová hráz. Vesnice to nutně potřebuje. Jen letos ji už třikrát ohrožovala rozvodněná říčka Petrůvka, další povodeň obec postihla už loni na podzim.

Petrovice už rozvodněná řeka zaplavila za poslední rok několikrát. Ilustrační foto | foto: ČTK

Fyzicky se hráz začne stavět až v říjnu, nyní se provádějí přípravy na stavbu - dělníci řežou stromy a budují přeložky inženýrských sítí. "Až se bude dělat, tak v úseku mostu před odbočkou na zámeček až po most na Půstkách," sděluje starosta obce Petr Trojek.

Jen od listopadu loňského roku v Petrovicích u Karviné voda řádila už čtyřikrát. Dvakrát přitom šlo o stoletou vodu. Lidé si proto od povodňové hráze mnoho slibují. Někteří jsou však na rozpacích.

"Čekám na ni, co tu žiju, to je osmadvacet let," říká Renata Filipová. Povodně letos postihly i ji. "Měla jsem půl metru vody v celém domě. Zničila nábytek, objevily se mi tu plísně a dodneška jsem se jich nezbavila," stěžuje si Filipová a doufá, že hráz k něčemu bude.

"Starostové nám ji odjakživa slibovali. Jestli nám pomůže, zjistíme, až přijde nová povodeň," říká Filipová.

Lidé při dešti stěhují nábytek

Lidé si na tak velkou vodu v obci nepamatují: "Žiju tady více než čtyřicet let, ale to, co se děje v posledních deseti letech, je neuvěřitelné," sděluje Gustav Uher.

Sotva zaprší, lidé se připravují na evakuaci. "Máme strach," potvrzuje Renata Filipová a nešťastně dodává: "Můj dům je podmočený, úplně v háji."

Řeka Petrůvka letos na začátku září dosáhla třetího povodňového stupně a vylila se z břehů do polí v místní části Dolní Marklovice, obydlí neohrozila. Přesto se v obci stavěly hráze z pytlů.

Plánovaná hráz na řece Petrůvce by měla ochránit část čtyřtisícové obce před stoletou vodou. Stavbu za 16 milionů korun dotuje ministerstvo zemědělství, dokončena by měla být do konce příštího roku.

Protipovodňová hráz bude dlouhá 1,6 kilometru, v nejvyšším bodě dosáhne výšky 2,2 metru. Podle starosty Trojka ale hráz ochrání jen část obce v česko-polském pohraničí. "Koryto je potřeba zpevnit ještě směrem na Závadu, tato ochrana se projekčně připravuje," říká starosta.

Voda letos na jaře zaplavila na 130 domů, téměř polovina z nich měla vodu v obytných částech. Některé domy přitom byly zaplaveny dvakrát.

"Letošní povodně byly nejhorší, protože trvaly nejdéle. Vzniklo prakticky jedno jezero od Polska až po soutok s Olší. Po prvním opadnutí vody přišla povodeň ještě jednou," vzpomíná starosta.

Přípravu stavby protipovodňové hráze v uplynulých letech brzdilo několik okolností. Společnost Povodí Odry kritizuje za chybné jednání stavební odbor petrovického úřadu. Vedení obce naopak viní z nečinnosti společnost a poukazuje na obyvatele, kteří odmítali prodat své pozemky.
Nejčtenější

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...Bagristovi se při demolici zasekly nůžky, padající most ho stáhl s sebou

Na Novojičínsku se zřítil most, na kterém byl dělník v bagru.

Při demolici mostu na silnici I/48 u Příbora na Novojičínsku se v sobotu ráno těžce zranil bagrista. Podle informací...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Graduje boj o krevní vzorky. Laboratorní řetězec údajně „loví“ lékaře

Darování krve

Laboratoře válčí o krevní vzorky pacientů, které vyšetřují za peníze pojišťoven. Dosud byla hlavním bojištěm velká...

Tramvajová smyčka zmizí z ostravské Černé louky. Ale neví se kdy

Dopravní terminál Hranečník.

Radní Ostravy plní slib daný Ostravské univerzitě, že přemístí tramvajovou smyčku od Černé louky na Hranečník nebo za...

Záhada sídla recesistů je rozluštěna. „Hrad“ našli i na dalším snímku

Snímek dokazující existenci „hradu“. Byl součástí hotelu, z jehož zahrady je na...

Pátrání po osudu málo známého hradu Schachtburg, který měl být před druhou světovou válkou sídlem recesistického spolku...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz