V Těrlicku natáhli novou kanalizaci. Mráz ji ihned poničil

  8:28aktualizováno  8:28
Těrlicko na Karvinsku reklamuje novou kanalizaci za desítky milionů korun. Potrubí vedoucí nad zemí zkroutily mrazy. Opravy budou nákladné, navíc hrozí, že lidé z obce budou na kanalizaci napojení později, než plánovali. Zpoždění by prý ale nemělo být velké.

Ilustrační foto | foto: ČTK

Zkroucené potrubí lemuje silnici v těsné blízkosti přehradní nádrže v Těrlicku. Nejedná se o umělecký výtvor, ale o kanalizaci, kterou obec před třemi měsíci převzala do užívání. Původně byla rovná, ale po několika dnech se zkroutila. "Slyšel jsem, že se to stalo kvůli nefunkčnímu vyhřívání. Nechápu, že na to nepřišli hned," přemítá jeden z obyvatel Těrlicka.

Poničené potrubí

Novou kanalizaci v Těrlicku za 50 milionů korun převzala obec od dodavatelské firmy na začátku října.
V prosinci, když teploty klesaly hluboko pod nulu, se potrubí v délce čtvrt kilometru pokřivilo. Podle firmy za to s největší pravděpodobností může technická závada na kabelu, který má potrubí vyhřívat.
Obec kanalizaci reklamovala a nyní musí firma poškozené potrubí nahradit. Vše by mělo být hotovo na jaře, kdy se na kanalizaci začnou napojovat obyvatelé Těrlicka.

Hned poté, co se problém objevil, kontaktovala obec dodavatelskou firmu a kanalizaci reklamovala. "Z jejich strany se jednalo o výrobní závadu, což uznali," poukazuje starosta Těrlicka Martin Polášek.

S opravami už se začalo v tomto týdnu. "Příčinou byla s největší pravděpodobností technická závada na otopném kabelu, který vyhřívá potrubí," vysvětluje mluvčí dodavatelské firmy Skanska Lucie Nováková.

Potrubí se musí vyměnit

Důvod, proč se závada projevila až o dva měsíce později, je podle ní to, že potrubí dosud nebylo využívané. "S ohledem na to, že kanalizace nebyla klientem provozována, nebylo možno tuto závadu identifikovat a projevila se až během nepříznivých klimatických podmínek, v tomto případě se jednalo o silný mráz," dodává Nováková.

Firma tak nyní musí potrubí v délce 250 metrů kompletně vyměnit a nahradit novým. Podle informací MF DNES by to mělo přijít na tři až čtyři miliony korun. Lucie Nováková ale říká, že na vyčíslování nákladů je ještě brzy.

"Výše škody bude upřesněna až po ukončení demontáže poškozeného potrubí. V každém případě bude škoda nesena zhotovitelem, tedy námi," upozorňuje mluvčí.

K velké prodlevě snad nedojde

I když se místní lidé obávali, že problém s potrubím jejich čekání na připojení ke kanalizaci prodlouží, strach mít nemusí. Podle starosty by k žádným velkým prodlevám dojít nemělo. "Potrubí sice bylo připraveno k užívání, lidé se ale na něj začnou napojovat až na jaře," vysvětluje starosta Těrlicka Martin Polášek.

V tu dobu už by oprava kanalizace měla být hotová. "S opravami už jsme začali. V první fázi se bude demontovat poškozené potrubí, k dalšímu postupu přistoupíme v příznivějších klimatických podmínkách," uvádí Nováková s tím, že předpokládaná délka opravy je dva měsíce od jejího zahájení.

Obec chce, aby nejpozději do 30. dubna bylo všechno hotové. "Přípojky se začnou dělat až v dubnu nebo květnu. To znamená, že se to protáhne akorát o měsíc," říká starosta Martin Polášek.

Je však rád, že obec žádnou velkou újmu neutrpěla. "Závada se naštěstí projevila hned. Nevznikl nám nějaký vážný problém ekologický, ani ekonomický," uzavírá starosta.

Nejčtenější

Bylo to vysvobození pro všechny, plakal obžalovaný z vraždy ženy i tchyně

Rostislav Kotala (uprostřed) před zahájením soudního líčení, obžalovaný je z...

Velmi smutný příběh začal řešit Krajský soud v Ostravě. Dvaašedesátiletý Rostislav Kotala letos v dubnu podle obžaloby...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Plzeň - Karviná 2:1, parádní půle, pak domácí polevili, ale výhru urvali

Plzeňský Roman Procházka (vlevo) se raduje ze svého gólu v utkání proti Karviné.

Plzeňští fotbalisté svůj velmi úspěšný podzim zakončili vítězstvím. V jediném nedělním utkání 19. kola Fortuna ligy to...

Ostrava - Olomouc 0:0, tuhý boj bez gólů, nejblíž byl domácí Stronati

Patrizio Stronati (vpravo) v bílém, v hlavičkovém souboji s Jakubem Yunisem.

Ostravští fotbalisté jdou minimálně do pondělí na třetí příčku ligové tabulky. V 19. kole totiž remizovali s Olomoucí...

Další z rubriky

O technické kroužky mají děti velký zájem. Na vybavení chybějí peníze

Studenti technických kroužků z Náchodska předvedli, jak fungují jejich roboti.

V nabídce kroužků v Moravskoslezském kraji se robotika či kybernetika objevují jen výjimečně, ačkoliv zájem je o ně...

Místo vítěze získá zchátralý zámek na Osoblažsku druhý účastník aukce

Dívčí Hrad. (26. listopadu 2015)

Vítěz aukce, prostřednictvím které před rokem stát prodával chátrající zámek v Dívčím Hradě na Bruntálsku, se majitelem...

Před vojáky jsme zakrývali erotické scény, líčí muž těžké začátky u kina

Josef Jermář téměř před půl stoletím spojil svůj život s kinem.

Brzy to bude půl století od chvíle, kdy Josef Jermář spojil svůj život s kinem. Po revoluci se stalo jakýmsi jeho...

Najdete na iDNES.cz