V Těrlicku natáhli novou kanalizaci. Mráz ji ihned poničil

  8:28aktualizováno  8:28
Těrlicko na Karvinsku reklamuje novou kanalizaci za desítky milionů korun. Potrubí vedoucí nad zemí zkroutily mrazy. Opravy budou nákladné, navíc hrozí, že lidé z obce budou na kanalizaci napojení později, než plánovali. Zpoždění by prý ale nemělo být velké.

Ilustrační foto | foto: ČTK

Zkroucené potrubí lemuje silnici v těsné blízkosti přehradní nádrže v Těrlicku. Nejedná se o umělecký výtvor, ale o kanalizaci, kterou obec před třemi měsíci převzala do užívání. Původně byla rovná, ale po několika dnech se zkroutila. "Slyšel jsem, že se to stalo kvůli nefunkčnímu vyhřívání. Nechápu, že na to nepřišli hned," přemítá jeden z obyvatel Těrlicka.

Poničené potrubí

Novou kanalizaci v Těrlicku za 50 milionů korun převzala obec od dodavatelské firmy na začátku října.
V prosinci, když teploty klesaly hluboko pod nulu, se potrubí v délce čtvrt kilometru pokřivilo. Podle firmy za to s největší pravděpodobností může technická závada na kabelu, který má potrubí vyhřívat.
Obec kanalizaci reklamovala a nyní musí firma poškozené potrubí nahradit. Vše by mělo být hotovo na jaře, kdy se na kanalizaci začnou napojovat obyvatelé Těrlicka.

Hned poté, co se problém objevil, kontaktovala obec dodavatelskou firmu a kanalizaci reklamovala. "Z jejich strany se jednalo o výrobní závadu, což uznali," poukazuje starosta Těrlicka Martin Polášek.

S opravami už se začalo v tomto týdnu. "Příčinou byla s největší pravděpodobností technická závada na otopném kabelu, který vyhřívá potrubí," vysvětluje mluvčí dodavatelské firmy Skanska Lucie Nováková.

Potrubí se musí vyměnit

Důvod, proč se závada projevila až o dva měsíce později, je podle ní to, že potrubí dosud nebylo využívané. "S ohledem na to, že kanalizace nebyla klientem provozována, nebylo možno tuto závadu identifikovat a projevila se až během nepříznivých klimatických podmínek, v tomto případě se jednalo o silný mráz," dodává Nováková.

Firma tak nyní musí potrubí v délce 250 metrů kompletně vyměnit a nahradit novým. Podle informací MF DNES by to mělo přijít na tři až čtyři miliony korun. Lucie Nováková ale říká, že na vyčíslování nákladů je ještě brzy.

"Výše škody bude upřesněna až po ukončení demontáže poškozeného potrubí. V každém případě bude škoda nesena zhotovitelem, tedy námi," upozorňuje mluvčí.

K velké prodlevě snad nedojde

I když se místní lidé obávali, že problém s potrubím jejich čekání na připojení ke kanalizaci prodlouží, strach mít nemusí. Podle starosty by k žádným velkým prodlevám dojít nemělo. "Potrubí sice bylo připraveno k užívání, lidé se ale na něj začnou napojovat až na jaře," vysvětluje starosta Těrlicka Martin Polášek.

V tu dobu už by oprava kanalizace měla být hotová. "S opravami už jsme začali. V první fázi se bude demontovat poškozené potrubí, k dalšímu postupu přistoupíme v příznivějších klimatických podmínkách," uvádí Nováková s tím, že předpokládaná délka opravy je dva měsíce od jejího zahájení.

Obec chce, aby nejpozději do 30. dubna bylo všechno hotové. "Přípojky se začnou dělat až v dubnu nebo květnu. To znamená, že se to protáhne akorát o měsíc," říká starosta Martin Polášek.

Je však rád, že obec žádnou velkou újmu neutrpěla. "Závada se naštěstí projevila hned. Nevznikl nám nějaký vážný problém ekologický, ani ekonomický," uzavírá starosta.Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

Další z rubriky

Pokuty za špatné topení jsou výjimkou, často si jen sousedi vyřizují účty

Ilustrační snímek

Už druhý rok mají radnice možnost ověřit si, čím lidé topí. Proběhly řádově stovky kontrol za celý Moravskoslezský...

Znásilnili mě, štkala žena. Když se vyspala ze čtyř promile, odvolala to

Alkohol (ilustrační foto)

Vypadalo to na mimořádně závažný případ vícenásobného znásilnění v Havířově. Jenže když se údajná oběť vyspala ze silné...

Soud v Ostravě řeší zakázku na sečení trávy, obžalovaných je osm exradních

Sečení trávy v ostravském obvodu Jih se stalo pořádným problémem.

U Okresního soudu v Ostravě pokračuje další kolo hlavního líčení v kauze jedenáct let staré zakázky na sečení trávy v...

Najdete na iDNES.cz