Válečnou hrůzu prožil i Bronislav Firla (vpravo), který bojoval v polské armádě. (11. listopadu 2016) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Veteránů 2. světové války rychle ubývá, často se cítí hodně osamocení

  • 1
Poprvé bez místní ikony, generála Mikuláše Končického, slavili pamětníci druhé světové války i pozdějších nasazení české armády Den veteránů.

„Na příkladu pana generála a jeho spolubojovníků je vidět, jak je čas neúprosný. Během jediného roku nás postupně opustili poslední tři žijící velitelé tanků osvobozujících Ostravu - pánové Končický, Šerák a Opočenský,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Pamětníků bojů druhé světové války už příliš nezbývá.

„ V kraji je nyní 69 druhoválečných veteránů a kolem 550 novodobých,“ řekl ředitel krajského vojenského velitelství Jaroslav Hrabec. V celé České republice je v současné době registrováno více než 13 tisíc válečných veteránů. Většina z nich jsou novodobí veteráni, vojáků z druhé světové války je v Česku stále asi 680.

V roce 2007 ještě bylo pamětníků bojů druhé světové války několikanásobně více.

„Pamětníci války nás bohužel rychle opouštějí. V roce 2007, od kterého vedeme seznam veteránů, jich žilo v Moravskoslezském kraji 330. Letos jich zbývá 69,“ potvrdila Irena Pohludková, která se na krajském vojenském velitelství stará o vojenské důchodce a válečné veterány.

O pamětníky druhé světové války se stará i Petr Radina, terénní pracovník pro válečné veterány. „Takové akce jsou veterány velmi vítány, vytrhují je ze stereotypu všedního dne,“ vítal oslavu Dne veteránů Radina.

„Veteránům nepomáháme jenom tím, že za nimi chodíme, ale také se jim snažíme, pokud o to mají zájem, pomoci v běžném životě. Například s vyřizováním na úřadech. Jde o sociální pomoc. Ale nejvíce jim podle mé zkušenosti pomáháme už tím, že za nimi přijdeme. Cítí se často hodně sami, jejich vrstevníci umírají. Proto vítají, když za nimi přijde někdo zvenku.“