Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Válka v ODS ve Frýdku-Místku se přiostřuje, přihlášky prověří policie

  4:40aktualizováno  4:40
Spor mezi představiteli frýdecko-místecké ODS, v jehož rámci byli dva členové, bývalý předseda Petr Konůpka a Miloslav Metra, vyloučeni ze strany, pokračuje i před víkendovým oblastním sněmem. Do pře byli dokonce zataženi i policisté.
Personální otázky nejsou ve frýdecko-místecké ODS vůbec vyřešené. (ilustrační snímek)

Personální otázky nejsou ve frýdecko-místecké ODS vůbec vyřešené. (ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

Jen pár dnů před sobotním oblastním sněmem frýdecko-místecké ODS byli do sporu mezi bývalým předsedou organizace ve Frýdku-Místku Petrem Konůpkou a šéfem oblastní rady Igorem Svojákem zapojeni policisté. Řeší oznámení na neznámého pachatele týkající se neoprávněného nakládání s osobními údaji.

"Vzhledem k tomu, že je prověřování opravdu na samotném počátku, není v tuto chvíli možné sdělovat žádné bližší informace," potvrdil zahájení šetření frýdecko-místecký policejní mluvčí Vlastimil Starzyk.

Stranické spory

Na začátku bylo hromadné přijetí třiadvaceti nových členů do frýdecko-místecké ODS. Proti tomu se na začátku roku postavil tehdejší předseda ODS Petr Konůpka s argumentem, že šlo o nestandardní postup.

Problém podle něj spočíval mimo jiné v tom, že staronoví členové nepodepsali přihlášky osobně, podpisy na starších a nových přihláškách se neshodují. I hlasy nových členů pak byl z ODS vyloučen.

Oznámení podal šéf oblastního sdružení Igor Svoják. Byť je podáno na neznámého pachatele, jde podle všeho o bývalého předsedu místní ODS Petra Konůpku.

Ten se v únoru postavil proti hromadnému náboru dvou desítek nových členů, kteří měli podle jeho slov posílit Svojákovu pozici ve straně před chystaným oblastním sněmem.

Své výtky tehdy podpořil i poukázáním na rozdílné podpisy na přihláškách staronových členů strany (podrobněji zde).

Igor Svoják společně s novým vedením místního sdružení ještě před pár dny o podání trestního oznámení jen uvažoval, tento týden je skutečně podal.

"Udělal jsem to po konzultaci s lidmi, kteří se zveřejněním svých jmen cítili poškozeni," řekl Igor Svoják.

Igor Svoják

Igor Svoják

"K žádnému zveřejnění osobních údajů nemohlo dojít, kopie sporných přihlášek jsem osobně předal do rukou panu Kopeckému z revizní komise, aby je mohl porovnat," říká Petr Konůpka, podle kterého je oznámení nesmyslné.

"Na přihláškách nových členů, kteří už v minulosti byli v ODS, neseděly podpisy, tak jsem o tom začal na schůzi mluvit. Pan Svoják pak dostal strach, protože ve výsledku by mohlo jít i o podvod, a začal kolem sebe šířit atmosféru strachu, jejímž výsledkem bylo vyloučení mě a Miloslava Merty ze strany," dodal Petr Konůpka.

O tom, jak vyloučení bývalého předsedy a oblastního manažera ze strany dopadne, rozhodne v pátek smírčí výbor ODS. Jen den před plánovaným oblastním sněmem. Právě kvůli zajištění dostatečného počtu hlasů ve prospěch znovuzvolení Igora Svojáka na tomto sněmu došlo k hromadnému náboru nových členů, domnívá se Konůpek.

"Doufám, že smírčí výbor rozhodne v náš prospěch a sněmu se budeme moci zúčastnit, Miloslava Mertu totiž několik organizací nominovalo na místopředsedu oblasti," řekl Petr Konůpka.

Podle Igora Svojáka ale není jisté, zda případné rozhodnutí smírčího výboru ve prospěch obou vyloučených bude automaticky znamenat jejich účast na sněmu. "Uvidíme, jestli třeba není proti takovému rozhodnutí opravný prostředek, zatím jsem to nezkoumal, uvidíme v pátek," řekl.

Frýdecko-místecká ODS ale není jedinou, která má před sněmem problémy. Do potíží se podle některých informací dostala také hukvaldská stranická buňka, která nezvolila mezi delegáty Svojákova přívržence Pavla Bernatského. "Za to jim prý hrozili i zrušením celé organizace," řekl MF DNES zdroj, který si nepřál být jmenován.

Členové hukvaldské ODS ale na toto téma mluvit nechtěli. "Počkejme do soboty, pak se uvidí," řekl člen hukvaldské ODS Petr Sobotík.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Orchideje i cenné lesy. Moravskoslezský kraj zdobí nové přírodní památky

Kvetoucí vstavačové louky u Býkovic

V okolí Kopřivnice a Štramberka leží dvě nové přírodní památky. Krajští radní na základě doporučení odborníků schválili...

Sucho souží Moravskoslezský kraj méně. V regionu častěji pršelo

Korytem Ostravice ve Frýdku-Místku teče velmi málo vody.

Ačkoliv v současné době všichni žehrají na nedostatek vody, aktuální mapa intenzity sucha z vědeckého webu Intersucho...

Festivalu Colours of Ostrava se daří i ekonomicky, zdvojnásobil zisk

Zlata Holušová hledá interprety pro Colours of Ostrava na festivalech po celém...

Nejlepší rok ve své historii loni zaznamenala společnost Colour Production Zlaty Holušové, pořádající od roku 2002...

Jobs Contact
Java vývoj z domu, SW pro bezpečnostní složky (35.000 - 65.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 65 000 Kč

Najdete na iDNES.cz