Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Válka v ODS ve Frýdku-Místku se přiostřuje, přihlášky prověří policie

  4:40aktualizováno  4:40
Spor mezi představiteli frýdecko-místecké ODS, v jehož rámci byli dva členové, bývalý předseda Petr Konůpka a Miloslav Metra, vyloučeni ze strany, pokračuje i před víkendovým oblastním sněmem. Do pře byli dokonce zataženi i policisté.
Personální otázky nejsou ve frýdecko-místecké ODS vůbec vyřešené. (ilustrační snímek)

Personální otázky nejsou ve frýdecko-místecké ODS vůbec vyřešené. (ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

Jen pár dnů před sobotním oblastním sněmem frýdecko-místecké ODS byli do sporu mezi bývalým předsedou organizace ve Frýdku-Místku Petrem Konůpkou a šéfem oblastní rady Igorem Svojákem zapojeni policisté. Řeší oznámení na neznámého pachatele týkající se neoprávněného nakládání s osobními údaji.

"Vzhledem k tomu, že je prověřování opravdu na samotném počátku, není v tuto chvíli možné sdělovat žádné bližší informace," potvrdil zahájení šetření frýdecko-místecký policejní mluvčí Vlastimil Starzyk.

Stranické spory

Na začátku bylo hromadné přijetí třiadvaceti nových členů do frýdecko-místecké ODS. Proti tomu se na začátku roku postavil tehdejší předseda ODS Petr Konůpka s argumentem, že šlo o nestandardní postup.

Problém podle něj spočíval mimo jiné v tom, že staronoví členové nepodepsali přihlášky osobně, podpisy na starších a nových přihláškách se neshodují. I hlasy nových členů pak byl z ODS vyloučen.

Oznámení podal šéf oblastního sdružení Igor Svoják. Byť je podáno na neznámého pachatele, jde podle všeho o bývalého předsedu místní ODS Petra Konůpku.

Ten se v únoru postavil proti hromadnému náboru dvou desítek nových členů, kteří měli podle jeho slov posílit Svojákovu pozici ve straně před chystaným oblastním sněmem.

Své výtky tehdy podpořil i poukázáním na rozdílné podpisy na přihláškách staronových členů strany (podrobněji zde).

Igor Svoják společně s novým vedením místního sdružení ještě před pár dny o podání trestního oznámení jen uvažoval, tento týden je skutečně podal.

"Udělal jsem to po konzultaci s lidmi, kteří se zveřejněním svých jmen cítili poškozeni," řekl Igor Svoják.

Igor Svoják

Igor Svoják

"K žádnému zveřejnění osobních údajů nemohlo dojít, kopie sporných přihlášek jsem osobně předal do rukou panu Kopeckému z revizní komise, aby je mohl porovnat," říká Petr Konůpka, podle kterého je oznámení nesmyslné.

"Na přihláškách nových členů, kteří už v minulosti byli v ODS, neseděly podpisy, tak jsem o tom začal na schůzi mluvit. Pan Svoják pak dostal strach, protože ve výsledku by mohlo jít i o podvod, a začal kolem sebe šířit atmosféru strachu, jejímž výsledkem bylo vyloučení mě a Miloslava Merty ze strany," dodal Petr Konůpka.

O tom, jak vyloučení bývalého předsedy a oblastního manažera ze strany dopadne, rozhodne v pátek smírčí výbor ODS. Jen den před plánovaným oblastním sněmem. Právě kvůli zajištění dostatečného počtu hlasů ve prospěch znovuzvolení Igora Svojáka na tomto sněmu došlo k hromadnému náboru nových členů, domnívá se Konůpek.

"Doufám, že smírčí výbor rozhodne v náš prospěch a sněmu se budeme moci zúčastnit, Miloslava Mertu totiž několik organizací nominovalo na místopředsedu oblasti," řekl Petr Konůpka.

Podle Igora Svojáka ale není jisté, zda případné rozhodnutí smírčího výboru ve prospěch obou vyloučených bude automaticky znamenat jejich účast na sněmu. "Uvidíme, jestli třeba není proti takovému rozhodnutí opravný prostředek, zatím jsem to nezkoumal, uvidíme v pátek," řekl.

Frýdecko-místecká ODS ale není jedinou, která má před sněmem problémy. Do potíží se podle některých informací dostala také hukvaldská stranická buňka, která nezvolila mezi delegáty Svojákova přívržence Pavla Bernatského. "Za to jim prý hrozili i zrušením celé organizace," řekl MF DNES zdroj, který si nepřál být jmenován.

Členové hukvaldské ODS ale na toto téma mluvit nechtěli. "Počkejme do soboty, pak se uvidí," řekl člen hukvaldské ODS Petr Sobotík.
Nejčtenější

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Důkazy vedou k přesvědčivému závěru o Kramného vině, míní Ústavní soud

Petr Kramný u ostravského soudu (29. června 2015)

Nepřímé důkazy umožnily dospět v kauze Petra Kramného k přesvědčivému závěru o jeho vině. Justice při hodnocení důkazů...

Další z rubriky

VIDEO: V někdejší strojovně těžní věže trénují hasiči práci ve výškách

V bývalé strojovně těžebního stroje někdejšího Dolu Hlubina v areálu Dolní...

Práci ve výškách, na střechách, nebo nad propastí si mohou nově nacvičovat hasiči, policisté, záchranáři, ale i...

Policie našla řidiče, který srazil školačku v Havířově a od nehody ujel

Nehoda se stala nedaleko střední školy ve Velkém Poříčí.

Policisté vypátrali řidiče, který zřejmě v polovině ledna srazil na přechodu v Havířově dívku. Neposkytl jí pomoc a od...

Graduje boj o krevní vzorky. Laboratorní řetězec údajně „loví“ lékaře

Darování krve

Laboratoře válčí o krevní vzorky pacientů, které vyšetřují za peníze pojišťoven. Dosud byla hlavním bojištěm velká...

Najdete na iDNES.cz