Válka v sociálních službách v Karviné pokračuje, dění šetří i policie

  13:33aktualizováno  13:33
Velká valící se koule se stala z kauzy Sociálních služeb Karviná, jejichž exmanažeři kritizují dnešní šéfy pro údajné zastrašování zaměstnanců či chyby v hospodaření. Do dění se vložili i auditoři a policie.

V Karviné se nyní řeší situace v sociálních službách. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Nevzdávají se. Čtveřice exmanažerů, kteří v době od loňského jara spolu s několika dalšími zaměstnanci opustili příspěvkovku Sociální služby Karviná (SSK), se dál snaží přimět úřady, ať prošetří dle nich nestandardní poměry, jež v organizaci nastolilo nové vedení v čele s městskou zastupitelkou za ČSSD Ivanou Bollogovou.

Po příchodu nové ředitelky zažila podle kritiků část zaměstnanců zastrašování, objevily se i údajné chyby v hospodaření a další závažné problémy. Ivana Bollogová kritiku trvale odmítá, zmiňuje, že se organizaci i přes útoky bývalých vedoucí daří zvyšovat kvalitu služeb, a připomíná třeba dopisy primátorovi, v nichž se letos v dubnu na její obranu postavilo několik desítek zaměstnanců SSK či odbory.

Exmanažeři upozorňují, že vedení města se potíže v chodu SSK nesnaží řešit. Audit, který v organizaci Karviná na jaře nechala provést a který zjistil údajné prohřešky, spjaté s předchozím vedením, byl podle nich účelový.

Policie šetří podněty

„Nešlo o audit, ale o přezkum hospodaření. Vedení města naznačilo, na co se má zaměřit, šetřily se jen vybrané doklady,“ řekl jeden z bývalých manažerů SSK Marek Vidlička.

Spolu se svými bývalými kolegy se nedávno obrátil na kontrolní výbor karvinského zastupitelstva, aby poměry, jež v SSK nastaly po změně vedení, do hloubky prověřil. „Situací se zabýváme, a to na základě pověření červnovým zastupitelstvem. Mluvíme se zástupci obou stran sporu, snažíme se vytvořit si co nejcelistvější obrázek,“ potvrdil předseda kontrolního výboru Eduard Matykiewicz.

Situací v SSK se zabývá i policie. „Šetříme tři podněty. Jeden se týká okolností možného snížení přijaté dotace, další dva pak případného porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ uvedla karvinská policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Primátor: Policie prověří vše

První z trestních oznámení podali exmanažeři SSK, žádají, ať policie prošetří možné nehospodárné chování ředitelky Bollogové, která do hospodaření v údajně výraznější míře, než bylo do té doby zvykem, zapojila externí dodavatele služeb. Zatím poslední z trestních oznámení podalo město na základě výsledků proběhlého auditu.

„Nezáleží na tom, kdo byl nebo je ve vedení služeb, prostě policie prověří vše,“ sdělil primátor Karviné Petr Hanzel (ČSSD) a upřesnil: „Pro nás je teď důležité, aby služby fungovaly a sloužily potřebným, a to jednoznačně funguje.“

Výsledky auditu, kritiky označovaného za účelový, ověřuje město. „Probíhají tedy další kontroly SSK,“ zmínil Hanzel. Podle Vidličky jde ale jen o snahu města odvést pozornost od podstaty věci.

Že podmínky, jež v SSK nastaly po příchodu nového vedení, zřejmě nebyly úplně standardní, naznačil i Martin Bušina, jenž v SSK dřív dělal supervizi.

Pro vysvětlení: supervize je způsob podpory, pomáhající pracovníkům v dalším rozvoji. Děje se hlavně formou rozhovorů supervizora se zaměstnanci. Martin Bušina začal supervizi v SSK dělat za minulého vedení, zprvu v jednom zařízení, později se ale zaměřil i na další pracoviště. Činnost ukončil letos.

Během pár měsíců odešla většina manažerů

K detailům situace, která po změně vedení v SSK nastala, se blíž nemohl vyjádřit, ale podotkl: „Asi není úplně standardní, aby během pár měsíců odešla většina vedoucích pracovníků. Bylo by to jasné, kdyby třeba audit zjistil, že významně porušili zákoník práce, ale pokud vím, to se nestalo.“

Navíc podle Bušiny exmanažeři prošli „Development centrem“, metodou pro popsání kompetencí a nastavení plánů rozvoje. „Byli připraveni dál na sobě pracovat.“

Jedním ze zjištění auditu v SSK bylo i údajně chybějící vzdělání Jarmily Jedličkové, šéfky Domu v Aleji. Dostala výpověď, ale postavili se za ni rodiče autistů, o něž středisko pečuje. „Byli jsme i u pana primátora. K 1. září se paní Jedličková vrátila na své místo,“ sdělila jedna z maminek.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Další z rubriky

V jesenické rezervaci mohou kůrovce ničit i chemií, ekologům to vadí

Lýkožrout smrkový v letošním roce škodil v lesích mnohem více než v minulosti....

Spor o boj proti kůrovci v chráněných lokalitách graduje. Přírodní rezervace Suchý Vrch v Jeseníkách získala výjimku,...

Místo vítěze získá zchátralý zámek na Osoblažsku druhý účastník aukce

Dívčí Hrad. (26. listopadu 2015)

Vítěz aukce, prostřednictvím které před rokem stát prodával chátrající zámek v Dívčím Hradě na Bruntálsku, se majitelem...

Nevšední zámek získá novou báň. Památkáře překvapily záchody

Starosta Nové Vsi nad Ondřejnicí Dalibor Dvořák stojí před rekonstruovaným...

Zhruba tři týdny scházejí do okamžiku, kdy jeřáb vyzvedne na věž renesančního zámku ve Staré Vsi nad Ondřejnicí na...

Najdete na iDNES.cz