Stanislav Ondruch pracuje v meteorologické stanici na Lysé hoře už od roku...

Stanislav Ondruch pracuje v meteorologické stanici na Lysé hoře už od roku 1998, jeho bratr ještě o tři roky déle. A jejich otec pak na stejném místě působil dokonce 33 let. | foto: Jan Smekal, MF DNES

Vánoce na Lysé hoře? Zážitek, na který se nezapomíná, říká meteorolog

  • 0
Vánoce se závějemi letos na Lysé hoře, nejvyšším vrcholu Moravskoslezských Beskyd, asi nezažije, i tak se ale na svátky těší. „Večeři si vychutnáme s osádkou vysílače a s obsluhou chaty Šantán,“ popisuje Stanislav Ondruch, který od roku 1998 pracuje na meteorologické stanici u kóty 1323 metrů nad mořem.

Ve vánočních službách se meteorolog Stanislav Ondruch střídá se svými třemi kolegy. Ta letošní vyšla na něj.

Máte z toho radost, nebo byste radši byl doma?
Vítám to. Prožít Vánoce na Lysé je totiž zážitek, na který se nezapomíná. Zvláště když vyjde počasí a něco nasněží.

Lysá hora a počasí

Historie

  • Počasí se na nejvyšším beskydském vrcholu monitoruje od roku 1897, v roce 1954 zahájila provoz zdejší meteorologická stanice.
  • Většina hodnot, které stanice zjišťuje, se dnes měří automaticky, jen některé „ručně“, třeba oblačnost.
  • Zprávy o počasí předávají meteorologové každou hodinu do Prahy-Komořan. Informují o teplotě vzduchu, relativní vlhkosti, tlaku a tlakové tendenci, směru, nárazech a rychlosti větru, o dohlednosti, srážkách, délce slunečního svitu, oblačnosti a v zimě dvakrát denně o výšce sněhu. Mezi další zaznamenávané údaje patří maximální a minimální teplota vzduchu, množství srážek nebo druh sněhu.
  • Od roku 1991 snímají meteorologové za jasné oblohy na Lysé hoře také přelety meteoritů pro hvězdárnu Ondřejov.

S tím sněhem to ale letos zatím není žádná sláva...
Na vrcholu leží nesouvislá vrstva sněhu, ale není to zas až tak výjimečné. Pro zajímavost - v roce 1916 bylo o Vánocích na Lysé jen devět centimetrů sněhu, v roce 1924 dokonce sníh nebyl o Vánocích vůbec a v roce 1989 ho zde ležela jen nesouvislá vrstva. Ale naopak v roce 2005 tady bylo okolo dvou metrů sněhu.

Tehdy jste Vánoce také trávil na Lysé?
Ne, to jsem byl doma v Horní Bečvě a i tam napadlo přes metr sněhu. Nebyla to žádná legrace. Bydlíme trochu víc bokem od vesnice a z domu jsme se museli dostávat na sněžnicích.

S kým strávíte letošní Vánoce?
Na stanici se mnou bude přítelkyně Pavla a štědrovečerní večeři si vychutnáme spolu s osádkou vysílače a s obsluhou chaty Šantán. Nebude samozřejmě chybět kapr s bramborovým salátem a v obýváku budeme mít jako každý rok vánoční stromeček. Jenom půlnoční mši vynecháme, to by bylo přece jen poněkud z ruky.

Kdy na Lysou vyrazíte?
Den před Štědrým dnem. Musíme se dostat přes Bílou do Ostravice - a odsud půjdeme nahoru osm a půl kilometru pěšky s plným ruksakem.

Co v něm kromě kapra a bramborového salátu ponesete?
Kapra a salát neneseme, to připraví v Šantánu, my bereme hlavně cukroví a další věci, abychom nahoře nějaký čas vydrželi.

Začátek zimy na mateorolgické stanici na Lysé hoře, jak ho v roce 2012 nafotografoval Stanislav Ondruch.

Jak jste mi před několika lety prozradil, Vánoce jste na Lysé zažil už jako malý, protože na zdejší meteorologické stanici pracoval 33 let váš tatínek. Které lysohorské Vánoce to letos pro vás budou?
Myslím, že čtvrté. A jen pro upřesnění - práci meteorologa po otci zdědil i můj bratr Vladimír. Já na Lysé pracuji od roku 1998 a on ještě o tři roky déle.

Ale Vánoce nevánoce každou hodinu musíte posílat z Lysé zprávu na centrálu do pražských Komořan.
To je pravda. Většinu hodnot odesíláme prostřednictvím automatu. Informujeme o teplotě vzduchu, relativní vlhkosti, tlaku a tlakové tendenci, směru, nárazech a rychlosti větru, o dohlednosti, srážkách, délce slunečního svitu, oblačnosti a teď v zimě dvakrát denně o výšce sněhu.

Stalo se vám nebo někomu z vašich blízkých, že měl v zimě kvůli náročným podmínkám problémy při výstupu ke stanici?
Stává se to. Můj otec třeba šel jednou nahoru do zaměstnání na Lysou přes osm hodin a málem nedošel, protože napadlo velké množství čerstvého sněhu. Nakonec mu šel naproti kolega, kterého střídal, a pomohl mu dostat se nahoru.

Stanislav Ondruch při práci uvnitř meteorologické stanice na Lysé hoře.

Když je hodně sněhu, využíváte sněžnice?
Buď sněžnice, anebo skialpinistické lyže.

Když jsem teď v prosinci byla na Lysé, zažila jsem tam půvabný západ slunce. Bývá to běžné v tomhle ročním období?
Když má člověk štěstí na počasí, tak při inverzi z Lysé uvidí v dálce na jedné straně Malou Fatru, Vysoké Tatry a Kráľovu hoľu a na druhé straně třeba hřebeny Jeseníků.

Už v této sezoně na Lysé sněžilo?
(Hledá v záznamech.) V září nebyl žádný sníh. V říjnu maximální pokrývka dosáhla čtrnáct centimetrů a v listopadu jen čtyř centimetrů.

Který z okamžiků máte o Vánocích nejradši?
Nejradši mám, když je pěkné počasí se sněhem, když služba probíhá v klidu a není třeba nic opravovat a když se nám vyhýbají ne úplně příjemné meteorologické jevy, jako je třeba ledovka.