Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vánoční kluziště opět ozdobí centrum Ostravy, bude však později a placené

  11:14aktualizováno  11:14
Ostravané, kteří s nostalgií vzpomínají na časy, kdy v období Vánoc bruslili na kluzišti v centru města, se ho letos po čtyřleté pauze a blamáži před dvěma roky konečně znovu dočkají. Pro veřejnost se otevře od 4. prosince.

Kluziště v centru města nabízí lidem například v Praze, Brně nebo Olomouci. Letos mezi ně bude znovu patřit i Ostrava. Ilustrační foto | foto: Michal ŠulaMF DNES

Krátce před komunálními volbami alespoň primátor města Petr Kajnar slíbil, že centrum města před Vánoci ožije a lidé tam budou moci bruslit na mobilním kluzišti už od 27. listopadu. Tento týden Kajnar potvrdil, že vánoční kluziště bude, ale dodal, že o něco později. Stavba ledové plochy včetně zázemí s šatnou a pódiem má začít koncem listopadu, začátek bruslení se proto posune až na 4. prosince.

"Tento termín je už definitivní. Shoduje se s oficiálním zahájením vánočních trhů," potvrdila Petra Gavendová, mluvčí městské společnosti Sareza, která bude kluziště provozovat.

Lidé přitom bruslili v centru Ostravy naposledy před čtyřmi lety. Tři roky po sobě tu tehdy provozovala vánoční kluziště firma Vodafone, která nabízela veřejnosti bruslení na ledě zdarma a půjčení bruslí za 30 korun. Kluziště stálo vždy celý prosinec na Jiráskově náměstí (takzvaném Kuřím rynku) a zájemci se tam jen hrnuli. Každý rok jich přibývalo, například v roce 2006 využilo možnosti bezplatně si zabruslit přes 18 tisíc lidí.

Sareza letos za 3,3 milionu korun koupila vlastní mobilní kluziště o rozměrech 15 krát 30 metrů, na které se vejde asi 150 bruslařů, a postavit je chce na travnaté ploše přímo na Masarykově náměstí. S výjimkou dětí do šesti let by měli návštěvníci platit za bruslení 30 korun a za půjčení bruslí 50 korun.

Kluziště nabídnou školám, chystají se třeba i exhibice

Provozní doba kluziště by přitom měla být o něco kratší než před lety, a to od 10 do 20 hodin. Organizátoři navíc počítají se třemi zhruba hodinovými přestávkami na údržbu ledové plochy rolbou.

HISTORIE KLUZIŠTĚ V CENTRU OSTRAVY

2004-2006 - každý prosinec provozovala kluziště na Jiráskově náměstí firma Vodafone

2008 - zájem firmy Lukáše Semeráka zřídit kluziště a zorganizovat doprovodný zábavný program za 5 milionů korun, když asi polovinu uhradí město, projekt však nebyl včas připraven

2010 - primátor slibuje, že od 4. prosince se opět bude bruslit, ale tentokrát na Masarykově náměstí

"Nákup kluziště ani jeho provoz není levná záležitost. Navíc vycházíme z přesvědčení, že když je něco zadarmo, lidé k tomu přistupují jinak, než když zaplatí alespoň symbolický poplatek," řekla Gavendová.

"Bruslení pro veřejnost na mobilním kluzišti bude v každém případě levnější než například bruslení na našem porubském stadionu, navíc nabídneme bruslařům i divákům zajímavý zábavný program," dodala.

Dopoledne podle ní chtějí nabídnout bruslení zdarma školám, dětským domovům a dalším neziskovým organizacím či maminkám s malými dětmi.

Bruslaři i diváci se navíc mohou těšit třeba na světelné efekty, hudbu, ale také na diskotéky na ledě, soutěže či krasobruslařské exhibice. Organizátoři nyní jednají například o tom, zda by diváci nemohli zhlédnout ukázky z Mrazíka - muzikálu na ledě.

Kluziště, u kterého bude kromě půjčovny i brusírna bruslí, ale také občerstvení a toalety, by mělo zřejmě fungovat do 2. ledna. Zájemci o bruslení dostanou šanci zarezervovat si místo na ledové ploše na určitou hodinu přímo na místě nebo pomocí internetu.
Nejčtenější

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...Bagristovi se při demolici zasekly nůžky, padající most ho stáhl s sebou

Na Novojičínsku se zřítil most, na kterém byl dělník v bagru.

Při demolici mostu na silnici I/48 u Příbora na Novojičínsku se v sobotu ráno těžce zranil bagrista. Podle informací...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Slavný výrobce varhan Rieger-Kloss Orgelbau z Krnova je v insolvenci

Krnov se dlouhá léta pyšnil výrobnou varhan. Nyní se však společnost...

Vedení společnosti Rieger-Kloss Orgelbau, která vyráběla v Krnově varhany už v 19. století, požádalo soud o zahájení...

Záhada sídla recesistů je rozluštěna. „Hrad“ našli i na dalším snímku

Snímek dokazující existenci „hradu“. Byl součástí hotelu, z jehož zahrady je na...

Pátrání po osudu málo známého hradu Schachtburg, který měl být před druhou světovou válkou sídlem recesistického spolku...

VIDEO: V někdejší strojovně těžní věže trénují hasiči práci ve výškách

V bývalé strojovně těžebního stroje někdejšího Dolu Hlubina v areálu Dolní...

Práci ve výškách, na střechách, nebo nad propastí si mohou nově nacvičovat hasiči, policisté, záchranáři, ale i...

Najdete na iDNES.cz