Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Středisko ekologické výchovy Hl. m. Prahy

Bídné jaro. Medu bude letos méně, obávají se včelaři

  • 3
V minulých letech včelaři z velké části Moravskoslezského kraje stáčeli v polovině května první jarní med. Na něco takového letos nemají ani pomyšlení.

„Včelaři nejenže nemají první med, ale včelstva musí navíc ještě přikrmovat. Letošní rok zatím hodnotím jako hrůzostrašný,“ konstatoval Miroslav Poništ, krajský předseda Českého svazu včelařů.

Poměrně dlouhá zima, pak několik březnových abnormálně teplých dnů, které však vystřídaly mrazy. Také v dubnu teploty zaostávaly za normou uplynulých let. A ani květen dosud není o moc lepší.

„Je to bída. Stromy teprve rozkvétají, některá včelstva jsou zesláblá, bude to asi všelijaké. Jsme dost pozadu,“ potvrdil předseda včelařů na Bruntálsku Martin Pospíšil.

V podhorských oblastech odhadují zpoždění přibližně o tři týdny. Současně však včelaři s nadějí v hlase říkají, že díky tomu nedávný mráz nespálil tolik květů.

Letošní počasí klade na včelaře vysoké nároky

„Ať už je teplo. Ale přiměřeně, protože když pak začne kvést všechno najednou, tak to taky není dobré,“ upozornil Pospíšil. Vysvětlil, že studeným jarem oslabené včely by pak nestihly všechno opylit, což by bylo znát na množství medu. A samozřejmě také na úrodě ovocnářů.

Podle Pospíšila se teprve na konci května ukáže, jakou budou mít včelaři sezonu.

Podobně hovoří také Marie Knedlová, předsedkyně Českého svazu včelařů ve Frýdku-Místku. Ani ona tak studené jaro už dlouho nepamatuje. „Co včely zatím posbíraly, to většinou zase samy spotřebovaly. Co v odhadu počasí platilo kdysi, teď už neplatí,“ povzdychla si.

Krajský předseda včelařů Poništ se stará o včelstva v Dolní Lomné na Jablunkovsku. Upozorňuje, že letošní počasí klade na včelaře vysoké nároky. Každá lhostejnost se podle něj může krutě vymstít.

„Včelař se letos musí nejen kochat, ale také pozorně dívat, co se v jeho včelstvech děje, aby rok neskončil katastrofálně,“ varoval. Dodal, že včelaří přes dvacet let, ale letošní rok považuje za mimořádný.

Co nejvíce ohrožuje včely

  • Prudké střídání teplot – počasí přichystalo včelám nemilé překvapení. V březnu za teplého počasí vyletěly ven, ale pak uhodily mrazy, vinou čehož mnoho včel uhynulo a další jsou oslabeny.
  • Varroáza – infekční onemocnění způsobené roztočem pocházejícím z daleké Indie. Tamní včely jsou proti němu imunní, evropské však nikoliv.
  • Mor včelího plodu – onemocnění včelích larev. Spory přežívají mnoho let a zamořují rozsáhlé oblasti. Při nakažení včelstva je jediným řešením důsledná likvidace, nejčastěji spálením.

Nákaz je letos méně

Včelaři proto nevylučují zdražení domácího medu. Zatímco v minulých letech Poništ prodával jeden kilogram medu podle druhu za 140 až 160 korun, tak letos prý může vystoupal až ke 180 až 200 korun za kilogram.

„Uvidíme, zatím to jsou jen odhady. Bude záležet na dalším počasí. Doufám, že už ničím nepřekvapí,“ konstatoval Poništ.

Včelaře tak může těšit alespoň to, že jejich včelstva mnohem méně než v uplynulých letech decimují nejrůznější nákazy. Třeba loni bylo v kraji osmdesát ohnisek moru včelího plodu.

„Letos je situace mnohem příznivější, jsme maximálně na třetině případů,“ zmínil Severin Kaděrka, ředitel Státní veterinární správy v Ostravě.

Podle něj se tak rozhodně vyplatila přijatá opatření, například dotace na mnohem četnější vyšetření včel. „Rovněž se důsledně likvidovala nakažená včelstva. Ačkoli byly ztráty, tak to mělo svůj význam. Díky tomu jsme na tom letos lépe než některé jiné regiony,“ zakončil Kaděrka.