Bartošovická stanice hýčká přírodní unikát - albína kosa černého. (11. června

Bartošovická stanice hýčká přírodní unikát - albína kosa černého. (11. června 2013) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ve stanici pečují o kosa černého, vlastně bílého. Mladého albína

  • 9
Ochránci přírody ze Stanice na záchranu živočichů v Bartošovicích na Novojičínsku se starají o opeřenou hříčku přírody, unikátního kosa černého. Od hlavy až po ocas je totiž bílý.

"U kosů se poměrně často objevuje leucismum, kdy jim chybí pigment v peří, takže jsou spíše strakatí. U nás ale máme stoprocentního albína, který pigment nevytváří vůbec. A to už unikát je," upozornil pracovník stanice Jan Kašinský.

Ve stanici od založení v roce 1983 kosího albína nikdy neměli. Zhruba měsíční ptáče leželo v trávě na sídlišti v nedaleké Studénce. Peří mělo promočené, létat ještě pořádně neumělo, v nesnázích se zjevně ocitlo chvíli po opuštění hnízda. "Lidé volali, protože ani netušili, co vlastně objevili," usmíval se Kašinský.

 Ve staniční voliéře se mladý kos rychle zotavuje. Dostává červíky, namočené kočičí granule, kousky ovoce a další laskominy. Albín se stal součástí expozice ve stanici a není jisté, jestli se do přírody někdy vrátí.

Ostatní kosi albíny napadají

Zatímco zdravotně návratu nic nebrání, zřejmě by příliš dlouho nepřežil. Vinou bílé barvy je totiž snadným cílem predátorů.

Lehké to albíni nemají ani mezi svými. "Ostatní kosi je většinou napadají a odhánějí," vysvětlil Kašinský. Otázkou také zůstává pohlaví albína a jak by se mu podařilo najít partnerku. Jeho potomci by však podle odborníků pravděpodobně byli normálně tmaví. Ostatně jeho rodiče také prý jistě nebyli bílí.

Bělostný kos je už velmi vitální a pro návštěvníky stanice se stal nečekanou atrakcí. "Rozhodně se nezdá, že by svou genetickou chybou nějak strádal. Brzy se rozhodneme, jestli se vrátí do přírody, nebo u nás zůstane natrvalo," zakončil Kašinský.