Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve vesnické škole to vře kvůli odvolání ředitelky i novému řediteli

  9:47aktualizováno  9:47
Pedagogové na základní škole v obci Sudice se bouří, že jim starosta vyměnil ředitele. Proti odvolání předchozí ředitelky jsou téměř všichni učitelé, vychovatelky i kuchařky. Sepsali kvůli tomu petici a mimo jiné tvrdí, že nový ředitel svoji práci nezvládá.
Ve škole v Sudicích to vře. Učitelé podepisují petici proti výměně ředitelů. Ilustrační foto

Ve škole v Sudicích to vře. Učitelé podepisují petici proti výměně ředitelů. Ilustrační foto | foto: Martina LhotskáMF DNES

"Dostali jsme se do tíživé situace," píší učitelé. S médii komunikují po e-mailu. Bojí se uvádět konkrétní jména. "Ve škole je chaos, protože nový ředitel svou práci nezvládá," tvrdí. Ředitel odmítá odpovídat po telefonu.

Petr Halfar, starosta obce Sudice, odvolal ředitelku Michaelu Ferenzovou letos v září, a to v souladu se zákonem, protože nesplnila kvalifikační studium pro ředitele škol.

Pedagogům však vadí, že, místo aby do funkce ředitele jmenoval její zástupkyni, přivedl do školy člověka zvenčí - pedagoga Miroslava Krista. Napsali stížnost na Českou školní inspekci a ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Česká školní inspekce však může kontrolovat pouze jednání školy, ne zřizovatele. "Až tu školu navštívíme, zkontrolujeme, jestli vedení školy splňuje kvalifikační předpoklady stanovené zákonem, ale to je vše, co můžeme udělat," sděluje Libor Vacek, mluvčí České školní inspekce.

Podle Šárky Svobodové z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy je jmenování ředitele příspěvkové organizace obce v plné kompetenci zřizovatele. "A proto v případě ZŠ a MŠ Sudice postupoval zřizovatel v souladu s právními předpisy," uvádí Svobodová z odboru vnějších vztahů a komunikace.

Je chaos v rozvrhu i suplování, píší učitelé

Podle učitelů však nový ředitel svou práci nezvládá. "Nerozumí jí, panuje chaos v rozvrhu a v suplování," uvádí v e-mailu pedagogové. Podle bývalé ředitelky jim nové vedení dokonce vyhrožuje.

"Vím, že jednomu z nich ředitel řekl:Ty jsi iniciátorem petice, ty půjdeš ze školy pryč," tvrdí odvolaná ředitelka školy Michaela Ferenzová. "Píšou mi e-maily, že se bojí a ať jim pomůžeme, protože je ve škole nesnesitelná atmosféra. Jsou pod tlakem, ve kterém je nemožné učit. Je to šílené," doplňuje ji Zuzana Pešátová, bývalá zástupkyně. Ta odstoupila z funkce krátce po odvolání ředitelky. "Starosta a nový ředitel se mnou jednali hrozně arogantně. S takovými lidmi já pracovat nemůžu," říká.

Podle ní ředitel stanovil ostatním pedagogům přesčasy, místo aby sám učil. "Rodičům se to nelíbí. Bojí se, že děti neudělají přijímačky na střední školy," tvrdí bývalá zástupkyně ředitelky.

Nový ředitel: anonymy píše bývalé vedení

Nový ředitel Miroslav Krist se po telefonu odmítá vyjádřit. Podotýká, že jediný problém s ním má bývalé vedení, které píše médiím anonymní dopisy.

"Co mám na to říct," reaguje bývalá ředitelka školy Michaela Ferenzová, "Kdykoli jsem napsala stížnost, podepsala jsem se. Teď se mnou učitelé nekomunikují, asi se bojí, chápu je. Pracují pod tlakem a jsou zoufalí."

Starosta obce Sudice Petr Halfar připomíná, že paní ředitelka byla odvolána podle zákona. A i když učitelé tvrdí, že nové vedení svou práci nezvládá, starosta to vidí jinak. "Na té škole kdysi učil. Je teď vhodným ředitelem," říká. Podle něj byli rodiče s bývalým vedením nespokojeni. "Stěžovali si i mně. Nikdy za mnou nepřišli, neslo se to po vesnici."

Zeptali jsme se rodičů, na které nám dal telefonní čísla starosta.

"Ve škole nastala změna a jsem za to ráda," sděluje Iveta Kryštofová. "Syn měl s učením velké problémy, když šel do první třídy. Nejprve je učila pedagožka, která brzy odešla, protože nesplnila kvalifikační předpoklady. Pak je učila pedagožka, kterou přijali z úřadu práce. Neměla zkušenosti s prvním stupněm. Pro syna to bylo zlé."

Ani jinému rodiči Danielu Procházkovi se bývalé vedení školy nelíbilo. "Nebylo to pravé ořechové. Mám soukromý důvod."

Dělaly svou práci kvalitně, nesouhlasí učitelé

Učitelé ve svých dopisech píší, že paní ředitelka i její zástupkyně dělaly svou práci kvalitně, což dokázal i výsledek České školní inspekce letos v lednu.

"Mezi námi a dětmi bylo všechno v pořádku, ve škole panoval pohodový stav, žáci za námi stáli," tvrdí bývalá zástupkyně Zuzana Pešátová. Nový ředitel je do funkce jmenovaný dočasně, do ukončení konkurzního řízení.

"To ještě nezačalo. Uděláme to tak, aby od nového roku mohl být jmenovaný nový ředitel, nebo ředitelka školy," dodává starosta Petr Halfar.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Tak těm lidem dejte byty, říká autor žaloby na bezdoplatkové zóny

Majitel Hotelu Grand Zdeněk Plaček.

Majitel bohumínského Hotelu Grand Zdeněk Plaček podal žalobu na město kvůli zavádění bezdoplatkových zón. V jeho domě...

Další z rubriky

Ostravské stopy: První záskok budu mít vždy spojený s Ostravou, říká Trojan

Rozstřel Trojan, Dvořál - Celé

Známý herec Ivan Trojan sleduje dění v Ostravě od konce 80. let, kdy se do ní podíval v rámci svého prvního záskoku....

V ostravské zoo žije téměř dvě stě ptačích druhů, třetina létá volně

Speciální budky pro puštíky jsou zavěšené na stromech.

V ostravské zoologické zahradě viditelně přibývají ptáci. „V současnosti chováme přes 120 druhů ptáků z různých koutů...

Řidičům Taxify hrozí za chybějící oprávnění velké pokuty i trestní stíhání

Přivolávání taxíku pomocí aplikace (ilustrační foto).

Alternativní taxislužba Taxify, která začala v Ostravě fungovat před třemi týdny, budí emoce. Klienti kvitují nízké...

Najdete na iDNES.cz