Ve Vítkovicích mají novou rychlokovárnu za dvě miliardy. Podívejte se

  • 2
Strojírenská firma Vítkovice Machinery Group zprovoznila v Ostravě špičkovou rychlokovárnu za dvě miliardy korun. I v evropském měřítku ojedinělý provoz zaměstná osmdesát vysoce kvalifikovaných pracovníků, další desítky pracovních míst vzniknou v obslužných provozech. Podívejte se na slavnostní zahájení provozu strojírenského pracoviště 21. století.

Rychlokovací stroj je současnou nejmodernější technologií takzvaného volného kování. "Díky nové technologii jsme schopni zpracovávat hi-tech materiál, dodávat do nových odvětví, pro která jsme nepracovali, a v uzavřeném výrobním cyklu produkovat hotové výrobky," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Vítkovic Jan Světlík.

Generální ředitel společnosti Vítkovice Hammering, která linku provozuje, Vladan Polášek řekl, že rychlokovárna částečně nahradila produkci staré kovárny. "Co je úplně nové, jsou kované trubky, což v rámci Vítkovic a vlastně celé Evropy dneska není. Kovaná trubka se dnes dělá docela komplikovaným způsobem a tady přímo na to technologii máme," řekl. Dodal, že technologie je první, kterou německá firma SMS Meer v tomto odvětví dodala.

Díky rychlokovárně se vítkovická firma posunula v technologii výroby o mnoho
Moderní provoz zatěžuje okolí hlukem jen ve velmi malé míře. K vytápění pece se
Vyrobky z nové vítkovické rychlokovárny zamezí dovozu čínské konkurence a

Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS) Vítkovicím velká investice pomůže být na špici v oboru. "Vzhledem k té velké investici je to velká odvaha. V České republice inovativní procesy probíhají, ale ne v takovém měřítku a hlavně ne v tomto typu průmyslu. Tohle je opravdu unikát. Kontinuální proces výroby bude naprosto unikátní v celé Evropě," řekl Kocourek.

Mluvčí strojírenského podniku Eva Kijonková už před zahájením trvalého provozu linky uvedla, že společnost Vítkovice Hammering měla vyprodáno více než 60 procent své kapacity. Zhruba třetina výrobků bude směřovat k oběma výrobcům bezešvých vysokotlakých ocelových lahví v rámci skupiny Vítkovice Machinery Group. Podstatná část produkce půjde na export, kromě Evropy také do Ruska, Indie nebo Jižní Ameriky.

Generální ředitel firmy Vítkovice Machinery Group Jan Světlík (vpravo) se
Generální ředitel firmy Vítkovice Machinery Group Jan Světlík (vlevo) vybízí k
Jako na hasičském bále si jistě chvíli připadali (zprava) generální ředitel

"Provoz je řízený počítačově a je plně automatizovaný. Efektivita výroby se díky tomu blíží myslitelnému maximu," řekla mluvčí Kijonková. Společnost Vítkovice Hammering chce do roku 2015 dostat roční produkci linky až na 100 tisíc tun kovaných výrobků. Polášek řekl, že už do konce roku se počítá s vykováním mnoha tisíc tun výkovků.

Guvernér České národní banky Miroslav Singer řekl, že pro Vítkovice i město Ostravu má investice velký rozměr. "Je to ukázka toho, že existují firmy, které prosperují, investují, snaží se a rozvíjejí se. Mám z toho jenom radost," řekl Singer.

Rychlokovárna užívá k vytápění karuselové pece zemní plyn, hořáky mají snížený obsah oxidu dusíku ve spalinách a zbytkové teplo se dále využívá. Provoz téměř nezatěžuje okolí hlukem, dodala mluvčí.