Mezi obory, které vrbenské sportovní gymnázium vyučuje, je i cyklistika. Na

Mezi obory, které vrbenské sportovní gymnázium vyučuje, je i cyklistika. Na snímku jsou studenti se svým trenérem Vlastimilem Mlynářem (uprostřed). | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ve Vrbně pod Pradědem přituhuje kvůli budoucnosti sportovního gymnázia

  • 2
Jedinou střední školu ve Vrbně pod Pradědem - sportovní gymnázium - chce kraj v rámci slučování přesunout do Bruntálu. Zastánci školy varují: utrpí celý region.

Jako na jediné gymnázium v kraji sem studenti míří za výukou lyžování, snowboardingu, cyklistiky nebo třeba biatlonu.

"Zázemí máme velmi dobré. I v letošní 'zimě nezimě' jsme mohli lyžovat. Za sněhem jsme jezdili na Praděd, kam cesta trvá jen asi patnáct minut, navíc přímo u školy máme novou sjezdovku," říká vedoucí trenér školy Richard Klech.

Sportovní gymnázium založené v roce 1992 v posledních dvou letech funguje jako pobočka Gymnázia Bruntál a zástupci kraje avizovali, že jeho výuku asi od září 2015 přesunou do Bruntálu.

Kraj totiž počítá s tím, že pro příště bude na Bruntálsku fungovat jen jedno gymnázium nabízející jak čtyřletý, tak osmiletý obor. A vrbenské škole podle něj chybí jistota budoucího dostatku žáků. S tím ale zastánci "gymplu" nesouhlasí.

Odchod školy by podle jejích zastánců ublížil celému regionu

"Demografické údaje ukazují, že gymnázium má potenciál i dál fungovat alespoň jako šestileté s jednou třídou v ročníku," sdělila zástupkyně ředitele školy Jitka Krätschmerová s tím, že úbytek studentů v poslední době souvisí s nejistou budoucností gymnázia.

Odchod školy by podle jejích zastánců ublížil celému regionu, jejž už teď tíží velká nezaměstnanost a úbytek obyvatel. "Zrušit gymnázium ve Vrbně by bylo špatné rozhodnutí, které by se v území projevilo další emigrací," uvedl David Rucki, zpracovatel integrované strategie pro Místní akční skupinu Hrubý Jeseník, jejíž členové taktéž podpořili zachování vrbenské sportovní školy.

Stejný názor vyjádřilo i přes šest set lidí v petici. Mluvčí kraje Petra Špornová uvedla, že zřizovatel se nyní intenzivně zabývá otázkou budoucnosti vrbenské pobočky bruntálského gymnázia. "Proběhlo jednání s vedením Vrbna pod Pradědem a na 9. dubna se chystá i jednání s veřejností," sdělila.

Varianta šestiletého gymnázia není reálná, zní z kraje

Podle mluvčí kraje není varianta šestiletého gymnázia ve Vrbně reálná, stejně jako propojení budov gymnázia a vrbenské základky, které navrhují příznivci "gymplu".

"Není pravda, že se školy nemohou propojit. Kapacitu mají plnou jen na asi padesát procent. Propojením se uvolní jedna až dvě budovy pro jiné využití, a sníží se tím náklady na provoz," vysvětlil předseda sdružení Pro Vrbno Květoslav Súkup, jeden z členů iniciativní skupiny pro záchranu gymnázia. V budoucnu by se podle něj na zřizování školy mohlo podílet třeba i město.

Starostka Helena Kudelová řekla, že gymnázium je pro Vrbno důležité. "Mít ve městě střední školu, a sportovní k tomu, může být povrchně vzato i prestižní záležitost. Ale podstatnější pro život města je přítomnost studentů a aktivit s nimi spjatých, jakož i fakt, že absolvování střední školy ve městě posiluje jejich sounáležitost k tomuto místu," uvedla.

Aby se podle starostky povedlo zvrátit názor zřizovatele o potřebě vzniku dalšího šestiletého gymnázia, je nutné pro to připravit argumenty. Dosud známé demografické údaje naznačují, že třídy by v budoucnu naplněny být mohly. "Je důležité, aby své stanovisko řekli zástupci kraje veřejnosti. Stane se tak na setkání 9. dubna," připomněla starostka.

Termín vzešel z nedávné schůzky vedení Vrbna s náměstkyní hejtmana Věrou Palkovou a šéfem krajského odboru školství Liborem Lenčem. Ti měli zamířit i na domluvené setkání se zástupci iniciativní skupiny, k jejich zklamání ale nedorazili.