Vědci chtějí zjistit, jaký vliv má znečištěné ovzduší na matky s novorozenci. Ilustrační snímek

Vědci chtějí zjistit, jaký vliv má znečištěné ovzduší na matky s novorozenci. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Výzkum genů matek pokračuje. Najít na Karvinsku nekuřačku je však potíž

  • 8
Potřebují sto, zatím mají osmnáct. Genetických vzorků karvinských matek a jejich miminek, jež mají vědcům v unikátním výzkumu ukázat vliv ovzduší na zdraví, přibývá jen pozvolna. Odebírat se proto budou i příští rok. Problémem je najít na Karvinsku dostatek žen nekuřaček.

Mají kvůli vysokému podílu škodlivin v ovzduší změněné geny už novorozenci? Odpověď přinese unikátní výzkum, který srovnává genetický materiál dětí a jejich matek z Karviné a Českých Budějovic. V karvinské porodnici právě teď oslovují dobrovolnice. Mají zájem, ne každá ale může pomoci. Překážkou se ukázal být vysoký podíl kuřaček.

"Začali jsme 1. srpna a máme osmnáct hotových odběrů. Maminky jsou vstřícné, bohužel problémem je, že spousta kouří. Kuřačky kritéria vylučují," popisuje náměstek pro léčebnou péči Nemocnice Karviná-Ráj Radek Sušil.

Karviná versus České Budějovice

V kvalitě ovzduší jsou rozdílné jako černá a bílá. Karviná bývá pod prachovou pokličkou v průměru čtvrtinu roku (95 dní). Maxima tam dosahují i sedminásobku limitu. Letos už má město za sebou 67 smogových dní.

České Budějovice trápí prach v průměru tři týdny ročně (20 dní). Maxima dosahují dvojnásobku limitu. Letos mají za sebou 18 prašných dní, za celý loňský rok pouhých 16 dní.

Množství benzo(a)pyrenu v ovzduší je v Karviné asi osminásobně nadlimitní, jedovatý polyaromát limit překračuje na 100 procentech území města. V Českých Budějovicích je jedenapůlnásobně nadlimitní, avšak jen asi na 10 procentech území. Ve zbytku limit nepřekračuje.

Dodává, že odběr vzorků z takzvaného letního období proto nemocnice prodlouží. "Když budou příznivé klimatické podmínky tak až na říjen," odhaduje.

V takzvané letní části projektu vědci potřebují z Karviné sto vzorků. Dalších sto pak chtějí odebrat v zimní, smogové části roku, a to od ledna do března 2014.

Kouření zkresluje výsledky

Srovnávat budou vliv benzo(a)pyrenu, kterého je v karvinském ovzduší osmkrát víc, než předepisují limity. Zjistí, jak moc ovlivňuje imunitu a budoucí zdraví dítěte už to, že je jedovatému polyaromátu v ovzduší vystavená jeho matka v těhotenství.

Vzorky z Karviné se porovnají s dvěma sty odběry z Českých Budějovic, kde je ovzduší několikanásobně lepší. Výzkumný tým bude sledovat také zdraví vybraných dětí v průběhu prvních dvou let jejich života.

"V Karviné je hodně kuřaček. Pro výzkum je však důležité testovat jen matky-nekuřačky. Vliv kouření je daleko intenzivnější než vliv znečištěného ovzduší, zkreslovalo by to výsledky," vysvětluje Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd, který za projektem stojí. Odebírat vzorky plánuje do poloviny října. "Pokračovat s letními odběry budeme příští rok. Mohlo by se začít v půlce června," doplňuje.

Sleduje se i strava maminek

V českobudějovické porodnici od začátku srpna získali přes čtyřicet vzorků.

"Máme tu spoustu žen s rizikovým těhotenstvím, nedonošené děti a podobně, které nemůžeme zařadit," popsala největší překážky na jihu Čech mluvčí Nemocnice České Budějovice Ivana Kerlesová. Nemocnice má zhruba trojnásobný objem porodů v porovnání s Karvinou.

Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd v karvinské nemocnici s primářkou dětského oddělení Lenkou Böhmovou.

Těhotné ženy musí se zapojením do projektu vždy souhlasit. Pak se při porodu odeberou dva vzorky pupečníkové krve a žilní krev matky. Ta také ještě před porodem odevzdá moč. Třetí den po porodu se odebírá vzorek mateřského mléka a moči dítěte.

"Odběry putují do mrazáku laboratoří klinické biochemie. Odtud si je vyzvedává výzkumný tým," popisuje vrchní sestra karvinské porodnice Pavla Kovalčíková.

Doplňuje, že u desetiny zapojených maminek se sleduje i strava. "Dva týdny před porodem dávají do krabiček čtvrtinu své denní stravy. Uchovávají ji doma v mrazáku a po sedmi dnech přinesou sedm krabiček k nám," uvádí Kovalčíková. Dvě maminky už jídlo odevzdaly, jedna právě sbírá. Potřebují jich deset.

Karviná čelí obřímu znečištění ovzduší benzo(a)pyrenem. Zvyšuje riziko bronchitid u dětí. V těhotenství má vliv na porodní váhu plodu, tyto narozené děti pak mají ve středním věku vyšší pravděpodobnost potíží s cukrovkou či ischemickou chorobou srdeční. U mužů snižuje plodnost. A u celé populace výrazně zvyšuje riziko srdečněcévních onemocnění.