Vedoucí marketu vzala pokladním židle. Budete jen stát, přikázala

  6:22aktualizováno  6:22
Sezení zpomaluje práci, proto budete jen stát. Příkaz manažerky v supermarketu Albert v Ostravě-Porubě zněl jasně - pokladní přišly o židle. Jedna pracovnice odešla, ostatní vše mlčky snášely. Jakmile se o případ začala zajímat MF DNES, byla náprava rychlá.
V supermarketech Albert mají pokladní možnost sedět, jen v Ostravě-Porubě to skoro dva měsíce neplatilo. Ilustrační snímek

V supermarketech Albert mají pokladní možnost sedět, jen v Ostravě-Porubě to skoro dva měsíce neplatilo. Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Ničily ji až dvacetihodinové směny v soukromé firmě, proto vzala práci pokladní v supermarketu Albert v Ostravě-Porubě. Dlouho tam ale nevydržela.

"Byl to pro mě velký stres. Honili nás, ať zrychlíme. Měřili čas, za který odpípneme zboží. Omezovali nám množství pití, abychom nechodili často na záchod. Zákonná přestávka na jídlo tam vůbec neexistovala. A když jsem si potřebovala odběhnout alespoň na ten záchod, hned mě vyvolávali zpátky," líčí své zkušenosti mladá žena.

Chtěla se zaučit a vytrvat. Ale když vedoucí prodejny koncem září rozhodla, že všem pokladním vezme židle, aby pracovaly rychleji a vypadaly efektněji, vzdala to.

Opřít se o pokladnu? Na to zapomeňte

"Vzali mě na třicet hodin týdně, ale v práci jsem stejně byla osm až devět hodin denně. Když jsem musela dlouho stát za kasou, strašně mě bolely kyčle. Přešlapovala jsem pak z nohy na nohu, a když to nešlo vydržet, opřela jsem se o pokladnu, ale za to mě manažerka hned seřvala," dodává žena.

Paradox je, že zatímco nadřízení manažerky, lékař i psycholožka zákaz židlí v pokladně odmítli, zaměstnanci, kteří v prodejně zůstali, si na nařízení nestěžovali.

"Je pravda, že po delším stání nás bolí nohy, a v ostatních prodejnách na kase židle mají, ale neřešíme to. Třeba když se zlepšíme, dostaneme je zpátky," řekla jedna z prodavaček. Podotkla, že se ženy ozvaly například kvůli tomu, že nemají čas na jídlo, ale neuspěly. "Někdy si třeba stihnu do jídla aspoň kousnout, ale když je práce, tak se nedá nic dělat," líčí smířeně.

Firma: Vážíme si namáhavé práce zaměstnanců

Michal Mačák, primář ortopedie v ostravské městské nemocnici, ale varuje, že dlouhé stání na jednom místě vede k horšímu prokrvení a otokům nohou i bolestem páteře. "Důležitý je pohyb a střídání poloh. Pokladní by měli střídavě sedět a stát. Nutit je k tomu, aby jen stáli, je nesmysl," míní.

Myslí si to i vedení firmy Ahold, které Alberty patří. Reakce na upozornění MF DNES byla okamžitá. "Situaci jsme prověřili, do hodiny byly židle zpátky," říká mluvčí Aholdu Judita Urbánková.

Podle ní šlo o výjimečnou situaci, kterou nadřízený manažer probral se zaměstnanci i vedoucí prodejny a už se nebude opakovat. "Vážíme si namáhavé práce našich zaměstnanců. Kdykoli se mohou obrátit na nadřízené," dodala.

Psycholožka: Nemusíme si nechat vše líbit

Vedení firmy Ahold tvrdí, že její zaměstnanci mohou problémy řešit s nadřízenými. Případ pokladních, kterým šéfka supermarketu vzala židle, ale svědčí o tom, že se tak neděje. I jinde lidé snášejí v práci chování, které hraničí s šikanou, ale nebrání se. Mlčí, nebo odcházejí. Proč? "Jsou to důsledky doby minulé. Za totality jsme se báli, že když se ozveme, bude zle," míní ostravská psycholožka Ludmila Mrkvicová.

Teď se lidé bojí, že ztratí práci.
Ale každý člověk by si měl zachovat svou důstojnost. Ve všech vztazích, tedy v rodině i na pracovišti, platí, že lidé si k nám dovolí tolik, kolik my jim dovolíme. Mám tím na mysli, že je vždy smysluplné říci svůj názor, a to i v situaci, že se obáváme ztráty zaměstnání.

Pokladní v Albertu neměly židle asi měsíc a půl. Po upozornění redakce je dostaly zpátky. Jak se obecně mají lidé bránit proti nesmyslným příkazům jinde?
Vždy je dobré se nejdřív zajímat a ptát, jaké opodstatnění nové nařízení má. A pokud je nesmyslné, pak situaci řešit podle okolností. Když to nejde s přímým nadřízeným, tak třeba s jeho nadřízeným.

Jenže zvlášť v našem kraji je ztráta práce tak velkým strašákem, že lidé raději snášejí různá příkoří i na úkor svého zdraví.
Všude přibylo práce a stresu, ale neměli bychom se nechat zatlačit za hranici, která je pro nás únosná. Nemusíme si nechat všechno líbit. Chodí ke mně klienti, kteří se hroutí pod tlakem šikany či mobingu na pracovišti. Často spolu najdeme řešení. Problém bývá v tom, že neumíme otevřeně komunikovat.

Stále častěji se k sobě nechutně chovají i kolegové. Jak to změnit?
Řešení je jednoduché, ale těžké. Každý musí začít u sebe, chovat se slušně a respektovat ty druhé.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

O vraždě Kramných elektřinou nemám pochybnosti, říká znalec Dvořáček

Předseda Ústavu soudního lékařství v Ostravě Igor Dvořáček také vypovídal v...

Je předsedou akademického senátu Lékařské fakulty Ostravské univerzity, téměř dvacet let vedl Ústav soudního lékařství...

Plekanec byl u další výhry. Hokejisté Kladna porazili Frýdek-Místek

Tomáš Plekanec se po návratu z NHL poprvé představil v dresu Kladna, zasáhl do...

Kladenský víkend s Tomášem Plekancem byl pro domácí hokejisty úspěšný. Při sobotní výhře nad Litoměřicemi (4:2) se...

Z Ostravy převáželi pacienta s podezřením na MERS, choroba se nepotvrdila

Hasiči pomáhali zdravotníkům s přesunem pacienta do sanitky. Použili ochranný...

Sanitka ve středu převážela z Fakultní nemocnice v Ostravě na pražskou Bulovku pacienta s podezřením na nebezpečnou...

Další z rubriky

Otevřené chrámy navštívily statisíce lidí, nejvíce lákal hukvaldský kostel

Pohled na hrad Hukvaldy

Kostel sv. Maxmiliána na Hukvaldech se stejně jako loni stal i tento rok v rámci projektu Otevřené chrámy...

Sanitka se na ledu nedostala ke zraněnému. Záchranáři šli dva kilometry

Zásah hasičů a záchranářů v obci Krásná, kde spadla čtyřletá holčička do studny.

Běžný zákrok záchranářů v nejvýchodnější části země se vinou ledu na silnici změnil v drama. Sanitka se nedostala až ke...

Focení včel přineslo muži z Jablunkovska úspěch v prestižní soutěži

Úspěšný snímek Milana Motyky v soutěži Czech Photo Nature

Milan Motyka z Mostů u Jablunkova fotí včely. A je v tom dobrý. Jeho snímek nazvaný Spící královny, na kterém včely...

Najdete na iDNES.cz