Pacienti nemocnic i senioři v domovech trpí horkem. Chlazení je jen někde

  7:30aktualizováno  7:30
Průměrně třetina nemocničních pracovišť v Moravskoslezském kraji je vybavená klimatizací, rekuperací, nebo jinou technologií, která dokáže chladit vzduch. Většině pokojů ale chlazení chybí. Ještě hůř jsou na tom domovy pro seniory. Staří a nemocní lidé ve vedrech trpí. V budoucnu se to má změnit.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Více tekutin, ovoce i zeleniny. Častější sprchování či otírání vlažnou vodou. Možnost častější výměny ložního prádla i pyžama. Místo teplé přikrývky jen povlečení nebo prostěradlo.

Tak se v úmorných vedrech snaží personál nemocnic i domovů pro seniory zmírnit utrpení lidí ležících v pokojích, které není možné klimatizovat. 

„Kromě zvýšeného pitného režimu používáme místo přikrývek pouze povlaky, lehké oblečení a chladivé obklady. Využíváme zastínění oken, větráme v noci, pouštíme přenosné větráky a podobně. Snažíme se minimalizovat zdravotní rizika, která lidem v horku hrozí,“ říká náměstkyně ošetřovatelské péče Slezské nemocnice v Opavě Hana Hozová. 

„Zdravotníci pacientům častěji nabízejí tekutiny a také sledují jejich výdej. Kromě ovoce a zeleniny jsou v jídelníčku ve větší míře zařazeny lehce stravitelné pokrmy,“ doplňuje nutriční terapeutka Městské nemocnice Ostrava Iva Reková. 

„Koupili jsme šestnáct ventilátorů na internu a oddělení následné péče. Pro ambulantní pacienty máme na chodbách zásobníky s pitnou vodou,“ říká mluvčí Bílovecké nemocnice Magda Otáhalová.

Nic z toho nepřináší takovou úlevu jako chlazení vzduchu. Jenže to je zatím spíš výjimkou. Donedávna si šéfové nemocnic a ústavů i politici nemysleli, že je nutné vybavovat technikou ochlazující vzduch i pokoje pro nemocné a seniory. Kvůli několika horkým dnům v roce…?

Jenže vlny tropických veder, které se opakují a sílí, jejich pohled na věc mění. Klimatizace, dříve montovaná především na operační sály, se stává nutností. Časem se jí proto dočkají i lidé v nemocnicích či domovech pro seniory.

Nové domovy pro seniory už budou mít chlazení vzduchu

„V domovech pro seniory, které patří kraji, je klimatizace jen v podkrovních pokojích, kde je nejtepleji. Postupně instalujeme chladicí techniku i do společenských místností a kuchyní. Ve starých budovách by ale bylo nákladné i obtížné zajistit chlazení všech pokojů,“ říká náměstek hejtmana pro sociální záležitosti Jiří Navrátil.

Situace se však podle něj změní u všech chystaných rekonstrukcí sociálních ústavů či novostaveb. „Zákon nám od letoška přikazuje vybavovat novostavby technologiemi, které umožňují vzduch ohřívat či chladit. Komfortnější prostředí tak nabídne například domov v Budišově nad Budišovkou, který právě teď renovujeme, i nové domovy v Petřvaldě a Kopřivnici, které začneme brzy stavět a dokončíme v letech 2020 a 2021,“ uvedl Navrátil. 

I v nemocnicích přibývá klimatizovaných či jinak chlazených prostor s každou modernizací. Ale takto vybavených pokojů je zatím velmi málo a v řadě nemocnic nejsou žádné. 

„V našich nemocnicích v Moravskoslezském kraji je klimatizací vybaveno asi 20 procent pracovišť. Hlavně operační sály či angiologické centrum Vítkovické nemocnice. Oddělení bez klimatizace mají k dispozici přenosné ventilátory a okna pokojů jsou zastíněna žaluziemi. Pacienti si mohou uložit vlastní nápoje do lednice,“ říká například mluvčí skupiny Agel Lucie Drahošová. 

Ladislav Václavec, ředitel nemocnic v Opavě i Krnově, odhadl, že obě jsou klimatizované zhruba ze třetiny. 

„Chladicí jednotky nemůžeme namontovat na všechny budovy. Mají totiž velký odběr energie a stávající sítě by to pravděpodobně neutáhly,“ míní Václavec. A slibuje zlepšení pro Opavu. „Ve Slezské nemocnici v příštích letech postupně opravíme jednotlivé pavilony a chceme tam instalovat klimatizaci,“ řekl. 

Místa po rekonstrukci již klimatizaci mají

Městská nemocnice Ostrava má kompletně klimatizované operační sály, ARO a JIP. Klimatizace je součástí všech pracovišť, která prošla rekonstrukcí v poslední době. Lokální klimatizační jednotky ochlazují i část ambulancí a pokojů.

„Máme 117 chladicích a klimatizačních zařízení. Stačí to ale jen pro třetinu nemocnice,“ říká náměstek pro techniku a provoz Petr Hýža.

Asi nejlépe v kraji je na tom Fakultní nemocnice Ostrava. „Centrální chlazení má poliklinika i všechny opravené budovy. Zdravotnické provozy jsou chlazené či ventilované vzduchotechnikou asi ze 70 procent,“ říká mluvčí Naďa Chattová.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ale při nedávné návštěvě této nemocnice upozornil, že klimatizace citelně chybí třeba na interní jednotce JIP. Podle Chattové to předešlé vedení neřešilo, současné už ano. „Na vybraná místa v tomto týdnu instalujeme klimatizační jednotky,“ uvedla mluvčí. 

Otestují vlastní prototyp venkovních okenic

Nemocnice ve Frýdku-Místku je na tom také lépe než jiné, chladit může zhruba polovinu svých pracovišť včetně lůžkových oddělení. „Například klimatizovaných ambulancí máme 70 procent,“ říká mluvčí zařízení Jolana Filipová. 

Podotkla, že na interně je klimatizovaná téměř polovina pokojů. A chirurgický pavilon, kde jsou lůžková oddělení chirurgie, traumatologie, ortopedie a urologie, má chlazené chodby, proto jsou tam v horku zavřená a zastíněná okna a větrá se dveřmi – z chodby jde do pokojů chladný vzduch.

„Kromě toho chceme v nejbližších dnech otestovat vlastní prototyp venkovních okenic se žaluziovým uspořádáním. Nainstalujeme je do budovy, kde leží dlouhodobě nemocní lidé. Budeme průběžně měřit teplotu v pokojích, a pokud se osvědčí, namontujeme jich víc,“ líčí Filipová.

Venkovní žaluzie plánuje i Nemocnice Třinec. Ta už má připravené i hlavní rozvody pro klimatizaci. Otázka je, kdy na to získá peníze.

Boj s vedrem řeší i lázně

Problémy, které přinášejí tropické teploty, musí řešit i další zdravotnická zařízení včetně lázní. „Nové apartmánové domky, které jsme stavěli loni, už jsou všechny klimatizované. A klimatizaci jsme za poslední dva roky udělali i v některých provozech, například ve speciálních terapeutických místnostech pro děti. Momentálně klimatizaci instalujeme v minutkové kuchyni,“ říká prokurista Sanatorií Klimkovice Jozef Dejčík. 

Podotkl, že uvažují o klimatizaci dalších provozů, například na podzim při rekonstrukci oddělení parafínu a obkladů.

„Pokud bude tento styl letního počasí pokračovat, nevyhnou se ani lázně postupnému, investičně náročnému přidání klimatizací do pokojů, které přitom v nedávné minulosti všechny prošly rekonstrukcí,“ dodal Dejčík.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Zavíječ likviduje keře na Hlučínsku. Padly buxusy na hřbitově i sídlišti

Buxusy na hlučínském náměstí se podařilo zachránit. Lidé z technických služeb...

Stovky vzrostlých keřů musely v Hlučíně na Opavsku k zemi kvůli napadení škůdcem. Zavíječ zimostrázový zničil zeleň na...

Kvůli napjaté situaci ve fakultní nemocnici přijede do Ostravy ministr

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s Evženem Machytkou při jeho jmenování...

Ve Fakultní nemocnici Ostrava to opět vře. Zdravotníci, odboráři i medici žádají ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha,...

Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...

Najdete na iDNES.cz