Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravské stopy: Eva Vejmělková natáčela válečné scény na Stodolní

  14:55aktualizováno  14:55
Půvabná, křehká žena, která herecké řemeslo kvůli rodině pověsila na hřebík. Přitom zazářila v trilogii Fontána pre Zuzanu nebo v kultovním snímku Jak básníkům chutná život. Herečka Eva Vejmělková okusila poprvé filmové mámení na jedné z nejznámějších ulic v Česku.

Herečka a textařka Eva Vejmělková | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Jako Zuzana z Fontány nebo Píšťalka z Básníků se dostala do povědomí široké veřejnosti ve druhé polovině 80. let. Filmová kariéra Evy Vejmělkové, jež je spojována zejména se setkáním s jejím životním partnerem, režisérem Dušanem Rapošem, se ale začala o rok dříve, překvapivě ve Stodolní ulici.

V roce 1984 ale připomínala demoliční spoušť, také proto si ji vybrali němečtí filmaři, aby mohli vytvořit autentickou kulisu 2. světové války.

Profil: Eva Vejmělková

V roce 1985 došlo k osudovému setkání, které zcela ovlivnilo profesní a soukromý život tehdy šestnáctileté Evy Vejmělkové, studentky ostravské herecké konzervatoře a rodačky z Karviné.

Slovenský režisér Dušan Rapoš, její současný manžel, si ji vybral pro hlavní roli v nově připravovaném filmu Fontána pre Zuzanu. Svůj první film ale natočila už o rok dříve. Bylo to válečné drama a mezinárodní štáb se radoval, že může točit v rozbombardované Stodolní ulici.

Vejmělková se dospívající generaci 90. let zapsala do paměti také díky půvabné strašidelné sérii Kačenka a strašidla. Hrála i v hollywoodském velkofilmu Dračí srdce.

Kromě herectví také vystudovala psychologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Tvrdí, že dobrý herec musí být tak trochu psycholog, aby se mohl snadněji vžít do charakteru postavy, kterou má ztvárnit. Nějaký čas se také věnovala práci s drogově závislými. Má dvě děti.

 Jak tehdy působila Ostrava na mladou dívku? "V Ostravě jsem prožila krásná studentská léta na konzervatoři, kde jsem studovala herectví. V ostravských divadlech jsem odehrála spoustu krásných rolí a potkala se tam s mnoha zajímavými lidmi, kteří zásadně ovlivnili můj život. Ostrava byla tehdy pro mne místem zrodu mé herecké práce a lásky k divadlu," komentuje svůj vztah k moravskoslezské metropoli herečka.

Nejoblíbenější Mahulena a Ofelie

Její první divadelní role byla na scéně Divadla Petra Bezruče, kde ve hře Viktor aneb Dítka u moci hrála postavu Ester. "Režisérem byl pan Josef Janík, který mne připravoval na talentové zkoušky na konzervatoř a později byl mým velkým učitelem prvních krůčků v divadle," vzpomíná Eva Vejmělková.

Během studia hostovala a ke konci školy byla i členkou Státního divadla v Ostravě. "Mezi mé nejoblíbenější role patřila Mahulena ve hře Radůz a Mahulena v režii Radovana Lipuse a Ofelie v Hamletovi pod vedením pana Bedřicha Jansy, mého učitele herectví a skvělého režiséra mnoha diváckých a nadčasových představení té doby," říká Vejmělková.

Vejmělková stále bydlí v Havířově

"Pamatuji se, jak nám studentům ve svém bytě přehrával trezorové filmy té doby jako Formanovy Vlasy nebo muzikál Jesus Christ Superstar. Naučil nás hodně o herectví i o životě a já mu za to děkuji," dodala.

Eva Vejmělková v strašidelné sérii Kačenka a její strašidla (1992)

Eva Vejmělková v strašidelné sérii Kačenka a strašidla.

Eva Vejmělková - Fontána pro Zuzanu.

Eva Vejmělková - Fontána pre Zuzanu.

Eva Vejmělková jako

Eva Vejmělková jako "Píšťalka" s Pavlem Křížem ve filmu Jak básníkům chutná život.

Stejně jako dnes i tehdy bydlela Eva Vejmělková v Havířově a do školy denně dojížděla. "Celé dny od rána do večera jsem trávila ve škole a večer v divadle, přestávky v tehdy vyhlášeném baru, kterému jsme říkali Alík, na oběd jsme chodili na párek v rohlíku na Kuří rynek a první vodění za ruce s klukama jsem absolvovala v přilehlých parcích," popisuje herečka své první lásky.

Ostravské stopy

Mnoho osobností se na Ostravsku narodilo, hodně tady začínalo kariéru, nebo na severovýchod země je prostě jen zavál osud. Žádná z nich ale na tento region nezapomíná a váže k němu řadu historek.

Ve čtvrtek a v neděli se těšte na zajímavá povídání lidí, o kterých často ani nebylo dosud příliš známo, že by s Ostravou měli cokoliv společného.

Už vyšlo: moderátor a textař Petr Šiška, hudebník, písničkář Jiří Dědeček, zpěvák a herec Richard Krajčo, režisérka Věra Chytilová, herec Alexej Pyško
V neděli vyjde: herec a recitátor Jan Fišar

Poté přišla rozhodující zkušenost a zasvěcení do světa filmu. "Zajímavé také bylo natáčení mého prvního filmu Modrá hodina. Německá produkce se tehdy radovala, že může natáčet scény rozbombardovaného města z války v reálných ulicích, kde je dnes vyhlášená Stodolní ulice."

Atmosféra natáčení Evu okouzlila

Konkurz probíhal v Ostravě v kulturním domě a k mému velkému údivu mě vybrali. Atmosféra natáčení mne pak natolik okouzlila, že jsem už v životě nechtěla dělat nic jiného a podala jsem si přihlášku na konzervatoř," vzpomíná Eva.

Mladou slečnu kromě divadla zajímala také současná hudba, některá byla i zakázaná, dala se ovšem poslouchat ve sklepě na škole. Konzervatoř byla ještě rozpadlá.

Studenti se scházeli ve sklepě

"V divadlech jsem prožila celé své mládí a všechna představení té doby byla pro mne pozoruhodná. Spoustu hudby jsem si užívala přímo ve škole, která ještě v té době byla polorozpadlá budova, kde často unikal plyn a byla zima, ale ve sklepě se scházeli studenti. Hráli tam muziku, jež byla v té době zakázaná. Byla to nádherná doba a já na ní dodnes s láskou vzpomínám," popisuje.

Poté, co budoucí hvězda dokončila školu, ještě nějaký čas hrála v divadle, ale pak se více věnovala filmu. Ostravsko jako takové však nikdy neopustila. "Odmítla jsem se přestěhovat za prací do Prahy a žiju stále v Havířově. A i když mě tu trápí špatné ovzduší, mám ráda zdejší svérázné lidi a jsem prostě duší i tělem "děvucha" z Ostravska."Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Ostravské stopy: První záskok budu mít vždy spojený s Ostravou, říká Trojan

Rozstřel Trojan, Dvořál - Celé

Známý herec Ivan Trojan sleduje dění v Ostravě od konce 80. let, kdy se do ní podíval v rámci svého prvního záskoku....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Festivalu Colours of Ostrava se daří i ekonomicky, zdvojnásobil zisk

Zlata Holušová hledá interprety pro Colours of Ostrava na festivalech po celém...

Nejlepší rok ve své historii loni zaznamenala společnost Colour Production Zlaty Holušové, pořádající od roku 2002...

Najdete na iDNES.cz